Իրանը դրական է գնահատում Դոհայում ԳՀՀԾ-ի շուրջ բանակցությունների նոր փուլը: Այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը կատարցի իր գործընկեր Մուհամեդ բեն Աբդուլռահման բեն Ջասիմ Ալ Թանիի հետ զրույցում, փոխանցում է ԻՌՆԱ-ն:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Կատարի արտգործնախարարը դրական եւ կառուցողական է անվանել Դոհայում հակաիրանական պատժամիջոցների չեղարկման շուրջ անուղղակի բանակցությունների նոր փուլը (Իրան, ԱՄՆ եւ ԵՄ):
Ամիր Աբդոլլահիանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Կատարի ղեկավարությանը ընդունելության համար՝ նշելով, որ Իրանը դրական է գնահատում ԳՀՀԾ-ի շուրջ բանակցությունների նոր փուլը Դոհայում:
«Ընդգծում եմ, որ մենք հաստատակամ ենք լավ, տեւական եւ հուսալի համաձայնության հասնելու հարցում»,- ասել է իրանական դիվանագիտության ղեկավարը՝ նշելով, որ եթե Սպիտակ տունը իրատեսական մոտեցում ցուցաբերի, ապա համաձայնությունը հնարավոր է։
Նրա խոսքով՝ Իրանի գլխավոր բանակցողը միշտ ընդունելի համաձայնության հասնելու նախաձեռնությամբ է գործում։
Իրանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ անուղղակի բանակցությունները եվրոպացի դիվանագետ Էնրիկե Մորայի միջնորդությամբ՝ Իրանի դեմ պատժամիջոցների չեղարկման եւ ԳՀՀԾ-ի վերսկսման շուրջ մեկնարկել են երեքշաբթի Կատարի մայրաքաղաքում եւ տեւել երկու օր։ Բանակցություններում իրանական պատվիրակությունը գլխավորում էր փոխարտգործնախարար Ալի Բաղերի Կանին, իսկ ամերիկյան պատվիրակությունը՝ Իրանի հարցով հատուկ բանագնաց Ռոբերտ Մելլին։

В Иране положительно оценивают новый раунд переговоров по СВПД в Дохе. Об этом заявил глава МИД ИРИ Хоссейн Амир Абдоллахиян в беседе с катарским коллегой Мохаммедом бин Абдулрахман бин Джассим Аль Тани, передает ИРНА.
Во время телефонного разговора, глава МИД Катара назвал положительным и конструктивным новый раунд непрямых переговоров (Ирана, США и ЕС) в Дохе по отмене антииранских санкций.
Амир Абдоллахиян, в свою очередь, выразил признательность катарскому руководству за прием, отметив, что в Иране положительно оценивают новый раунд переговоров по СВПД в Дохе.
«Я подчеркиваю, что мы полны решимости достичь хорошего, прочного и надежного соглашения», -  отметил глава иранской дипломатии, отметив, что  если Белый дом проявит реалистичный подход, тогда соглашение возможно.
По его словам, главный переговорщик Ирана всегда действует с инициативой для достижения приемлемого соглашения.
Непрямые переговоры между Ираном и США при посредничестве европейского дипломата Энрике Моры по отмене санкций в отношении Ирана и возобновления СВПД стартовали во вторник в столице Катара и длились два дня. Иранскую делегацию на переговорах возглавлял замглавы МИД Али Багери Кани, а американскую делегацию — специальный посланник по Ирану Роберт Мэлли.