Արեւմուտքն այսօր Ուկրաինայի միլիոնավոր բնակիչներին ցինիկաբար որպես սպառման նյութ է օգտագործում իր աշխարհաքաղաքական խաղերում եւ Ռուսաստանին զսպելու փորձերում, «ամերիկյան» աշխարհում բոլորի իրավունքները պարզապես ոտնահարված են, ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Այսպես կոչված հավաքական Արեւմուտքը… իր գործողություններում ելնում է նրանից, որ լիբերակ ​​գլոբալիզմի իրենց մոդելը որեւէ այլընտրանք չունի։ Եւ այդ մոդելը, իրերն իրենց անուններով կոչենք, նույն նեոգաղութատիրության թարմացված տարբերակն է եւ ուրիշ ոչինչ՝ ամերիկյան ոճի աշխարհ, ընտրյալների համար աշխարհ, որտեղ մնացած բոլորի իրավունքները պարզապես ոտնահարվում են։
Դրա հստակ հաստատումը Մերձավոր Արեւելքի, աշխարհի այլ տարածաշրջանների երկրների եւ ժողովուրդների, իսկ այսօր միլիոնավոր մարդկանց ճակատագիրն է Ուկրաինայում, որոնց Արեւմուտքը պարզապես ցինիկաբար որպես սպառման նյութ է օգտագործում աշխարհաքաղաքական խաղերում՝ փորձելով ձսպել Ռուսաստանին,- ասել է Պուտինը՝ ելույթ ունենալով Արտաքին հետախուզության ծառայության գրասենյակում՝ հայրենական անօրինական հետախուզության հարյուրամյակի կապակցությամբ։- Այդ ի՞նչ զսպում է: Դա պարզապես պայքար է Ռուսաստանի դեմ»,- ընդգծել է նա։

Запад сегодня цинично использует миллионы жителей Украины как расходный материал в своих геополитических играх и попытках сдержать Россию, в мире «по-американски» права всех остальных просто попираются, заявил президент России Владимир Путин, передает РИА Новости.
«Так называемый коллективный Запад… в своих действиях исходит из того, что их модели либерального глобализма нет никакой альтернативы. А эта модель, будем называть вещи своими именами, является все тем же обновленным изданием неоколониализма и ничем иным, миром по-американски, миром для избранных, в котором права всех остальных попросту попираются.
Наглядное подтверждение тому - судьба многих стран и народов Ближнего Востока, других регионов мира, а сегодня - миллионов людей на Украине, которых Запад просто цинично использует как расходный материал в геополитических играх, в своих попытках сдержать Россию», - сказал Путин, выступая в штаб-квартире СВР по случаю столетия отечественной нелегальной разведки. «Какое же это сдерживание? Это просто борьба с Россией», - подчеркнул он.