ԱՄՆ պետդեպարտամենտը 10 միլիոն դոլարի պարգեւավճար է հայտարարել ամերիկյան ընտրություններին օտարերկրյա միջամտության մասին տեղեկությունների համար։ Այս մասին նշվել է ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչության մամուլի ծառայության հաղորդագրությունում։
«Պարգեւատրման մասին առաջարկի շրջանակում պահանջվում է այնպիսի տեղեկություն, որով կպարզվի ցանկացած օտարերկրացու անձը կամ գտնվելու վայրը, այդ թվում օտարերկրյա կազմակերպության, որոնք գիտակցաբար մասնակցել կամ մասնակցում են ընտրություններին օտարերկրյա միջամտությանը»,- նշվել է փաստաթղթում։
Պարգեւ է առաջարկվել նաեւ այնպիսի տեղեկության համար, որը թույլ կտա կանխել ամերիկյան ընտրական գործընթացին օտարերկրյա միջամտության փորձը։
ԱՄՆ իշխանությունները մինչ այդ ՌԴ-ին մեղադրում էին ԱՄՆ-ում ընտրությունների ընթացքի վրա ազդելու մեջ, այդ թվում Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրությունների, որոնք կայանալու են 2022թ. նոյեմբերին։ Մոսկվան  քանիցս բարձր մակարդակով հերքել է Վաշինգտոնի այդ պնդումները։

The US State Department has announced a reward of up to $10 million for information about foreign interference in US elections, the press service of the department reported.
As part of the reward offer, information is required that will lead to the identification or location of any foreign person, including a foreign organization, that knowingly participated or is participating in foreign interference in elections, the statement says.
The award is also offered for information that will help prevent an attempted foreign interference in the American electoral process.
The American authorities have previously accused Russia of seeking to influence the course of US elections, including the midterm elections to Congress, which will be held in November 2022. Moscow has repeatedly rejected such assertions from Washington at a high level.