Թուրքիան կարող է վերաարտահանել հացահատիկային մթերքները, ինչպիսիք են ցորենը, վարսակը եւ գարին, Սեւ ծովից դեպի կարիքավոր երկրներ Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի հետ բանակցություններից հետո, ասել է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը եւ հավելել, որ առաջիկա օրերին այդ հարցը կքննարկի երկու երկրների հետ։
Ելույթ ունենալով Ստամբուլում ուրբաթօրյա աղոթքից հետո՝ Էրդողանն ասել է, որ իր վարչակազմն աշխատում է Կիեւի եւ Մոսկվայի հետ՝ իր գործընկերների հետ բանակցություններ կազմակերպելու համար, եւ թուրքական 20 նավ պատրաստ են մասնակցել հնարավոր մատակարարումներին:
Ուկրաինայի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների հետ բանակցություններից հետո «մենք կարող ենք ցորեն, գարի, վարսակ, արեւածաղկի ձեթ ուղարկել այն երկրներ, որոնք ունեն դրա կարիքը՝ մեր միջոցով վերաարտահանում իրականացնելով»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ Թուրքիայի պաշարներն այս պահին «լավ վիճակում են»։

Turkey may re-export grain products such as wheat, oats and barley from the Black Sea to countries in need after talks with Russia and Ukraine, President Recep Tayyip Erdogan said, adding that he would discuss the issue with both countries in the coming days.
Speaking after Friday prayers in Istanbul, Erdogan said his administration is working with Kyiv and Moscow to arrange talks with his counterparts and 20 Turkish ships are ready to take part in possible deliveries.
After talks with the leaders of Ukraine and Russia, "we can send wheat, barley, oats, sunflower oil to countries that need it by re-exporting through us," he said, adding that Turkey's stocks are "in good condition" at the moment.