«Պահպանում ենք փոփոխությունները» խորհրդարանական խմբի կողմից Բուլղարիայի վարչապետի պաշտոնում առաջադրված ֆինանսների նախարար Ասեն Վասիլեւը կառավարություն ձեւավորելու նախնական մանդատ է ստացել նախագահ Ռումեն Ռադեւից, հայտնում է BNR-ն։
Մանդատի հանձնման ժամանակ երկրի ղեկավարը հայտարարել է, որ Բուլղարիան քաղաքական, տնտեսական եւ սոցիալական ճգնաժամի մեջ է, իսկ վերականգնման եւ կայունության ծրագրի շրջանակներում իրականացվող բարեփոխումներն ու միջոցներն իրագործման են սպասում։
Ռադեւն առիթը բաց չի թողել նաեւ՝ նշելու համար «ռուս դիվանագետների արտաքսման շուրջ արտաքին քաղաքական ճգնաժամը եւ ընդգծել է, որ քաղաքացիներին եւ հաստատություններին հուսալիություն, կանխատեսելիություն եւ հանրային շահի պաշտպանություն է անհրաժեշտ»։
Այսօրվանից սկսվում է 7-օրյա ժամկետը (մինչեւ հուլիսի 8-ը՝ ժամը 17.00-ն), որի ընթացքում Ասեն Վասիլեւը պետք է ներկայացնի նախագահին կառավարության կազմը, որից հետո Ռումեն Ռադեւը պետք է Ժողովրդական ժողովին առաջարկի քվեարկել վարչապետի պաշտոնում առաջադրված թեկնածուի օգտին։

Предложенный на пост премьер-министра Болгарии парламентской группой «Продолжаем перемены» министр финансов Асен Василев получил предварительный мандат на формирование правительства от президента страны Румена Радева, сообщает BNR.
На вручении мандата глава государства заявил, что Болгария находится в политическом, экономическом и социальном кризисах, а реформы и средства по плану восстановления и устойчивости ждут своей реализации.
Радев не упустил возможности упомянуть также «внешнеполитический кризис вокруг выдворения российских дипломатов, и подчеркнул, что граждане и институты нуждаются в надежности, предсказуемости и защите общественного интереса».
С сегодняшнего дня начинается 7-дневный срок (до 17.00 ч. 8 июля), в который Асен Василев должен представить президенту состав правительства, после чего Румен Радев должен предложить Народному собранию проголосовать выдвинутую кандидатуру на пост премьер-министра.