Մեր երկրներին կապում է աշխարհում գոյություն ունեցող ամենասերտ հարաբերություններից մեկը։ Դրանք քաղաքական, ռազմաքաղաքական, տնտեսական, ամենակարեւորը՝ մարդկային հարաբերություններ են։ Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 2-ին, Երեւանում «Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի կոնֆլիկտն Ուկրաինայում» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց «Վալդայ» միջազգային բանավեճային ակումբի տնօրեն Տիմոֆեյ Բորդաչյովը։
Ռուս փորձագետի խոսքով՝ Հայաստանի ներկայությունը Ռուսաստանում, Ռուսաստանի ներկայությունը Հայաստանում ամենաէականն է այն երկկողմ ներկայություններից, որոնք գոյություն ունեն եվրասիական տարածքում:
«Իհարկե, մենք դա հասկանում ենք, գնահատում ենք, գիտենք դա՝ որպես անփոփոխ գործոն հարաբերություններում, այդ թվում՝ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ։ Դա մեզ թույլ է տալիս բավականին հանգիստ եւ առանց ավելորդ էմոցիոնալության վերաբերվել այն հարցերին, որոնք մենք քննարկում ենք, հարցերին, որոնց շուրջ մեր տեսակետները կարող են տարբեր լինել, քանի որ մենք հասկանում ենք, որ այդ հարցերը մեր չափազանց բարեկամական դաշնակցային, եղբայրական հարաբերությունների մաս են կազմում։ Նման հարաբերությունների շրջանակներում կարելի է ցանկացած սյուժե քննարկել, ցանկացած խնդիր լուծել, և մենք կարող ենք առաջ շարժվել, քանի որ մեր հարաբերությունները, ի վերջո, զորանոցներ չեն։ Մենք ՆԱՏՕ-ն չենք, մենք Արեւմուտք չենք, որտեղ կա մի պետություն, որը բոլորին հրահանգներ եւ հրամաններ է տալիս։ Մեր իսկապես ընկերական, ընտանեկան հարաբերություններ ունենք, որոնցում կարող են տարբեր տեսակետներ լինել, բայց արժեքը կայանում է նրանում, որ մենք չենք փոխում մեր փոխգործակցության ընդհանուր բնույթը, երբ քննարկում ենք այս բոլոր հարցերն ու սյուժեները», - նշել է Տիմոֆեյ Բորդաչյովը:

Наши страны связывают одни из наиболее тесных отношений из тех, которые существуют в мире. Это отношения и политические, и военно-политические, и экономические, и, самое главное, человеческие отношения. Об этом сегодня, 2 июля во время обсуждения на тему «Конфликт России и Запада в Украине» в Ереване заявил директор международного дискуссионного клуба «Валдай» Тимофей Бордачёв.
По словам российского эксперта, присутствие Армении в России, присутствие России в Армении является наиболее значимым из двусторонних присутствий, которые существуют на евразийском пространстве.
«Безусловно, мы это понимаем, мы это ценим, мы это знаем, как неизменный фактор взаимоотношений в том числе между Россией и Республикой Армения. Это позволяет нам относиться к тем вопросам, которые мы обсуждаем, к тем вопросам, по которым у нас могут отличаться точки зрения, достаточно спокойно и без излишней эмоциональности, потому что мы понимаем, что эти вопросы являются частью наших крайне дружественных союзнических, братских отношений. Внутри таких отношений любые сюжеты можно обсуждать, любые проблемы можно решать и жить дальше, потому что у нас, все-таки, отношения не казарменные. Мы не НАТО, мы не Запад, где есть одно государство, которое всем отдает команды, приказы. У нас отношения действительно товарищеские, семейные, в которых могут быть разные точки зрения, но ценность состоит в том, что мы не меняем общую природу нашего взаимодействия, когда обсуждаем все эти вопросы и сюжеты», - отметил Тимофей Бордачёв.