Հավանաբար այս կամ հաջորդ տարվա ընթացքում Հայաստանին կհաջողվի դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Պարսից ծոցի ամենամեծ արաբական երկրի՝ Սաուդյան Արաբիայի հետ։ Այս մասին հուլիսի 4-ին Երեւանում «Պարսից ծոցի արաբական երկրները եւ հայկական համայնքները. Միտումներ եւ խնդիրներ» թեմայով միջազգային համաժողովում հայտարարեց Թունիսում եւ Մարոկկոյում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան, ԱՄԷ-ում Հայաստանի նախկին դեսպան Արշակ Փոլադյանը։
Նա հիշեցրեց, որ մինչեւ 2000-ական թվականները Հայաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել Պարսից ծոցի բոլոր արաբական երկրների հետ, բացառությամբ Սաուդյան Արաբիայի՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հետ։ Նրա խոսքով՝ այսօր Սաուդյան Արաբիայից դրական ազդակներ կան։
Փոլադյանը հավելեց, որ տարածաշրջանը շատ հետաքրքիր է եւ առանձնահատուկ նշանակություն ունի, քանի որ այստեղ բախվում եւ հատվում են գերտերությունների շահերը՝ նշելով, որ նավթը եւ կրոնական բաղադրիչը նույնպես քաղաքական գործոն են տարածաշրջանում։
«Հայաստանի անկախության ձեռքբերման պահից տարածաշրջանը Երեւանի համար եղել եւ ունի մեծ նշանակություն։ Այն ժամանակ էլ սկսվեց տարածաշրջանի երկրների հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման գործընթացը։ Հայաստանը մտադիր էր Օմանի հետ առաջին նման հարաբերությունները հաստատել 1992 թվականին, սակայն, ցավոք, Քարվաճառի դեպքերից հետո այդ գործընթացը կասեցվեց»,- ընդգծեց դիվանագետը։
Դեսպանը բացատրեց, որ Ադրբեջանը՝ Թուրքիայի գլխավորությամբ, մեծ հիստերիա էր բարձրացրել արաբական աշխարհում, որն իր ազդեցությունը թողեց տարածաշրջանի երկրների հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու գործընթացի վրա։ «Անհրաժեշտ էր լուրջ աշխատանք տանել, որի արդյունքում 1994 թվականին հնարավոր եղավ հալեցնել այդ սառույցը եւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Եմենի եւ Քուվեյթի, հետագայում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Կատարի, Բահրեյնի հետ»,- եզրափակեց Արշակ Փոլադյանը։

Probably, within this or the next year, Armenia will manage to establish diplomatic relations with the largest Arab country in the Persian Gulf: Saudi Arabia. Armenian Ambassador to Tunisia and Morocco and former Armenian Ambassador to the United Arab Emirates, Arshak Poladian, stated this Monday at an international conference in Yerevan—and devoted to the Arab countries and Armenian communities of the Persian Gulf.
He recalled that by the 2000s, Armenia established diplomatic relations with all the Arab countries of the Persian Gulf, except for Saudi Arabia—and in connection with the Nagorno-Karabakh (Artsakh) issue. According to him, today, however, there are positive signals from Saudi Arabia.
"Ever since Armenia's achievement of independence [in 1991], the [Persian Gulf] region has been and is of great importance for Yerevan. It was then that the process of establishing diplomatic relations with the countries of the region began. Armenia intended to establish the first such relations with Oman in 1992, but, unfortunately, that process was stopped after the events of Karvachar [(Kelbajar) district of Nagorno-Karabakh]," the Armenian diplomat emphasized.
The ambassador explained that Azerbaijan, under the leadership of Turkey, had raised a great hysteria in the Arab world, and this impacted the process of Armenia establishing diplomatic relations with the countries of the region.
"It was necessary to carry out serious work. As a result of, in 1994, it became possible to ‘melt’ that ‘ice’ and establish diplomatic relations with Yemen and Kuwait, and later—with the United Arab Emirates, Qatar, and Bahrain," Arshak Poladian concluded.