Հավանաբար այս կամ հաջորդ տարվա ընթացքում Հայաստանին կհաջողվի դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Պարսից ծոցի ամենամեծ արաբական երկրի՝ Սաուդյան Արաբիայի հետ։ Այս մասին հուլիսի 4-ին Երեւանում «Պարսից ծոցի արաբական երկրները եւ հայկական համայնքները. Միտումներ եւ խնդիրներ» թեմայով միջազգային համաժողովում հայտարարեց Թունիսում եւ Մարոկկոյում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան, ԱՄԷ-ում Հայաստանի նախկին դեսպան Արշակ Փոլադյանը։
Նա հիշեցրեց, որ մինչեւ 2000-ական թվականները Հայաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել Պարսից ծոցի բոլոր արաբական երկրների հետ, բացառությամբ Սաուդյան Արաբիայի՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հետ։ Նրա խոսքով՝ այսօր Սաուդյան Արաբիայից դրական ազդակներ կան։
Փոլադյանը հավելեց, որ տարածաշրջանը շատ հետաքրքիր է եւ առանձնահատուկ նշանակություն ունի, քանի որ այստեղ բախվում եւ հատվում են գերտերությունների շահերը՝ նշելով, որ նավթը եւ կրոնական բաղադրիչը նույնպես քաղաքական գործոն են տարածաշրջանում։
«Հայաստանի անկախության ձեռքբերման պահից տարածաշրջանը Երեւանի համար եղել եւ ունի մեծ նշանակություն։ Այն ժամանակ էլ սկսվեց տարածաշրջանի երկրների հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման գործընթացը։ Հայաստանը մտադիր էր Օմանի հետ առաջին նման հարաբերությունները հաստատել 1992 թվականին, սակայն, ցավոք, Քարվաճառի դեպքերից հետո այդ գործընթացը կասեցվեց»,- ընդգծեց դիվանագետը։
Դեսպանը բացատրեց, որ Ադրբեջանը՝ Թուրքիայի գլխավորությամբ, մեծ հիստերիա էր բարձրացրել արաբական աշխարհում, որն իր ազդեցությունը թողեց տարածաշրջանի երկրների հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու գործընթացի վրա։ «Անհրաժեշտ էր լուրջ աշխատանք տանել, որի արդյունքում 1994 թվականին հնարավոր եղավ հալեցնել այդ սառույցը եւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Եմենի եւ Քուվեյթի, հետագայում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Կատարի, Բահրեյնի հետ»,- եզրափակեց Արշակ Փոլադյանը։

Вероятно, в течение этого или следующего года Армении удастся установить дипломатические отношения с самой большой арабской страной Персидского залива – Саудовской Аравией. Об этом в Ереване во время международной конференции на тему «Арабские страны персидского залива и армянские общины: Тенденции и проблемы» заявил 4 июля Чрезвычайный и полномочный посол Армении в Тунисе и Марокко, бывший посол Армении в ОАЭ Аршак Поладян.
Он напомнил, что до 2000-ых годов Армения установила дипломатические отношения со всеми арабскими странами Персидского залива за исключением Саудовской Аравии в связи с проблемой Нагорного Карабаха. По его словам, сегодня есть положительные сигналы из Саудовской Аравии.
Поладян добавил, что регион очень интересный и имеет особое значение, поскольку здесь сталкиваются и скрещиваются интересы сверхдержав, указав на то, что нефть и религиозная составляющая являются в регионе также политическим фактором.
«С момента обретения Арменией независимости регион для Еревана имел и имеет важное значение. Тогда же начался процесс становления дипломатических отношений со странами региона. Первые такие отношения Армения в 1992 году намерена была установить с Оманом, но, к сожалению, после событий в Карвачаре этот процесс приостановился», – подчеркнул дипломат.
Посол пояснил, что Азербайджан во главе с Турцией подняли большую истерию в арабском мире, что оказало влияние на процесс установления дипотношений со странами региона. «Необходимо было провести серьезную работу, в результате чего в 1994 году удалось растопить этот лед  и установить дипотношения с Йеменом и Кувейтом, позже с – ОАЭ, Катаром, Бахрейном», – заключил Аршак Поладян.