Ռուս-ուկրաինական հակամարտության սկզբից պատժամիջոցային պատերազմ սկսվեց Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի միջեւ։ Այս ֆոնին եվրոպական եւ ամերիկյան մի շարք ընկերություններ, այդ թվում՝ համաշխարհային հայտնիություն ունեցող ընկերություններ, մտադրություն հայտնեցին դադարեցնել արտադրությունը Ռուսաստանում կամ ընդհանրապես դուրս գալ ռուսական շուկայից։
Ռուսաստանում գործունեությունը դադարեցնելու մասին հայտարարել էր  Coca-Cola Hellenic Bottle Company-ն։ Ռուսական շուկայից խոշորագույն խաղացողների հեռացումը հնարավորություններ է բացում արտասահմանյան կազմակերպությունների, այդ թվում՝ հայկական կազմակերպությունների համար՝ արտահանման ծավալների ավելացման տեսանկյունից։
Ռուս արտահանողների գնահատմամբ՝ այս տարի ներմուծվող ապրանքների գնման արժեքային ծավալները գերազանցում են նախորդ ցուցանիշները 12,5 միլիոն դոլարով։ Նախորդ տարի ներքին շուկայում գազավորված ըմպելիքների ներմուծման առավելագույն ցուցանիշ էր գրանցվել։
Համարվում է, որ Ռուսաստան գազավորված ոչ ալկոհոլային խմիչքների մատակարարման առաջնորդ է Ավստրիան։ Եռյակում են Շվեյցարիան եւ Վրաստանը։ Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա պաշտոնական տվյալներով՝ նախորդ տարի արտահանվել է ավելի քան  8500 տոննա քաղցր գազավորված ըմպելիք եւ հանքային ջուր՝ 5,3 միլիոն դոլարի չափով։
2020 թվականին արտահանումը կազմել է գրեթե 6000 տոննա՝ ավելի քան 3,6 միլիոն դոլար արժողությամբ, իսկ 2019 թվականին՝ 5200 տոննա՝ 3 միլիոն դոլարից մի փոքր ավելի։ 2022 թվականի չորս ամսում Հայաստանից արտահանվել է 1606 տոննա արտադրանք՝ 1 միլիոն դոլարից մի փոքր ավելի արժեքով։ Քաղցր գազավորված ըմպելիքների արտադրության հայկական «Սիփան» ընկերությունը տեւական ժամանակ է, ինչ իր արտադրանքն արտահանում է Ռուսաստան։ Կազմակերպությունը, որի արտադրության աճի տեմպերը գտնվում են 5-20 տոկոս մակարդակի վրա, նախատեսում է ընդլայնել մատակարարումների ծավալը։ «Խնդիրներ է առաջացնում նաեւ Վերին Լարսի անցակետի թողունակությունը»,-ասել է ընկերությունը։
Հիշեցնենք, որ վերջերս ՌԴ կառավարությունը որոշել է բացել մաքսազերծման երկրորդ գոտին, որը, ըստ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, պետք է 30 տոկոսով ավելացնի անցակետի թողունակությունը։ «Յունիոն» ՍՊԸ-ն նախատեսում է նաեւ ավելացնել քաղցր գազավորված ըմպելիքների եւ՛ արտադրության, եւ՛ արտահանման ծավալները, այդ թվում՝ դեպի Ռուսաստան։ 3 տարվա ընթացքում ընկերության վաճառքներն աճել են 35-40 տոկոսով, իսկ արտահանման ծավալներն աճել են նույն համամասնությամբ։ ՍՊԸ-ի արտադրանքն արտահանվում է ԱՄՆ, Ռուսաստան, ԱՄԷ։

Российско-украинский конфликт сразу же ознаменовался началом крупной санкционной войны между Россией и Западом. На этом фоне ряд европейских и американских компаний, в том числе всемирно известных, выразили намерение приостановить производство в России или же вовсе покинуть российский рынок.
В числе прочих о прекращении производства и продаж продукции в России объявил и дистрибьютор американского производителя газированных напитков Coca-Cola — Coca-Cola Hellenic Bottle Company (Coca-Cola HBC).
Уход крупных игроков с российского рынка открывает возможности для других зарубежных организаций, в том числе армянских, с точки зрения увеличения объемов экспорта, тем более, что тенденция роста импорта сладких газированных напитков в России наблюдается второй год подряд.
По оценкам российских экспертов, стоимостные объемы закупок импортных товаров в оценке текущих значений 2022 года демонстрируют абсолютно максимальные показатели и превышают предыдущие значения на 12,5 млн. долларов. В 2021 году также был зафиксирован максимальный импорт сладких газированных напитков на внутренний рынок в значении, превышающим прошлый показатель на 45 млн. долларов.
Считается, что лидером по поставкам газированных безалкогольных напитков в Россию в стоимостном выражении лидирует Австрия. В тройку входят также Швейцария и Грузия (12,1%).
Что касается Армении, то по официальным данным в 2021 году было экспортировано свыше 8500 тонн сладких газированных напитков и минеральной воды на сумму 5,3 млн. долларов. В 2020 году экспорт составил почти 6000 тонн на сумму свыше 3,6 млн. долларов, а в 2019 году – 5200 тонн на сумму чуть более 3 млн. долларов.
За четыре месяца 2022 года из Армении было экспортировано 1606 тонн продукции на сумму чуть более 1 млн. долларов.
Армянская компания «Сипан» по производству сладких газированных напитков давно занимается экспортом своей продукции в Россию. Организация, темпы роста производства которой находятся на уровне 5-20%, планирует расширить объемы поставок.
«Последние события вначале оказали очень сильное негативное влияние, но по мере возврата курса драма к рублю к прежним показателям и производство, и экспорт нормализовались. Вызывает проблемы также пропускная способность КПП «Верхний Ларс»», – заявили в компании.
Напомним, что Правительство России недавно решило открыть вторую зону таможенного оформления, что, по оценке Минэкономики Армении, должно повысить пропускную способность КПП на 30%.
ООО «Юнион» также планирует повысить объемы и производства, и экспорта сладких газированных напитков, в том числе в Россию.
В течение 3  лет продажи компании выросли на 35-40%, в такой же пропорции вырос и объем экспорта. Продукция ООО вывозится в США, Россию, ОАЭ.