Գերմանիայի կառավարությունը, իր իսկ կողմից հաստատված օրենքի նախագծի փոփոխությամբ, հնարավորություն կունենա փրկել կոմունալ ծառայությունները, հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը:
«Գազի շուկայում իրավիճակը լարված է, եւ, ցավոք, չենք կարող բացառել, որ այն կվատթարանա», - ասել է Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարար Ռոբերտ Հաբեքը։
Էներգետիկ անվտանգության մասին օրենքում նոր փոփոխությունները՝ կոմունալ ծառայությունները փրկելու լրացուցիչ գործիքներ կտան կառավարությանը այնպիսի դեպքերի համար երբ դրանք թուլանան, ինչը պայմանավորված է ռուսական գազի ներմուծման կրճատման հետեւանքով առաջացած գնաճով:
Ըստ էկոնոմիկայի նախարարության փոխանցած տվյալների, օրենքի համաձայն՝ կառավարությունը կարող է քայլեր ձեռնարկել ֆինանսական դժվարությունների առջեւ կանգնած էներգետիկ ընկերությունների կայունացման համար եւ դրանով իսկ խուսափել էներգիայի շուկայում կասկադային ազդեցություններից, որոնք կարող են հարվածել սպառողներին։
Օրենքը նախատեսում է նաեւ այլընտրանքային մեխանիզմ՝ գազի գնի բարձրացման ծախսերը բոլոր սպառողների միջեւ հավասարաչափ բաշխելու համար՝ ի լրումն գազի ներմուծման էական խափանումների դեպքում գնի ընդհանուր ճշգրտման դրույթի կիրառման հնարավորության։
«Երկու մեխանիզմներն էլ ենթակա են խիստ պայմանների եւ ներկայումս չեն գործում», - նշել է նախարարությունը:

The German government will have the right to bail out utilities under proposed legislative changes approved by the cabinet, Reuters reported.
"The situation on the gas market is tense and unfortunately we cannot rule out a deterioration in the situation," Economy Minister Robert Habeck said in a statement.
New amendments to the Energy Security Law will give the government additional tools to bail out utilities if they falter as energy prices rise due to cuts in Russian gas imports.
Under the law, the government can take steps to stabilize energy companies facing financial difficulties and thereby avoid cascading effects in the energy market that could hit consumers, the ministry said.
The law also provides an alternative mechanism for evenly distributing the cost of higher gas prices among all consumers, in addition to the possibility of applying a general price adjustment provision in the event of significant disruptions in gas imports.
Both instruments are subject to strict conditions and are currently not subject to activation, the ministry said, adding that stabilization options for energy companies would take precedence over the two price adjustment mechanisms.