Սաուդյան Արաբիան եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները միլիարդավոր դոլարներով ավելացնում են հասարակական բարեկեցության ծախսերը՝ փորձելով պաշտպանել իրենց քաղաքացիներին կյանքի ծախսերի աճից, հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը:
ԱՄԷ-ն կրկնապատկում է էմիրությունների ցածր եկամուտ ունեցող ընտանիքներին տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունը՝ հասցնելով 7,6 միլիարդ դոլարի՝ օգնելու նրանց հաղթահարել աճող գնաճը, մինչդեռ Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման Բն Աբդուլ Ազիզ ալՍաուդը՝ 5,33 միլիարդ դոլարի: Թագավորությունը կվերաբացի ֆինանսական օգնության ծրագրի գրանցումը, որը հայտնի է որպես Քաղաքացիների հաշիվ, եւ մինչեւ տարեվերջ դրան կտրամադրի լրացուցիչ ֆինանսավորում:
ԱՄԷ-ում կավելացվեն առկա նպաստները եւ կստեղծվեն նորերը՝ ուղղված սննդամթերքի գնաճի ազդեցությունը մեղմելուն, ինչպես նաեւ տնային տնտեսությունների համար վառելիքի եւ էներգիայի ծախսերի աճին: Որոշ նոր արտոնություններ ներառում են ֆինանսական աջակցություն համալսարանների ուսանողներին ու 45 տարեկանից բարձր գործազուրկ անձանց:
Capital Economics ամսագրի հետազոտող Ջեյմս Սուանսթոնն ասել է, որ ծախսերի աճը համարժեք է Սաուդյան Արաբիայի ՀՆԱ-ի 0,6 եւ ԱՄԷ ՀՆԱ-ի 1,8 տոկոսին:
«Պետք է խոստովանել, որ երկու երկրներում էլ ընդհանուր գնաճն այնքան արագ չէ, որքան աշխարհի մյուս մասերում, սակայն, այնուամենայնիվ, աճ գրանցվել է», - ասել է նա եւ հավելել, որ ընդհանուր ազդեցությունը պետական ֆինանսների վրա համեմատաբար փոքր կլինի ու ակնկալվում է, որ երկու պետություններն էլ կշարունակեն բյուջեի ավելցուկ ունենալ:

Саудовская Аравия и Объединенные Арабские Эмираты увеличивают государственные расходы на социальное обеспечение на миллиарды долларов, стремясь защитить своих граждан от роста стоимости жизни, передает Reuters.
ОАЭ удваивают финансовую поддержку, которую они оказывают семьям с низким доходом в Эмиратах, до 28 миллиардов дирхамов (7,6 миллиарда долларов), чтобы помочь им справиться с растущей инфляцией, в то время как король Саудовской Аравии Салман распорядился выделить 20 миллиардов риалов (5,33 миллиарда долларов). Королевство вновь откроет регистрацию для программы, известной как Citizens Account, и выделит для нее 8 миллиардов риалов в виде дополнительного финансирования до конца года. Еще 2 миллиарда риалов пойдут на разовые выплаты получателям социального страхования и 408 миллионов риалов на программу поддержки мелких животноводов.
Расширенные бюджетные ассигнования ОАЭ включают увеличение существующих пособий и создание новых, направленных на смягчение влияния инфляции на цены на продукты питания, а также рост расходов на топливо и энергию для домашних хозяйств. Некоторые из новых льгот включают финансовую поддержку студентов университетов и безработных старше 45 лет.
Джеймс Суонстон из Capital Economics сказал, что увеличение расходов эквивалентно 0,6% ВВП Саудовской Аравии и 1,8% ВВП ОАЭ. «Следует признать, что общая инфляция в обеих странах росла не так быстро, как в других частях мира, но, тем не менее, она выросла», — сказал он.
«Учитывая размер увеличения расходов, общее влияние на государственные финансы будет относительно небольшим, и мы ожидаем, что обе страны по-прежнему будут иметь большой профицит бюджета в этом году».