Բրիտանական Anglo Asian Mining ընկերությունը (AAM՝ Ադրբեջանում ոսկու հանքավայրերի մշակման օպերատոր) Ադրբեջանում երեք նոր հանքավայրերի զարգացման ռազմավարություն կպատրաստի։ Այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքսը»։
«Երեքշաբթի օրը Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսը վավերացրել է AAM ընկերության կողմից Ադրբեջանում հանքաքարի հանքավայրերի յուրացման համար գործող Արտադրության բաշխման համաձայնագրի («ԱԲՀ») փոփոխությունները: Փոփոխությունները ներառում են ընկերության եւ Ադրբեջանի կառավարության միջեւ 2021 թվականի սեպտեմբերին ստորագրված հիմնական դրույթների մասին փաստաթուղթ, որը Anglo Asian Mining-ին իրավունք է տալիս մշակել ընդհանուր 882 ք/կմ տարածքով երեք նոր հատվածներ եւ Ադրբեջանի Քելբաջարի շրջանում (Հայաստանի հետ սահմանին) Սոյութլու պայմանագրային տարածքի նկատմամբ իրավունքներից հրաժարում»,- ասվում է AAM-ի տեղեկատվության մեջ։
Ինչպես հայտնում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջան»-ը, հղում անելով ընկերությանը, այս փաստաթղթի վավերացմամբ Anglo Asian Mining-ն ակնկալում է մոտ ապագայում ստանալ բոլոր առկա երկրաբանական տվյալները նոր ակտիվների վերաբերյալ։
«Դրանից հետո AAM-ն անմիջապես կսկսի առկա երկրաբանական տվյալների եւ նոր պայմանագրային տարածքների զարգացման հնարավորությունների մանրամասն վերլուծությունը: Վերլուծության ավարտից հետո ընկերությունը կհայտարարի նոր պայմանագրային հատվածների զարգացման իր ռազմավարության մասին»,- ընդգծել է ընկերությունը։
Ընկերությունը հիշեցնում է, որ ԱԲՀ-ի փոփոխությունները վավերացնելուց հետո AAM-ն այժմ Ադրբեջանում ունի ութ պայմանագրային տարածք՝ 2544 ք/կմ ընդհանուր մակերեսով:
«(…) Այս ձեռքբերումների նշանակությունը հնարավոր չէ գերագնահատել, քանի որ դրանք էապես մեծացրել են ակտիվների մեր բազայի հանքայնացումը եւ հեղափոխություն են իրականացրել մեր պորտֆելում: Այս նոր պայմանագրային տարածքները Anglo Asian-ի համար ճանապարհ են հարթում՝ միջին մակարդակի հանքարդյունաբերական ընկերություն դառնալու իր նպատակին հասնելու համար: Սրան ձգտելով՝ ընկերությունը ներկայումս մշակում է գործառնական աճի ռազմավարություն»,- ասել է Anglo Asian Mining-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռեզա Վեզիրին, որի խոսքերը մեջբերվում են մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Երեք նոր պայմանագրային տարածքներից երկուսն իրենցից ներկայացնում են Ղարադաղի ծիրանաքարի մեծ հանքավայրը եւ հարակից Խարխարի պղնձի հանքավայրը: Երկու տարածքների ընդհանուր մակերեսը կազմում է 808 ք/կմ, դրանք սահմանակից են Գետաբեկի եւ Գոշի (Դաշքեսանի շրջանում) պայմանագրային տարածքներին։
Ըստ AAM-ի տեղեկատվության՝ Ղարադաղի ծիրանաքարի հանքավայրը, խորհրդային հաշվարկներով, պարունակում է 318 700 տոննա պղինձ՝, որն ընթացիկ գներով գնահատվում է ավելի քան 3 միլիարդ դոլար, մեկ տոննա հանքաքարում պղնձի պարունակությունը կազմում է 0,64 տոկոս։ Ընկերությունն ակնկալում է հանքաքար արդյունահանել բաց եղանակով։
Խարխարի հանքավայրը, ըստ նախնական տվյալների, զգալի ներուժ է դրսեւորել, ընկերությունը նախատեսում է պաշարների երկրաբանական գնահատում կատարել։
Երրորդ պայմանագրային տարածքը` Դեմիրլին, հարում է Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական տարածաշրջանում գտնվող Ղըզըլբուլաղ պայմանագրային տարածքին (Տերտերի շրջանում), ինչը թույլ կտա ընդլայնել զարգացման գոտին դեպի հյուսիս-արեւելք: Այս պայմանագրային տարածքը ներառում է Դեմիրլիի պղնձամոլիբդենային հանքավայրը։ 2016 թվականի հունվարի դրությամբ չհաստատված տվյալներով հանքավայրում կա մոտ 275 000 տոննա պղինձ եւ 3200 տոննա մոլիբդեն։ «Դեմիրլիի հանքարդյունաբերական համալիրն արդեն կառուցվել է նոր պայմանագրային տարածքում, ուստի այս պայմանագրային տարածքում գործողությունների զարգացումը տեղի կունենա արագացված կարգով»,- ասվում է տեղեկատվության մեջ։
Ինչպես հաղորդվում է, Anglo Asian Mining-ը ներկայումս թանկարժեք մետաղներ է արդյունահանում Գետաբեկի եւ Գոշի պայմանագրային տարածքներից:
Պայմանագիրը կնքվել է 1997 թվականի օգոստոսի 21-ին եւ նախատեսում էր 6 հանքավայրերի զարգացում։ Պայմանագրում Ադրբեջանի մասնաբաժինը կազմում է 51 տոկս Anglo Asian Mining PLC-ինը՝ 49տոկոս։
Առաջին ոսկու արդյունահանումը սկսվել է 2009 թվականին Գետաբեկի հանքավայրից, արծաթի արդյունահանումը՝ 2010 թվականին։ 2013 թվականի սեպտեմբերին ընկերությունը սկսել է Գոշի պայմանագրային տարածքի մշակումը, գրում է աղբյուրը։

Британская компания «Anglo Asian Mining» (ААМ - оператор по разработке золотоносных месторождений в Азербайджане) подготовит стратегию развития трех новых рудных участков в Азербайджане. Об этом сообщает Интерфакс.
«Во вторник Милли Меджлис Азербайджана ратифицировал поправки в действующее Соглашение о разделе продукции («СРП») на разработку компанией AAM рудных месторождений в Азербайджане. Поправки включают подписанный компанией в сентябре 2021 года с правительством Азербайджана документ об основных положениях, предоставляющий Anglo Asian Mining право на разработку трех новых участков общей площадью 882 кв. км и отказ от прав на контрактный участок Соютлу в Кяльбаджарском районе Азербайджана (на границе с Арменией)», - говорится в информации AAM.
Как сообщает «Интерфакс-Азербайджан» со ссылкой на компанию, с ратификацией этого документа Anglo Asian Mining в ближайшее время рассчитывает получить все доступные геологические данные о новых активах.
«После этого AAM незамедлительно начнет подробный анализ существующих геологических данных и возможностей развития новых контрактных территорий. После завершения анализа компания объявит о своей стратегии развития новых контрактных участков», - подчеркивает компания.
Компания напоминает, что с ратификацией поправок к СРП, AAM теперь имеет восемь контрактных участков в Азербайджане общей площадью 2 тыс. 544 кв. км.
«(…) Значимость этих приобретений невозможно переоценить, поскольку они существенно увеличили минерализацию нашей базы активов и произвели революцию в нашем портфеле. Эти новые контрактные области открывают Anglo Asian путь к достижению цели стать горнодобывающей компанией среднего уровня. Стремясь к этому, компания в настоящее время разрабатывает стратегию операционного роста», - заявил главный исполнительный директор Anglo Asian Mining Реза Везири, слова которого приводятся в пресс-релизе.
Из полученных в распоряжении трех новых контрактных участков два представляют собой крупное месторождение порфиров Гарадаг и прилегающее к нему медное месторождение Хархар. Общая площадь двух участков составляет 808 кв. км, они граничат с имеющимися контрактными участками Гедабек и Гоша (в Дашкесанском районе – ИФ).
По информации ААМ, месторождение порфиров Гарадаг по советским оценкам содержит 318,7 тыс. тонн меди, оцениваемых более $3 млрд по текущим ценам, содержание меди в тонне руды составляет 0,64%. Компания рассчитывает вести добычу руды открытым способом.
Месторождение Хархар согласно предварительным данным, продемонстрировало значительный потенциал, компания планирует провести геологическую оценку запасов.
Третий контрактный участок - Демирли - примыкает к контрактной площади Гызылбулаг (в Тертерском районе - ИФ) в Карабахском экономическом районе Азербайджана, что позволит расширить зону разработки на северо-восток. В данный контрактный участок входит медно-молибденовое месторождение Демирли. По неподтвержденным данным на январь 2016 года, месторождение содержит около 275 тыс. тонн меди и 3,2 тыс. тонн молибдена. «На новом контрактном участке уже есть построенный горнодобывающий комплекс Демирли, поэтому развитие операций на этой контрактной территории произойдет в ускоренном порядке», - говорится в информации.
Как сообщалось, в настоящее время Anglo Asian Mining добычу драгметаллов с контрактных площадей Гедабек и Гоша.
Контракт типа PSA был подписан 21 августа 1997 года и предусматривал разработку 6 месторождений. Доля Азербайджана в контракте составляет 51%, Anglo Asian Mining PLC - 49%.
Добыча первого золота началась в 2009 году с месторождения Гедабек, добыча серебра – в 2010 году. В сентябре 2013 года компания приступила к разработке контрактной площади Гоша, пишет источник.