Գնաճը փոխել է ճապոնական Hakone-en ակվարիումի պինգվինների սննդակարգը, ինչից նրանք այնքան էլ գոհ չեն, հայտնում է CNN-ը։
Նախկինում ակվարիումը պինգվիններին ու ջրասամույրներին առաջարկում էր աջի կամ ճապոնական ձիասկումբրիա, իննչը կենդանիները սիրով ուտում էին։ Սակայն ակվարիումը, որտեղ ապրում են 32 հազար կենդանիներ, այդ թվում՝ շնաձկներ եւ փոկեր, զերծ չի նացել համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամից: Աջիի գինը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 20-ից 30 տոկոսով, ինչի հետեւանքով ակվարիումում անցել են ավելի մատցելի սաբուի կամ սկումբրիայի:
Ակվարիումի կենդանիները սակայն, այդքան էլ չեն սիրել նոր սնունդը, ինչը ստիպել է աշխատակիցներին, այն խառնել նախկին սնունդի հետ:
«Մենք կարող էինք բարձրացնել ակվարիումի մուտքավճարը եւ լուծել այս խնդիրը, սակայն կցանկանայինք անել ամեն հնարավոր բան, որ մեր հաստատությունը այցելության համար հարմար վայր լինի: Մենք չենք նախատեսում բարձրացնել մուտքի գները»,- ասել են հաստատությունից՝ նշելով, որ ակվարիումի բոլոր կենդանիները ընտանիք են եւ իրենք անում են ամեն ինչ կենդանիներին առողջ պահելու համար:

Инфляция и рост цен изменили рацион пингвинов в японском Аквариуме Хаконе-эн. И они этим не слишком довольны, передает CNN.
Раньше аквариум предлагал пингвинам и выдрам «аджи» или японскую ставриду, которую животные охотно ели.
Но аквариум, в котором обитают 32 000 животных, включая акул и тюленей, не застрахован от экономических проблем, от которых страдают многие мировые экономики. Цена на аджи выросла на 20-30% по сравнению с прошлым годом, сообщили в океанариуме. Поэтому, чтобы сократить расходы, в мае аквариум перешел на более дешевую альтернативу — «сабу» или скумбрию.
Обитатели аквариума восприняли это не слишком  хорошо,  работникам аквариума приходилось проявлять изобретательность, чтобы поощрять животных к еде — например, выдры и пингвины  более охотно едят скумбрию, смешанную с их любимым аджи.
«Мы могли бы поднять плату за вход в океанариум и решить эту проблему, но мы хотели бы сделать все возможное, чтобы наш объект был удобным местом для посещения нашими гостями. Мы не планируем поднимать цены за вход», — сказал Симамото.
В аквариуме говорят, что пингвины и выдры предпочитают рыбу, и аквариум делает все возможное, чтобы удовлетворить их потребности.
«Все животные в аквариуме — семья, и мы делаем все возможное, чтобы они были здоровы», — говорится в сообщении. «Мы никогда не заставляем животных есть то, чего они не хотят».