Եվրամիությունում նախատեսում են մշակել թվային եվրո, որը նախատեսված կլինի կանխիկ գումարը «լրացնելու» համար։ Այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) տնտեսական հարցերով անդամ Պաոլո Ջենտիլոնին, փոխանցում է «Ինտերֆաքսը»։
«Ինչ վերաբերում է թվային եվրոյին, թույլ տվեք նաեւ ընդգծել, որ մենք բոլորս համաձայն ենք, որ այն ոչ թե պետք է փոխարինի, այլ լրացնի կանխիկ գումարը»,- ասել է Ջենտիլոնին Եվրախմբի հանդիպումից հետո:
Նրա խոսքով՝ ԵՄ անդամ երկրների էկոնոմիկայի եւ ֆինանսների նախարարները հանդիպմանը կենտրոնացել են թվային եվրոյի մշակման անհրաժեշտության վրա՝ «ֆինանսական միջնորդության եւ կայունության վրա բացասական ազդեցություններից խուսափելու համար»։
Եվրոպական կենտրոնական բանկի (ԵԿԲ) նախագահ Քրիստին Լագարդը նախկինում հայտարարել է կրիպտոարժույթների կարգավորման անհրաժեշտության մասին, քանի որ դրանք ոչ մի բանով ամրապնդված չեն։ Նա հավելել է, որ թվային եվրոն կարող է արժանի փոխարինող լինել կրիպտոարժույթին, եւ ԵԿԲ-ն այն կարող է գործարկել առաջիկա չորս տարիների ընթացքում:
Ապրիլի սկզբին Եվրախորհրդարանն ընդունել է փողերի լվացման դեմ պայքարի օրինագիծ, ըստ որի կրիպտոարժույթով յուրաքանչյուր գործարք պետք է նույնականացվի։ Եվրախորհրդարանի տեղեկատվության համաձայն՝ կրիպտոընկերությունները, բացի իրենց հաճախորդներից, պետք է բացահայտեն եւ հետեւեն նաեւ թվային արժույթով գործարքների բոլոր մասնակիցներին: Միեւնույն ժամանակ օրենքը տարածվում է նաեւ ֆիզիկական անձանց մասնավոր դրամապանակների վրա։

The European Union plans to develop a digital euro, which will be designed to complement cash, said member of the European Commission (EC) for economics Paolo Gentiloni, Interfax reports.
According to him, the ministers of economy and finance of the EU member states at the meeting focused on the need to develop a digital euro in order to avoid adverse effects on financial intermediation and stability.
European Central Bank (ECB) President Christine Lagarde has previously spoken out about the need to regulate cryptocurrencies because they are not backed by anything. She added that the digital euro could become a worthy replacement for cryptocurrency, and the ECB could launch it in the next four years.
In early April, the European Parliament adopted a bill on combating money laundering, under which each cryptocurrency transaction must be identified. According to the European Parliament, crypto companies will have to identify and track all participants in digital currency transactions, in addition to their customers. At the same time, the law also applies to private wallets of individuals.