USAID վերջին ամիսներին մեր երկկողմ համագործակցության կարեւոր մասն է դարձել։ Եվ սա վառ ապացույց է, որ համատեղ համագործակցությունը կարող է ավելի լավ մոտեցումներ եւ ավելի լավ քաղաքականություն ապահովել: Այս մասին հուլիսի 22-ին, ելույթ ունենալով USAID-ի «Հայաստանի բիզնես միջավայրի բարելավումը» ծրագրի կողմից մշակված ներդրումային բարեփոխումների ճանապարհային քարտեզի շնորհանդեսին, ասաց USAID առաքելության ղեկավար Ջոն Ալելոն:
Դա, նրա խոսքով, թույլ կտա Հայաստանին ապահովել ինչպես տնտեսության զարգացումը, այնպես էլ սեփական քաղաքացիների բարեկեցությունը։ Ալելոն նաեւ նշել է, որ իրենք այս ուղղությամբ աշխատում են ավելի քան 20 տարի։
«Մենք զգալի դրական զարգացումներ ենք արձանագրել ամբողջ ոլորտում։ Նոր խնդիրներին ու մարտահրավերներին դիմակայելու նպատակով USAID-ն բիզնես միջավայրի բարեփոխմանն ու բարելավմանն ուղղված ծրագիր է գործարկել: Այն, մասնավորապես, հիմնված է պետության եւ մասնավոր հատվածի միջեւ երկխոսության վրա»,- ասաց Ալելոն։

The USAID has become an important part of bilateral cooperation in recent months. And this is a clear proof that joint cooperation can provide better approaches and better policies. USAID/Armenia Mission Director John Allelo stated about this while speaking at Friday’s presentation of the roadmap for Armenia’s investment reform—and developed by the USAID program on improving the business climate of the country.
According to him, this will enable Armenia to ensure both the development of the economy and the well-being of its own citizens. Allelo added that they have been working in this regard for more than 20 years.
He said that they have recorded significant positive developments in the entire sector, the USAID has launched a program aimed at reforming and improving Armenia’s business climate in order to address new problems and challenges, and it is, in particular, based on the dialogue between the state and the private sector.