Հայաստանը հայտնել է Իրանի հետ ապրանքաշրջանառության տարեկան ծավալը  մինչեւ 1 միլիարդ դոլարի հասցնելու անհրաժեշտության մասին։ Այս մասին հայտարարել է Իրանում ՀՀ դեսպան Արսեն Ավագյանը, հաղորդում է IRNA-ն։
Նա նշել է, որ ջանքեր են գործադրվում՝ ավելացնելու տարեկան ծավալը։
Ուրբաթ օրը Արեւելյան Ադրբեջանի նահանգապետ Աբեդին Խորամի հետ հանդիպմանը Հայաստանի դեսպանն ասել է, որ Իրանի հարեւան Հայաստանի նահանգները մեծ նշանակություն ունեն իր երկրի համար եւ խնդրել է  նահանգապետին հյուպատոսական գրասենյակ հիմնել Թավրիզում։
«Մենք պատրաստ ենք անձնական հանդիպումներ անցկացնել երկու երկրների գործարարների միջեւ եւ հրավիրել Արեւմտյան Ադրբեջանի գործարարներին ու պաշտոնյաներին այցելել Սյունիքի մարզ»,-ասել է նա։
Ավագյանն ընդգծել է, որ սահմանային Արաքս գետը մեծ նշանակություն ունի եւ՛ Իրանի, եւ՛ Հայաստանի համար, եւ առաջացած բնապահպանական խնդիրները մեղմելու նպատակով հանքերից մեկը փակվել է՝ մինչեւ բնապահպանական վտանգի վերացման համար անհրաժեշտ միջոցների ձեռնարկումը։
Նա ասել է, որ Իրանի Արեւելյան Ադրբեջան նահանգը Հայաստանի համար ամենամոտ տարանցիկ ուղին է, եւ այս նահանգում արդյունաբերական ապրանքների գնումը Հայաստանի առաջնահերթություններից է։, հայտնում է IRNA-ն։
Իր հերթին, Արեւելյան Ադրբեջանի նահանգապետն ընդգծել է, որ նահանգը միանգամայն պատրաստ է ակտիվացնել առեւտուրը հարեւան երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ եւ ասել է, որ 13-րդ կառավարության հիմնական քաղաքականություններից մեկը հարեւան երկրների հետ համագործակցության ընդլայնումն է։
Նա ասել է, որ Արեւելյան Ադրբեջանի եւ Սյունիքի միջեւ առեւտրի եւ բիզնեսի աճը շատ բարենպաստ է Իրանի համար։
Խորրամը նշել է նաեւ Արեւելյյան Ադրբեջանի գիտական ​​բարձր կարգավիճակը՝ ասելով, որ նահանգը պատրաստ է ստեղծել գիտատեխնիկական համատեղ պարկ, որը կարող է վերածվել արտահանման տարածաշրջանային կենտրոնի։
Նա նշել է, որ Արաքս գետը մեծնշանակություն ունի Իրանի համար, ուստի Իրանն ակնկալում է, որ Հայաստանը լուրջ քայլեր կձեռնարկի հանքարդյունաբերությունից կեղտաջրերի մուտքն այնտեղ վերահսկելու համար։

Ambassador of Armenia to Iran, emphasizing the need to increase his country’s trade volume with Iran, said that efforts are made to increase Iran-Armenia annual trade volume to one billion US dollars, IRNA reported.
Ambassador Arsen Avagyan in his Friday evening meeting with the governor-general of East Azarbaijan Province said that Iran’s neighboring provinces with Armenia have great importance for his country, and requested the governor-general for establishment of a consular office in Tabriz.
“We are ready to have face to face meetings between the two countries merchants and businessmen and we invite West Azarbaijan province merchants and officials to visit Armenia’s Syunik Province," he said.
Ambassador Avagyan further reiterated that Araks border river is of significant importance for both Iran and Armenia and to ease the emerged environmental worries one of the mines has been shut down till required moves will be made to eliminate the environmental hazards.
He said that East Azarbaijan Province is the closest transit route for Armenia, and buying the manufactured goods in that province is among Armenia’s priorities.
The governor of East Azarbaijan Province, for his part, emphasized that that province is quite ready for boosting trade with neighboring countries, including Armenia, and said that one of the basic policies of the 13th Government is increasing interactions with neighboring countries, and the provinces have the required authorities for the purpose.
Abedin Khorram said that increased trade and business between the two provinces of East Azarbaijan and Syunik is quite favorable for Iran.
Khorram also referred to the supreme scientific status of East Azarbaijan Province in Iran, announcing that province’s readiness for establishment of a joint science and technology park, which can be turned into a regional export hub.
He said that the Araks River is of great importance for Iran, and therefore Iran expects Armenia to take major steps to control the entry of mining sewage water into it.