Իրանի ԱԳՆ-ն երկխոսությունն Իրաքի խնդիրների լուծման լավագույն միջոցն է համարում։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Նասեր Քանաանին՝ մեկնաբանելով Իրաքում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները, որտեղ քաղաքական առաջնորդ Մուկթադա աս-Սադրի կողմնակիցները խորհրդարանում նստացույց անցկացրեցին, փոխանցում է Tasnim-ը։
«Իրաքը հզոր երկիր է եւ մեր հիմնական հարեւանը։ Բնականաբար, մենք ուշադիր հետեւում ենք Իրաքում ընթացող իրադարձություններին։ Իրանը միշտ ընդգծել է իր գլխավոր հարեւանի խաղաղության եւ անվտանգության կարևորությունը եւ կարծում է, որ Իրաքի անվտանգությունը հավասար է Իրանի եւ տարածաշրջանի անվտանգությանը»,- ասել է նա։
«Մենք ընթացող իրադարձությունները ներքաղաքական տարաձայնությունների հետեւանք եւ Իրաքի ներքին գործերի մաս ենք համարում: Կարծում ենք, որ իրաքյան քաղաքական շարժումները, կուսակցություններն ու կազմավորումները կարող են հաղթահարել ստեղծված իրավիճակը այդ երկրի Սահմանադրության եւ իրավական մեխանիզմների շրջանակներում»,- ասել է Քանաանին: «Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը միշտ հարգել և հարգում է Իրաքի ժողովրդի ընտրությունը եւ ընդգծում է, որ երկխոսությունն այս երկրի ներքին խնդիրները լուծելու լավագույն միջոցն է»,- հավելել է նա։
Իրանի ներկայացուցիչը նաեւ վստահություն է հայտնել, որ իրաքցի ժողովուրդը կկարողանա անցնել այս փուլն իր «հասունության» եւ «իրաքյան առաջնորդների խոհեմության» շնորհիվ՝ արաբական երկրում կայունություն եւ հանգստություն ապահովելու համար։
Սադրի հազարավոր կողմնակիցներ ներխուժել են Բաղդադում ամրացված Կանաչ գոտի՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում երկրորդ անգամ գրավելով խորհրդարանի դատարկ շենքը։

The Iranian Foreign Ministry considers dialogue the best way to solve Iraq's problems, said Iranian Foreign Ministry spokesman Nasser Kanaani, commenting on recent events in Iraq, where supporters of political leader Muqtada al-Sadr held a sit-in protest in parliament, Tasnim reported.
“Iraq is a great country and our main neighbor. Naturally, we are closely following the ongoing events in Iraq. Iran has always noted the importance of the peace and security of its main neighbor and believes that the security of Iraq is equal to the security of Iran and the region,” he said.
“We consider the current events as a result of internal political disagreements, part of the internal affairs of Iraq, and we believe that Iraqi political movements, parties and formations can overcome the current situation within the framework of the Constitution and legal mechanisms of this country,” Kanaani said. “The Islamic Republic of Iran has always respected and respects the choice of the Iraqi people and emphasizes that dialogue is the best way to solve the internal problems of this country,” he added.
The Iranian representative also expressed confidence that the Iraqi people will be able to pass the current stage due to their 'maturity' and 'prudence of the Iraqi leaders' to ensure stability and tranquility in the Arab country.