ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ողջունել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատի կողմից ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման մասին բանաձեւի ընդունումը եւ հայտարարել է, որ կստորագրի դաշինքին Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի անդամակցության վերաբերյալ փաստաթղթերը։
«Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի մուտքը դաշինք էլ ավելի կամրապնդի ՆԱՏՕ-ի հավաքական անվտանգությունը եւ կխորացնի տրանսատլանտյան գործընկերությունը։ Ես անհամբերությամբ սպասում եմ, որ ստորագրեմ նրանց միանալու մասին արձանագրությունները։ [ՆԱՏՕ-ին] Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի միանալու»,- նշվել է ԱՄՆ նախագահի գրավոր հայտարարությունում, որը տարածել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը։
Ավելի վաղ, նույն օրը, ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատը ընդունել էր բանաձեւ դաշինքին Ստոկհոլմի եւ Հելսինկիի միանալու փաստաթղթերի վավերացման մասին։ Ամերիկյան օրենսդրության առանձնահատկություններին համապատասխան՝ վավերացումն իրականացնում է երկրի նախագահը, Սենատը համաձայնություն է տալիս դրան։ Բայդենը ողջունել է  Կոնգրեսի վերին պալատում քվեարկության արդյունքները՝ ուշադրություն դարձնելով այն բանին, որ Սենատի կողմից ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման մասին այդ արձանագրությունների դիտարկումը ամենաարագն էր 1981-ից ի վեր։

US President Joe Biden welcomed the adoption by the US Senate of a resolution on NATO expansion and announced that he would sign documents on Finland and Sweden joining the alliance.
“Finland and Sweden joining the Alliance will further strengthen NATO’s collective security and deepen the transatlantic partnership," Biden said in a statement. "I look forward to signing the accession protocols and welcoming Sweden and Finland, two strong democracies with highly capable militaries, into the greatest defensive alliance in history."
Earlier, the US Senate adopted a resolution on the ratification of documents on the accession of Stockholm and Helsinki to the alliance. In accordance with the peculiarities of American legislation, the procedure for ratification is directly carried out by the president of the country, the Senate gives its consent to this. Biden welcomed the results of the vote in the upper house of Congress, drawing attention to the fact that the Senate review of these protocols on NATO expansion was the fastest since 1981.