Ռուսաստանի  Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չեն Թուրքիայից Bayraktar անօդաչու թռչող սարքերի գնման կամ ՌԴ-ում դրանց արտադրության հարցերը չեն քննարկել, «ՌԻԱ Նովոստի» լրատվական գործակալությանը ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Պեսկովը բացասաբար է արձագանքել այն հարցին, արդյոք առաջնորդները քննարկել են թուրքական անօդաչու սարքերի հետ կապված հարցեր։
Հիշեցնենք, որ երկու շաբաթ առաջ Ուկրաինայի վարչապետ Դենիս Շմիգալը հայտարարել էր, որ կառավարությունը Գերագույն Ռադա կուղարկի Ուկրաինայի եւ Թուրքիայի միջեւ բարձր տեխնոլոգիաների, ավիացիայի եւ տիեզերական արդյունաբերության ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագրի վավերացման մասին օրինագիծ։
«Ի թիվս այլ բաների, դա թույլ կտա Ուկրաինայում գործարան կառուցել հայտնի Bayraktar անօդաչու թռչող սարքերի արտադրության եւ սպասարկման համար»,- ասել էր Շմիհալը:

Presidents of Russia and Turkey Vladimir Putin and Recep Tayyip Erdogan have not discussed the possible production in Russia or the purchase of Bayraktar drones from Turkey, spokesman for the Russian leader Dmitry Peskov told RIA Novosti.
Peskov responded negatively to a question whether the leaders had discussed issues related to Turkish drones. "No," he said.
Two weeks ago, Ukrainian Prime Minister Denys Shmyhal announced that the government will send to the Verkhovna Rada a bill to ratify the agreement between Ukraine and Turkey on cooperation in the high-tech, aviation and space industries.
"Among other things, this will make it possible to build a factory in Ukraine to produce and service the famous Bayraktar drones," Shmyhal said.