Ռուսաստանի  Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չեն Թուրքիայից Bayraktar անօդաչու թռչող սարքերի գնման կամ ՌԴ-ում դրանց արտադրության հարցերը չեն քննարկել, «ՌԻԱ Նովոստի» լրատվական գործակալությանը ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Պեսկովը բացասաբար է արձագանքել այն հարցին, արդյոք առաջնորդները քննարկել են թուրքական անօդաչու սարքերի հետ կապված հարցեր։
Հիշեցնենք, որ երկու շաբաթ առաջ Ուկրաինայի վարչապետ Դենիս Շմիգալը հայտարարել էր, որ կառավարությունը Գերագույն Ռադա կուղարկի Ուկրաինայի եւ Թուրքիայի միջեւ բարձր տեխնոլոգիաների, ավիացիայի եւ տիեզերական արդյունաբերության ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագրի վավերացման մասին օրինագիծ։
«Ի թիվս այլ բաների, դա թույլ կտա Ուկրաինայում գործարան կառուցել հայտնի Bayraktar անօդաչու թռչող սարքերի արտադրության եւ սպասարկման համար»,- ասել էր Շմիհալը:

Президенты России и Турции Владимир Путин и Тайип Эрдоган не обсуждали вопросы возможного производства в России или закупку у Турции беспилотников Bayraktar, заявил РИА Новости пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков.
Песков отрицательно ответил на вопрос, обсуждали ли лидеры вопросы, связанные с турецкими беспилотниками. «Нет», - сказал он.
Отметим, что две недели назад премьер-министр Украины Денис Шмигаль объявил, что правительство направит в Верховную Раду законопроект о ратификации соглашения между Украиной и Турцией о сотрудничестве в сфере высоких технологий, авиационной и космической отраслях.
«Среди прочего, это позволит построить в Украине завод по производству и обслуживанию знаменитых беспилотников Bayraktar», – отметил Шмигаль.