Ռուսաստանի Դաշնությունոըմ նախատեսվում է Coca-Cola-ի արտադրանքը փոխարինել բելառուսական Bela-Cola գազավորված ըմպելիքով։ Շուկայի մի մասը զբաղեցնելու պատրաստակամության մասին հայտարարվել է բելառուսական STV հեռուստաալիքի եթերում։
Արդեն ստորագրվել է հուշագիր՝ նորարարության ոլորտում գործարար կապերի ընդլայնման վերաբերյալ։
«Համաձայնություն է ձեռք բերվել դաշնակից պետությունների խոշոր բիզնեսների ներկայացուցիչների միջեւ»,- նշվել է հեռուստաալիքի եթերում եւ հստակեցվել, որ խմիչքի արտադրության տեխնոլոգիան պահպանվել է, ու բելառուսական տարբերակը չպետք է զիջի օրիգինալին։
Coca-Cola Hellenic Bottling Company-ն հունիսին հայտարարել էր Ռուսաստանում արտադրությունը դադարեցնելու իր որոշման մասին՝ դադարեցնելով համանուն խմիչքների վաճառքը եւս:

Продукцию Coca-Cola в России задумали заменить на белорусскую газировку «Бела-Кола». О готовности занять часть рынка сообщили в эфире белорусского телеканала СТВ.
Уже подписан меморандум о расширении деловых контактов в области инноваций. «Договоренность была достигнута между представителями большого бизнеса союзных государств», — говорится в сюжете. Уточняется, что технологии производства напитка сохранены и белорусский аналог не должен уступать оригиналу.
Компания Coca-Cola Hellenic Bottling Company (Coca-Cola HBC) в июне заявила о решении остановить производство на территории России. Также прекращается продажа напитков под брендами Coca-Cola.