Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունը ժամանակավոր քվոտաներ է սահմանել հանքային պարարտանյութերի արտադրության համար անհրաժեշտ ծծմբի արտահանման համար: Այս մասին հաղորդագրությունը տեղադրվել է կառավարության պաշտոնական կայքում:
«Քվոտան կկազմի 1,1 մլն տոննա։ Արդյունաբերության եւ առեւտրի նախարարությանը հանձնարարվել է հաստատել ոչ սակագնային քվոտայի ծավալի հաշվարկման կարգը, ինչպես նաև ծծմբի մատակարարման եւ գնման 2022 թվականի ծրագիրը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ ծծմբի արտահանման սահմանափակումները կգործեն 2022 թվականի օգոստոսի 10-ից մինչեւ դեկտեմբերի 31-ը։
Կառավարությունը հավելել է, որ որոշումը կօգնի հանքային պարարտանյութ արտադրողներին կօգնի ներքին շուկայի համար անհրաժեշտ քանակությամբ հումք ապահովել։

Правительство России установило временные квоты на вывоз серы, необходимой для производства минеральных удобрений. Об этом стало известно в воскресенье, 7 августа, из сообщения, опубликованного на сайте кабмина.
«Квота составит 1,1 миллиона тонн. Минпромторгу поручено утвердить порядок расчета объемов нетарифной квоты (совместно с Минэнерго), а также план поставок и приобретения серы на 2022 год», — говорится в заявлении.
Отмечается, что ограничения на экспорт серы будут действовать с 10 августа по 31 декабря 2022 года.
В правительстве добавили, что принятое решение поможет обеспечить сырьем производителей минеральных удобрений в объеме, необходимом для внутреннего рынка.