Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն որոշել է «նախազգուշացնել» Հայաստանին «հետագա սադրանքների անթույլատրելիության» մասին։
«Մենք մեկ անգամ եւս նախազգուշացնում ենք Հայաստանին, որպեսզի չմասնակցի նոր սադրանքների»,- ասել  է նա՝ ելույթ ունենալով Անկարայում Թուրքիայի դեսպանների 13-րդ համաժողովում։
«Մենք կասկածի տակ ենք դրել  «սառեցված հակամարտություն» տերմինը՝ հիշեցնելով, որ սառույցների հալվելը նշանակում է հակամարտություն ցանկացած պահի»,- նշել է նա։
Չավուշօղլուն հավաստիացրել է, որ Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայից հետո Թուրքիան «դիմել է տարածաշրջանային խաղաղության ջանքերի»։ «Այսպիսով, մենք այսօր խոսում ենք տարածաշրջանային խաղաղության եւ համագործակցության, այլ ոչ թե օկուպացված հողերի, տեղահանված անձանց, փախստական միգրանտների եւ հակամարտության մասին։ Անկարան շարունակում է Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ կայունության ապահովման, համագործակցության մթնոլորտի ձեւավորման ջանքերը։ Մենք նորից նախազգուշացնում ենք Հայաստանին հետագա սադրանքների անթույլատրելիության մասին»,- ասել է նա։

We once again warn Armenia not to participate in new provocations. Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said this while speaking at the 13th Ambassadors' Conference in Ankara.
"We questioned the term 'frozen conflict,' reminding that ‘melting’ of ‘ice’ means conflict at any time," he said.
Cavusoglu assured that after the Azerbaijani military aggression against Artsakh (Nagorno-Karabakh) in the fall of 2020, Turkey "resorted to regional peace efforts."
"Thus, today we are talking about regional peace and cooperation, not about occupied lands, displaced persons, refugee migrants, and conflict. Ankara continues its efforts to ensure peace and stability, to create an atmosphere of cooperation in the South Caucasus. We warn Armenia again about the inadmissibility of further provocations," the Turkish FM said.