Համաշխարհային հանրությունն աշխարհաքաղաքական մեծ փոփոխությունների շեմին է, որոնք ուղեկցվում են անկայունությամբ եւ խոչընդոտներով պետությունների զարգացման ճանապարհին։ Այս մասին ասել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն Անկարայում Թուրքիաի դեսպանների 13-րդ համաժողովի բացման ժամանակ ունեցած ելույթում, տեղեկացրել է «Անադոլու»-ն։
Նրա խոսքով՝ առաջատար աշխարհաքաղաքական խաղացողները կոշտ դիմակայության մեջ են, եւ դա բազմաթիվ պատճառներ ունի։ Նա նշել է, որ Անկարայի հետ սերտ երկխոսության եւ գործընկերության կարիք ունի նաեւ Եվրամիությունը։ «Մեր երկիրը որեւէ երկրի թշնամին չէ։ Բոլոր նրանք, ովքեր հակառակն են պնդում, անաչառ չեն»,- ասել է Չավուշօղլուն։
Նա նշել է, որ Ուկրաինայի վերաբերյալ Անկարայի ջանքերը, այդ թվում՝ «հացահատիկի համաձայնագրի» ձեռքբերման առումով, թուրքական դիվանագիտության «ցուցափեղկն» են։ «Թուրքիան հանդես է գալիս հանուն Ուկրաինայում արդար խաղաղության։ Մենք ուժեղ աջակցություն ենք ցուցաբերում Կիեւին եւ ակտիվորեն առաջ ենք մղում երկխոսության գաղափարը, այդ թվում՝ շնորհիվ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ջանքերի։ Ռուսաստանը եւ Ուկրաինան մինչ այդ շփվել են Անթալիայում եւ Ստամբուլում»,- նշել է նախարարը։
«Այս պատերազմը վաղ թե ուշ ավարտվելու է։ Մեզ համար գլխավորը ընդհանուր շահերի պաշտպանությունն է։ Եվրոպայում անվտանգության նոր համակարգի ձեւավորման գործընթացում պետք է գործել խիստ մտածված։ Թուրքիան արդեն այսօր պատրաստվում է դրան»,- ասել է Չավուշօղլուն։

Мировое сообщество находится в преддверии больших геополитических изменений, сопряженных с нестабильностью и преградами на пути развития государств. Об этом заявил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу, выступая на открытии 13-й конференция послов Турции в Анкаре, передает Анадолу.
По его словам, ведущие геополитические игроки находятся в жестком противостоянии, и тому есть немало причин. Он отметил, что кризис вокруг Украины заставил многих осознать «значимость» Турции.
По его словам, в диалоге и тесном партнерстве с Анкарой нуждается и Евросоюз. «Наша страна не является врагом для какой-либо страны. Все, кто утверждает обратное - предвзяты», - считает Чавушоглу.
Он отметил,  что усилия Анкары по Украине, в том числе, достижению «зернового соглашения», стали «витриной» турецкой дипломатии. «Турция выступает за справедливый мир в Украине. Мы оказываем сильную поддержку Киеву и активно продвигаем идею диалога, в том числе, благодаря усилиям президента Реджепа Тайипа Эрдогана. Россия и Украины ранее контактировали в Анталье и Стамбуле», - отметил министр.
«Эта война рано или поздно завершится. Главное для нас – защита общих интересов. В процессе формирования новой архитектуры безопасности в Европе, нужно действовать предельно продуманно. Турция уже сегодня готовится к этому», - заявил Чавушоглу.