Մինչ նախագահ Ջո Բայդենի հավանության վարկանիշը շարունակում է տատանվել 40 տոկոսի մոտակայքում, իսկ հարցումները հետեւողականորեն ցույց են տալիս, որ ամերիկացիների մեծ մասը չի ցանկանում, որ նա առաջադրվի երկրորդ ժամկետի համար, Բայդենի ներկայացուցիչները պնդում են, որ նա մտադիր է առաջադրվել, գրում է Conversation-ը։
Ավելի զարմանալի կլիներ, եթե նա չաներ դա։
1968 թվականից ի վեր ոչ մի գործող նախագահ չի հրաժարվել վերընտրվելուց։ Հայտարարությունն այն մասին, որ չի պատրաստվում առաջադրվել, Բայդենին ժամանակից շուտ կաղ բադ կդարձներ (Lame duck՝ ամերիկյան քաղաքական ժարգոնով ԱՄՆ նախագահի մականուն, ով շուտով կլքի իր պաշտոնը՝ առաջիկա ընտրություններում պարտվելու է կամ դրանց առաջադրվելու իրավունքը սպառելու պատճարով) եւ կդժվարացներ իր նպատակներին հասնելը։
Կաղ բադ նախագահն իր պաշտոնը լքում է հայտնի ժամանակ։ Այդ կատեգորիայի մեջ մտնում են այն նախագահները, ովքեր վերընտրվել են երկրորդ ժամկետով, եւ այն նախագահները, ովքեր պարտվել են իրենց վերընտրական քարոզարշավում, ինչպես նաեւ նախագահներ, ովքեր որոշել են չառաջադրվել երկրորդ ժամկետի համար:
Բնության մեջ կաղ բադը հատկապես խոցելի է գիշատիչների համար, քանի որ չի կարողանում հասնել մյուս բադերին։ Նախքան այս տերմինի՝ քաղաքականության մեջ կիրառվելը, այն օգտագործվում էր  Անգլիայի ֆինանսական ոլորտում 18-րդ դարում եւ նշանակում էր այն մեկը, ով ֆինանսական դժվարությունների մեջ է գտնվում եւ ուստի խոցելի է պարտատերերի համար: Քաղաքականության մեջ «կաղ բադերն» անպաշտպան են մրցակիցների առջեւ, քանի որ մնացած քաղաքական աշխարհը առաջ է շարժվել՝ նրանց հետեւում թողնելով:
Նոյեմբերի ընտրությունների եւ հունվարի երդմնակալության միջեւ ընկած ժամանակահատվածում կաղ բադերը հաճախ չեն կարողանում որեւէ բան անել օրենսդրական մակարդակով։ Փոխարենը, նրանք կարող են անել միայն այն, ինչ կարող են ինքնուրույն անել:
Օրինակ, շատ նախագահներ բազմաթիվ համաներումներ են ստորագրում: Բայց ձախողված աշխատանքի ժամանակահատվածում նրանց օրենսդրական պատասխանատվությունը տխուր է, քանի որ Կոնգրեսի համար քիչ խթան կա աշխատելու մեկի հետ, ով շուտով պետք է հեռանա։
Ընտրությունների կաղ բադերը քաղաքական խնդիր են եղել ԱՄՆ պատմության ամենասկզբից:
1861 թ. հեռացող նախագահ Ջեյմս Բյուքենենը ոչինչ չարեց՝ փորձելով կասեցնել հարավային նահանգների անջատումը՝ դրանք Աբրահամ Լինքոլնի խնդիրը համարելով: 1893 թ. Բենջամին Հարիսոնը քայլեր ձեռնարկեց՝ փորձելով վնաս հասցնել տնտեսությունը՝ պարզապես Գրովեր Քլիվլենդի կառավարումը դժվարացնելու համար: Հերբերտ Հուվերը չփոխեց տնտեսական քաղաքականության կուրսը 1933 թ.՝ չնայած նրան, որ հասարակությունն ընտրել էր Ֆրանկլին Ռուզվելտին եւ ակնհայտորեն փոփոխություններ էր ուզում։
1930-ականների սկզբին այս ձախողման ժամանակաշրջաններից հիասթափությունը 20-րդ փոփոխության ընդունմանը հանգեցրեց, որը նախագահի երդմնակալության օրը մարտի 4-ից հունվարի 20-ը տեղափոխեց՝ անհաջողության ժամանակահատվածը կրճատելով վեց շաբաթով:
Բարաք Օբաման իր նախագահության վերջին երկու տարիներին օգտագործում էր գործադիր հրամանները՝ քաղաքական նպատակներին հասնելու համար, որոնք նա չէռ կարողացել առաջ տանել Կոնգրեսի միջոցով: Դոնալդ Թրամփն գործադիր հրամաններն օգտագործում էր վերջին րոպեին փոփոխություններ կատարելու համար, որոնց նպատակտ Ջո Բայդենի համար լրացուցիչ խնդիրներ ստեղծելն էր։
Որոշ նախագահներ ավելի երկար են «կաղ բադեր» մնում. նրանք, ովքեր չեն կարող կրկին առաջադրվել երկու ժամկետներից հետո, կամ այն ​​քչերը, ով իրենց առաջին ժամկետի ժամանակ հայտարարել են, որ չեն վերընտրվելու: Նրանք կառավարման մեկ այլ խնդրի են բախվում։
Երկրորդ ժամկետի նախագահները, որպես կանոն, կարողանում են ինչ-որ բան անել իրենց երկրորդ ժամկետի առաջին երկու տարիներին, գուցե՝ երեք, եթե նրանք պոպուլյար են: Բայց հենց սկսվում է հաջորդ ընտրական ցիկլը, մամուլը եւ հասարակությունն իրենց ուշադրությունը տեղափոխում են թեկնածուների վրա, եւ նախագահը կորցնում է ԶԼՄ-ներում պատմությունները վերահսկելու կամ հասարակությանը հասնելու իր ունակության մեծ մասը:
Հենց թեկնածուները հայտարարում են, որ առաջադրվում են, մամուլն անհաջողակ նախագահներին հին լուրերի պես է վերաբերվում եւ արհամարանքով է վերաբերվում այն ամենին, ինչ կարող է անել հեռացող նախագահը:
Կոնգրեսը, հատկապես՝ ընդդիմադիր կուսակցության կողմից վերահսկվող, հաճախ նման մոտեցում է ցուցաբերում: Օրինակ, Օբամայի նախագահության վերջին տարում Կոնգրեսի հանրապետականները արգելափակեցին նրա բոլոր ջանքերը, այդ թվում՝ Գերագույն դատարանի թափուր պաշտոնում դատավոր նշանակելու նրա փորձը:
Որպես նախագահության ոլորտում փորձագետ, ով ուսումնասիրել է ընտրությունները եւ անցումային շրջանը, կարծում եմ, որ եթե Բայդենը հայտարարի, որ չի առաջադրվելու վերընտրվելու համար, ԶԼՄ-ներում, Կոնգրեսում եւ Դեմոկրատական ​​կուսակցության ղեկավարության մեջ անմիջապես եւ անխուսափելի տեղաշարժ կլինի՝ 2024 թ. ընտրությունների վրա կենտրոնանալու համար։ Նա կբախվի նույն վերաբերմունքին, որին բախվել են «կաղ բադերը», հատկապես, եթե 2022 թ. միջանկյալ ընտրություններում հանրապետականները վերահսկողություն ստանան Ներկայացուցիչների պալատի, կամ Սենատի, կամ երկուսի նկատմամբ:
Բայդենի ճակատագիրը Կոնգրեսի, մամուլի եւ հասարակության ձեռքում կարող է ավելի վատը լինել, քանի որ չառաջադրվելու որոշումը, ամենայն հավանականությամբ, կդիտվի ձախողում որպես:
Առաջին ժամկետից հետո միայն երեք նախագահներ հրաժարվեցին երկրորդ ժամկետի համար առաջադրվելուց: Ամենանմանը Լինդոն Ջոնսոնի դեպքն էր, ով պաշտոնավարեց մոտ հինգ տարի՝ ավարտելով սպանված նախագահ Ջոն Քենեդու լիազորությունները, մինչ 1964 թ. լիարժեք ժամկետով ընտրվելը։
Երբ 1968-ին Ջոնսոնը որոշեց չառաջադրվել վերընտրվելու համար, նա կորցրեց հանրային աջակցությունը Վիետնամում պատերազմի եւ իր սեփական կուսակցության ներսում ուժեղ ընդդիմության ֆոնին։
Եթե ​​Բայդենը հայտարարի, որ չի առաջադրվում, դա տեղ կբացի պոտենցիալ դեմոկրատ թեկնածուների համար, ովքեր չեն ցանկանում պայքարել սեփական կուսակցության գործող նախագահի դեմ։
Սակայն Բայդենն ավելի շուտ կցանկանա հետաձգել հայտարարությունը, որպեսզի ԶԼՄ-ները կարողանան կենտրոնանալ նրա վարչակազմի եւ քաղաքական նպատակների վրա, որոնց նա հույս ունի հասնել, հատկապես՝ նրանց, որոնք Կոնգրեսի կողմից գործողություններ են պահանջում: Ի վերջո, նրա պաշտոնավարման ժամկետը մինչեւ 2025-ի հունվարի 20-ն է՝ անկախ նրանից՝ նա նորից առաջադրվի, թե ոչ։ Վերջին երկու տարում ինչ-որ բանի հասնելու համար նա պետք է ԶԼՄ-ների եւ Կոնգրեսի ուշադրությունը կենտրոնացնի իր վարչակազմի վրա:
Դա լարվածություն կառաջացնի պոտենցիալ նախագահների եւ այն անձի միջեւ, ով ներկայումս զբաղեցնում է այդ պաշտոնը։ Բայց Բայդենը, ինչպես ցանկացած նախագահ, ավելի շատ մտահոգված է իր օրակարգով, քան մյուսների քարոզարշավով: Նրա օրակարգն ավելի շատ շանսեր ունի, եթե նա առաջադրվի, քան եթե նա չաներ դա։
Այնուամենայնիվ, պատկառելի տարիքի եւ ոչ պոպուլյարության համադրությունը երկրորդ ժամկետից հրաժարվելու Բայդենի որոշումը հնարավոր է դարձնում։
Եթե ​​նա կայացնի այդ որոշումը, ապա, ամենայն հավանականությամբ, որքան հնարավոր է երկար կձգի՝ նախքան այդ մասին հայտարարելը։ Այն պահից, երբ նա «կաղ բադ» դառնա, նրա նախագահության ամենապրոդուկտիվ օրերը, հավանաբար, անցյալում կմնան։

В то время как рейтинги одобрения президента Джо Байдена продолжают колебаться в районе 40%, а опросы постоянно показывают, что большинство американцев не хотят, чтобы он баллотировался на второй срок, представители Байдена настаивают на том, что он планирует участвовать в гонке, пишет Conversation.
Было бы более удивительно, если бы он этого не сделал.
Ни один действующий президент, имеющий право баллотироваться, не отказывался от переизбрания с 1968 года. Объявление о том, что он не планирует баллотироваться, сделало бы Байдена преждевременной хромой  уткой  (Lame duck — в американском политическом сленге прозвище президента США, вскоре покидающего свой пост в результате проигрыша очередных выборов или исчерпания своего права выдвигать на них свою кандидатуру – ред.) и затруднило бы ему достижение своих целей.
Президент-хромая утка покидает свой пост в известное время. В эту категорию попадают и президенты, переизбранные на второй срок, и президенты, которые только что проиграли свою кампанию по переизбранию, а также президенты, которые решили не баллотироваться на второй срок.
В природе хромая утка особенно уязвима для хищников, потому что не может угнаться за другими утками. До того, как этот термин был применен к политике, он использовался в финансовой индустрии в Англии 18-го века для обозначения кого-то, кто находится в бедственном финансовом положении и, следовательно, уязвим для кредиторов. В политике «хромые утки» беззащитны перед конкурентами, потому что остальной политический мир ушел вперед, оставив их позади.
В период между выборами в ноябре и инаугурацией в январе «хромые утки» часто не в состоянии что-либо сделать на законодательном уровне. Вместо этого они  могут  выполнить только то, что могут сделать самостоятельно.
К примеру,  многие президенты подписывают  много помилований, особенно спорных. Но их законодательная отчетность в период неудачной работы уныла, поскольку у Конгресса мало стимулов работать с кем-то, кто скоро уйдет.
Хромые утки после выборов были политической проблемой с самого начала американской истории.
В 1861 году уходящий президент Джеймс Бьюкенен ничего не сделал, чтобы попытаться остановить отделение южных штатов, считая их проблемой Авраама Линкольна. В 1893 году Бенджамин Харрисон предпринял шаги, чтобы попытаться нанести ущерб экономике, просто чтобы затруднить управление Гроверу Кливленду. Герберт Гувер в 1933 году не изменил курса экономической политики, несмотря на то, что общественность избрала Франклина Рузвельта и явно желала перемен.
К началу 1930-х разочарование этими периодами неудачи привело к принятию 20-й поправки, которая перенесла дату инаугурации президента с 4 марта на 20 января, сократив период неудачи на шесть недель.
Барак Обама использовал исполнительные указы в последние два года своего президентства для достижения политических целей, которые он не смог протолкнуть через Конгресс. Дональд Трамп использовал исполнительные указы для внесения в последнюю минуту изменений, призванных создать дополнительные проблемы для Джо Байдена.
Некоторые президенты остаются «хромыми утками» в течение более длительного периода — те, кто не может снова баллотироваться после двух сроков, или те немногие, кто объявил во время своего первого срока, что  не будут переизбираться.. Они сталкиваются с другой проблемой управления.
Президенты второго срока, как правило, способны добиться чего-то в течение первых двух лет своего второго срока, возможно, трех, если они популярны. Но как только начинается следующий избирательный цикл, пресса и общественность переключают свое внимание на кандидатов, и президент теряет большую часть своей способности контролировать повествование в СМИ или достучаться до общественности.
Как только кандидаты заявляют, что они баллотируются, пресса относится к президентам-неудачникам как к старым новостям и пренебрежительно относится ко всему, что может делать уходящий президент.
Конгресс, особенно контролируемый оппозиционной партией, часто придерживается аналогичного подхода. Например, в последний год Обамы на посту президента республиканцы в Конгрессе заблокировали все его усилия, в том числе его попытку назначить судью на вакансию Верховного суда.
Как специалист в области президентства, изучавший выборы и переходный период, я считаю, что, если Байден объявит, что не баллотируется на переизбрание, произойдет немедленный и неизбежный сдвиг в СМИ, Конгрессе и руководстве Демократической партии, чтобы сосредоточиться на выборах 2024 года. Он столкнется с тем же обращением, с которым в прошлом сталкивались «хромые утки», особенно если республиканцы получат контроль над Палатой представителей или Сенатом, или и тем, и другим на промежуточных выборах 2022 года.
Судьба Байдена в руках Конгресса, прессы и общественности может быть еще хуже, поскольку решение не баллотироваться, скорее всего, будет расценено как провал.
Только три президентов после первого срока отказались баллотироваться на второй срок. Наиболее похожий случай был с Линдоном Джонсоном, который прослужил около пяти лет, закончив срок убитого президента Джона Ф. Кеннеди, прежде чем был избран на полный срок в 1964 году.
Когда Джонсон решил не баллотироваться на переизбрание в 1968 году, он потерял общественную поддержку перед лицом непопулярной войны во Вьетнаме и сильной оппозиции внутри его собственной партии.
Если Байден объявит, что не баллотируется, это откроет поле для потенциальных кандидатов от Демократической партии, которые не хотят баллотироваться против действующего президента своей собственной партии.
Но Байден скорее захочет отложить объявление, чтобы средства массовой информации сосредоточили внимание на его администрации и политических целях, которых он надеется достичь, особенно на тех, которые требуют действий со стороны Конгресса. В конце концов, срок его полномочий длится до 20 января 2025 года, независимо от того, баллотируется он снова или нет. Чтобы чего-то добиться за последние два года, ему нужно будет сосредоточить внимание СМИ и Конгресса на своей администрации.
Это вызовет напряженность между потенциальными президентами и человеком, который в настоящее время занимает этот пост. Но Байдена, как и любого президента, больше заботит собственная повестка дня, чем кампании других. Его повестка дня имеет больше шансов, если он будет баллотироваться, чем если бы он этого не сделал.
Тем не менее, сочетание преклонного возраста и непопулярности делает возможным решение Байдена отказаться от второго срока. Если он примет это решение, он, скорее всего, будет тянуть как можно дольше, прежде чем объявить об этом. С того момента, как он станет «хромой уткой», самые продуктивные дни его президентства наверняка останутся позади.