«Անհանգստությունների եւ անգամ հոգեխանգարմունքի ալիքը համակել է ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմնակիցներին, քանի որ դաշնային քննիչներն ուժեղացրել են նախկին նախագահի եւ նրա մերձավոր շրջապատի վերահսկողությունը», գրել է Politico-ն։
Դոնալդ Թրամփի Մար-ա-Լագոյի (Ֆլորիդա) նստավայրի խուզարկությունից հետո Թրամփի դաշնակիցներն ու օգնականները սկսել են խոսել հնարավոր բազմաթիվ բացատրությունների եւ մտավախությունների մասին։ Ոմանք հավաստիացրել են, որ խուզարկությունը պատրվակ էր այլ վարկաբեկող հանցանշանների որոնման համար, որ ՀԴԲ-ն կեղծել է հանցանշանները, որպեսզի խուզարկության օրդեր ստանա, իսկ հետո որոշ վարկաբեկող նյութեր եւ ձայնագրող սարքեր է գցել Մար-ա-Լագոյում՝ հավաստիության համար։ Թրամփի կողմնակիցներն անգամ նշել են այն, որ խուզարկության օրը այն օրն է, երբ նախագահ Ռիչարդ Նիքսոնը հրաժարական է տվել 1974թ., գրել է պարբերականը։
«Երբ բանը հասնում է խորքային պետությանը, համընկնումներ չեն լինում։ Նրանք կարող էին այդ ստուգայցը կատարել մեկ-երկու օր առաջ կամ վաղը, բայց ընտրել են օգոստոսի 8-ը որոշակի պատճառով»,- ասել է Թրամփի վարչակազմում ֆինանսների նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյա Մոնիկա Քրուոլին։
«ՀԴԲ-ի խուզարկությունների առաջացրած շահարկումները այլ թափ են հավաքել՝ հայտնվելով այն անհանգստությունների ֆոնին, որ այսպես կոչված խորքային պետությունը փորձում է ստանալ նախկին նախագահին»,- նշել է հեղինակը։
«Ես կարող եմ ձեզ ասել, որ մենք բոլորս համաձայն ենք, որ սա կոռուպցիա է»,- ասել է  Թրամփի վստահված անձ Մայքլ Կապուտոն։ «Շատերն են համաձայն ինձ հետ այն հարցում, որ սա ներկայացում է, եւ այն նախատեսված է, որպեսզի վնասի նախագահին, հանրապետականներին միջանկյալ ընտրություններում, եւ նախատեսված է Դեմոկրատական կուսակցության շահերի առաջմղման համար։ Ու գիտեք ի՞նչ, դա լրիվ ձախողվել է»։
Չկա որեւէ ապացույց այն բանի, որ արդարադատության նախարարությունն ինչ-որ պատշաճ բան է արել, եւ փաստորեն նա ստացել է դաշնային դատարանի թույլտվությունը՝ խուզարկության օրդերի հավանության հարցում։
Սակայն լիարժեք տեղեկատվության բացակայության պայմաններում Թրամփի դաշնակիցները սկսել են դավադրությունների տեսություններ առաջադրել, որպեսզի բացատրեն հետաքննությունը։
Հավաստիացումները մասամբ հենվում էին Axios-ի եւ Newsweek-ի երկու հոդվածների վրա, որոնցում նշվում էր, որ ինչ-որ մեկը Թրամփի թիմից համագործակցում է կառավարության հետ։ Չորեքշաբթի երեկոյան այս թեման բացահայտ քննարկվում էր Fox News-ում։ Իսկ The Wall Street Journal-ի հոդվածում հավաստիացվում էր, որ վկան հաղորդել է ՀԴԲ-ին, որ բոլոր գաղտնի ձայնագրությունները չէ, որ բացահայտվել են, եւ օգնել է քննիչներին ճիշտ որոշել կորած ձայնագրությունների տեղը։
Բայց Թրամփի կողմնակիցների առաջադրած ավելի ագրեսիվ տեսություններից մեկն այն էր, որ հանցանշանները կարող էին տեղում դրվել ՀԴԲ-ի կողմից։ Թրամփն ինքը այս գաղափարն առաջադրել է սոցիալական ցանցի իր կայքում տեղադրված հաղորդման մեջ, այն պաշտպանել են սենատոր Ռենդ Փոլը (հանրապետական Քենտուկիի նահանգից), ինչպես նաեւ Fox News-ի հաղորդավարները, եւ անգամ Թրամփի փաստաբանը։
«Ես անհանգստացած եմ, որ նրանք կարող էին ինչ-որ բան դնել այնտեղ»,- երեքշաբթի Fox News-ի եթերում ասել է Թրամփի փաստաբան Ալինա Հաբբան։ «Ես չեմ վստահում կառավարությանը, եւ դա շատ վախեցնում է ինձ՝ որպես ամերիկացու։ Դա երրորդ աշխարհի երեւույթ է։ Դա Կուբա է։ Դա մեր երկիրը չէ»։
Թրամփն ու նրա խորհրդականներն աշխատել են նաեւ այն ուղղությամբ, որպեսզի ՀԴԲ-ի խուզարկությունը ծառայեցնեն իրենց քաղաքական շահերին։ Նախկին նախագահը պատասխանել է դաշնակիցների եւ Կապիտոլիումի բլրի օրենսդիրների հեռախոսազանգերին, որոնք նրան կոչ էին անում արագացնել իր մասնակցությունը 2024թ. նախագահական մրցարշավին։

«Волна беспокойства и даже паранойи охватила часть сторонников бывшего президента США Дональда Трампа, поскольку федеральные следователи усиливают контроль над бывшим президентом и его ближайшим окружением», пишет Politico.
После обыска в резиденции Дональда Трампа в Мар-а-Лаго во Флориде, союзники и помощники Трампа заговорили о множестве возможных объяснений и опасений.  Некоторые утверждают, что обыск был предлогом для поиска других компрометирующих улик, что ФБР подделало улики в поддержку своего ордера на обыск, а затем подбросило некоторые компрометирующие материалы и записывающие устройства в Мар-а-Лаго для верности, и даже, что день обыска что является историческим эхом дня, когда президент Ричард Никсон ушел в отставку в 1974 году. пишет издание.
«Когда дело доходит до глубинного государства, совпадений не бывает. Они могли бы провести этот рейд за пару дней до этого или завтра, но они выбрали 8 августа по определенной причине», — сказала Моника Кроули, бывший высокопоставленный чиновник министерства финансов в администрации Трампа.
«Спекуляции, вызванные обыском ФБР, приобрели иной размах, появившись на фоне сочетания беспокойства о том, что так называемое Глубинное государство пытается заполучить бывшего президента, и нехватки общедоступной информации о действиях бюро», - отмечает автор.
«Я могу сказать вам, что все мы согласны с тем, что это коррупция», — сказал Майкл Капуто,  доверенное лицо Трампа. «Многие согласны со мной в том, что это спектакль, и он предназначен для того, чтобы нанести ущерб президенту, республиканцам на промежуточных выборах, и он предназначен для продвижения интересов Демократической партии. И знаете что, он полностью провалился».
Нет никаких доказательств того, что Министерство юстиции сделало что-то ненадлежащее, и фактически оно получило разрешение федерального суда на получение ордера на обыск.
Однако в отсутствие полноценной информации союзники Трампа начали выдвигать  теории заговоров, чтобы объяснить расследование.
Утверждения  частично подпитывалась двумя статьями,  в Axios и в Newsweek, в которых предполагалось, что кто-то из комнады Трампа сотрудничает с правительством. К вечеру среды эта тема стала открыто обсуждаться на Fox News. А статья в The Wall Street Journal  утверждалось,  что свидетель  сообщил  ФБР, что не все секретные записи были раскрыты и помог следователям  точно определить местонахождение пропавших записей.
Но более агрессивно продвигаемая союзниками Трампа теория, по крайней мере публично, заключалась в том, что улики могли быть подброшены ФБР на месте. Сам Трамп выдвинул эту идею в сообщении на своем сайте в социальной сети, и ее поддержали сенатор Рэнд Пол (республиканец от штата Кентукки), а также ведущие Fox News,  и даже  адвокат Трампа.
«Я обеспокоена тем, что они могли что-то подбросить», — заявила во вторник в эфире Fox News адвокат Трампа Алина Хабба. «На данный момент, кто знает? Я не доверяю правительству, и это очень пугает меня, как американку. Это явления третьего мира. Это Куба. Это не наша страна».
Трамп и его советники также работали над тем, чтобы использовать обыск ФБР в своих политических интересах. Бывший президент ответил на звонки союзников и законодателей на Капитолийском холме, которые призвали его ускорить свое участие в президентской гонке 2024 года.