Ղազախստանի մայրաքաղաքում բացվել է Միջին Ասիայի ամենամեծ մզկիթը։ Բացման արարողությանը մասնակցել է երկրի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը, հաղորդում է Kazinform-ը։
«Անկախության ձեռքբերման պահից  մենք մզկիթներ ենք բացում երկրի բոլոր մարզերում։ Թող Ալլահը լսի բոլոր աղոթքները, որոնք կարդում են այս մզկիթներում: Մենք աղոթում ենք, որ Ալլահը օրհնի մեզ, եւ մեր անկախ պետությունը բարգավաճի»,-ասել է նա:
Նոր մզկիթը կառուցվել է երեք տարում՝ Նազարբաեւի նախաձեռնությամբ։
Հողատարածքի մակերեսը, որի վրա գտնվում է մզկիթը, կազմում է 10 հա։ Ընդհանուր մակերեսը կազմում է 68 062 քմ։ Մեծ գմբեթի բարձրությունը 83,2 մետր է, տրամագիծը՝ 62 մետր։ Մզկիթն ունի չորս մինարեթ, որոնց բարձրությունը 130 մետր է։

В столице Казахстана  открылась самая большая мечеть в Средней Азии. В торжественной церемонии открытия принял участие первый президент страны Нурсултан Назарбаев, передает  «Казинформ».
«С обретением независимости мы во всех регионах страны открываем мечети. Пусть Аллах услышит все молитвы, которые читаются в этих мечетях. За день до прекращения своих полномочий в марте 2019 года заложил первый кирпичик мечети. Со мной был нынешний президент страны Касым-Жомарт Токаев. Мы молимся за то, чтобы Аллах нас благословил и независимое наше государство процветало», - отметил он.
Новая мечеть построена за три года по инициативе Назарбаева.
Площадь земельного участка, на котором расположена мечеть, составляет 10 га. Общая площадь составляет 68 062 квадратных метра. Высота большого купола 83,2 метра, диаметр 62 метра. Мечеть имеет четыре минарета, высота которого составляет 130 метров.