Կալիֆոռնիայում մեգա ջրհեղեղ է կանխատեսվել: Science Advances-ի նոր ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ կլիմայի փոփոխությունն արդեն կրկնապատկել է առաջիկա 40 տարում Կալիֆոռնիայում աղետալի ջրհեղեղի հավանականությունը: Փորձագետներն ասում են, որ այն նման չէ այն ամենին, ինչ երբեւէ զգացել է այսօր ապրող որեւէ մեկը:
Լոս Անջելեսի Կալիֆոռնիայի համալսարանի կլիմայագետ եւ հետազոտական թիմի անդամ Դենիել Սուեյնը մեգաջրհեղեղը նկարագրում է որպես «շատ ուժեղ ջրհեղեղ լայն տարածաշրջանի վրա, որը կարող է աղետալի հետեւանքներ ունենալ տուժած շրջանների համայնքների համար»: Մեգա ջրհեղեղը նման է 1000-ամյա հեղեղներին, որոնք տեսել են այս ամառ Սենթ Լուիսում եւ Կենտուկիում, սակայն շատ ավելի լայն տարածքում, օրինակ՝ Կալիֆոռնիայի ամբողջ նահանգում:
Այս լայնածավալ ջրհեղեղները, որոնք, ըստ փորձագետների, Կալիֆոռնիայի ցածրադիր վայրերը կվերածեն «ընդարձակ ներքին ծովի», հնարավոր է, որ նախկինում եղել են: Սակայն փորձագետներն ասում են, որ կլիմայի փոփոխությունը մեծացնում է այս աղետների հավանականությունը՝ պատճառ դառնալով, որ դրանք տեղի ունենան ավելի հաճախ, քան 25-ից 50 տարին:
Կլիմայի փոփոխությունը սաստկացնում է հորդառատ անձրեւները՝ պատճառ դառնալով ավելի կանոնավոր ջրհեղեղների, ինչն այս ամառ մի քանի անգամ դրսեւորվել է Արեւելյան Կենտուկիում, Սենտ Լուիսում եւ նույնիսկ Կալիֆոռնիայի Մահվան հովտի ազգային պարկում:
Կալիֆոռնիան, բնականաբար, հակված է այս մթնոլորտային գետերի հեղեղումներին: Խոշոր ջրհեղեղներ նախկինում էլ են տեղի ունեցել, սակայն կլիմայի փոփոխությունը մեծացնում է խաղադրույքները, եւ միլիոնավոր մարդիկ կարող են տուժել:

Калифорнии предрекли мега-наводнение.  Новое исследование, проведенное Science Advances, показывает, что изменение климата уже удвоило вероятность катастрофического наводнения в Калифорнии в следующие 40 лет. Эксперты говорят, что это будет не похоже ни на что, с чем когда-либо сталкивался кто-либо из ныне живущих, передает CNN.
Дэниел Суэйн, климатолог из Калифорнийского университета в Лос-Анджелесе и исследователь, участвовавший в исследовании, описывает мегапаводок как «очень сильное наводнение в обширном регионе, которое может привести к катастрофическим последствиям для общества в пострадавших районах».  По его словам,  мегапаводок похож на 1000-летние внезапные наводнения, которые наблюдались этим летом в районе Сент-Луиса и Кентукки, но на гораздо более широкой территории, например, во всем штате Калифорния.
Эти масштабные наводнения, которые, по словам экспертов, превратят низменности Калифорнии в «огромное внутреннее море», могли ранее случаться в штате. Но эксперты говорят, что изменение климата увеличивает вероятность этих катастрофических бедствий, в результате чего они происходят чаще, чем каждые 25-50 лет.
Изменение климата усугубляет проливные дожди, в результате чего внезапные наводнения случаются более регулярно, как это несколько раз отмечалось этим летом в Восточном Кентукки, Сент-Луисе и даже в Национальном парке Долины Смерти в Калифорнии.
Калифорния естественным образом подвержена этим наводнениям из атмосферных рек, и крупные наводнения из-за них случались и раньше, но изменение климата повышает ставки, и это может затронуть миллионы людей.