Բրազիլիայի կենտրոնական բանկի ղեկավար Ռոբերտո Կամպոս Նետոն կարծում է, որ կրեդիտային քարտերը շուտով կդադարեն գոյություն ունենալ բաց ֆինանսական համակարգի աճի պատճառով, հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը։
Բաց ֆինանսական համակարը կենտրոնական բանկի նախագիծ է, որն իրականացվում է փուլերով՝ 2021 թվականից:
Խոսելով կրիպտոարժույթների մասին՝ Կամպոս Նետոն նշել է, որ համակարգի միջոցով օգտատերերը կվերահսկեն իրենց ֆինանսական կյանքի բոլոր ասպեկտները մեկ «ինտեգրատորի» միջոցով իրենց բջջային հեռախոսի վրա, այլ ոչ թե տարբեր բանկեր մի քանի հավելվածներ կունենան: Սա հնարավորություն կտա զարգացնել կանխիկի կառավարումը, որպեսզի անհատները եւ օգտատերերը կարողանան ընտրել Pix ակնթարթային վճարման համակարգով դեբետային կամ կրեդիտային վճարումների միջեւ։
«Այս համակարգը վերացնում է կրեդիտ քարտ ունենալու անհրաժեշտությունը։ Կարծում եմ, որ դրանք շուտով կդադարեն գոյություն ունենալ»,- ասել է Կամպոս Նետոն՝ նշելով, որ բանկերն արդեն սկսել են օգտագործել Pix-ը վարկ տրամադրելու համար։
2020 թվականին գործարկված Pix-ը հնարավորություն է տալիս իրական ժամանակում փոխանցումներ եւ վճարումներ կատարել ու լայն տարածում է գտել բրազիլացիների շրջանում՝ արդեն գերազանցելով երկրում կրեդիտային եւ դեբետային քարտերով գործարքները:
Pix-ը կարող է «առնվազն» մուտք գործել լատինաամերիկյան շուկա, ասել է Կամպոս Նետոն՝ նշելով, որ Կանադան նույնպես հետաքրքրություն է ցուցաբերել համակարգի նկատմամբ։

Brazil's central bank governor Roberto Campos believes that credit cards will soon cease to exist due to the growth of the open finance system, through which customers allow the exchange of financial data with various institutions, Reuters reports.
Open Finance is a central bank project that has been implemented in phases since 2021.
Speaking at an event about cryptocurrencies, Campos Neto suggested that with the system, users will control all aspects of their financial life in one integrator on their mobile phone, rather than having multiple applications from different banks. This will enable the development of cash management products so that individuals and users can choose between payments with the Pix instant payment system by debit or credit, he added.
Launched in 2020, Pix enables real-time transfers and payments and has become widespread among Brazilians, already surpassing credit and debit card transactions in the country.
Pix could enter at least the Latin American market first, Campos Neto said, noting that Canada has also shown interest in the system.