Սառը պատերազմի ավարտից ի վեր համաշխարհային աշխարհակարգը փոխվում է չտեսնված արագությամբ, արագորեն ի հայտ են գալիս նոր դերակատարներ, ինչը ցույց է տալիս, որ ԱՄՆ-ն արագորեն կորցնում է վերահսկողությունը, գրում է Daily Express-ը`հրապարակելով աշխարհակարգային փոփոխությունների մասին իր հոդվածը:
«Վերջին երեք տարիների ընթացքում աշխարհը ցնցվել է խոշոր իրադարձություններից՝ սկսած Covid-ի համաշխարհային համավարակից մինչեւ Ուկրաինայում պատերազմի բռնկումը, որոնք բոլորն էլ նպաստում են աշխարհակարգի դիմագծի փոփոխմանը։ Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանը եւ Հարավչինական ծովը հակառակորդ տերությունների միջեւ ծագող հակամարտության օրինակ են:
Հոդվածում նշվում է, որ Երկաթե վարագույրի տապալումից եւ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո ԱՄՆ-ն արագորեն լրացրել է դատարկությունը՝ դառնալով համաշխարհային հեգեմոն ուժ՝ ոչնչացնելով ազդեցության նախկին գոտիները եւ, ժողովրդավարության տարածման քողի ներքո, տեղավորվելով նախկինում անհայտ երկրներում:
Վաշինգտոնի տիրած ուժը արագ հանգեցրել է նրան, որ ԱՄՆ դոլարը պահպանել է իր դիրքը որպես աշխարհի ամենահասանելի արտարժույթ եւ թույլ տվեց Միացյալ Նահանգներին՝ մեծացնել մրցակիցների նկատմամբ իր առաջատարությունը՝ որպես աշխարհի ամենամեծ տնտեսություն:
Այնուամենայնիվ, Իրաքում եւ Աֆղանստանում պատերազմը հանգեցրել է ԱՄՆ-ի նկատմամբ տրամադրությունների փոփոխության եւ ահաբեկչություն տարածող ագրեսիվ ոչ պետական ​​դերակատարների թվի աճին ինչպես ԱՄՆ-ում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում:
Միացյալ Նահանգների նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի վերելքն ու անկումը փոխել է նաեւ այն մոտեցումը, որը շատ աճող տերություններ որդեգրել են, երբ խոսքը վերաբերում է ԱՄՆ-ին, քանի որ մի շարք չմիավորված երկրներ՝ դիտավորյալ գործողությունների կամ անվստահության հետեւանքով ավելի են օտարացել Վաշինգտոնից::
Այսօր ԱՄՆ-ը դեռեւս պահպանում է իր դիրքը՝ որպես աշխարհի ամենամեծ տնտեսություն եւ, անկասկած, ամենամեծ ռազմական ուժ, սակայն փորձագետներն ասում են, որ փոփոխությունների քամիներ են փչում, քանի որ նոր աճող տերությունները ձգտում են փոխարինել վերեւում գտնվողներին:
Չինաստան
Անցյալ ամիս ՀԴԲ ղեկավար Քրիստոֆեր Ռեյը եւ բրիտանական անվտանգության ղեկավար Քեն ՄքՔալումը աննախադեպ նախազգուշացում են արել այն մասին, որ Չինաստանն Արեւմուտքի անվտանգության ամենամեծ սպառնալիքն է:
«Մենք անընդհատ տեսնում ենք, որ Չինաստանի կառավարությունն է ամենամեծ երկարաժամկետ սպառնալիքը մեր տնտեսական եւ ազգային անվտանգության համար, եւ «մեր» ասելով ես նկատի ունեմ մեր երկու երկրները, ինչպես նաեւ մեր դաշնակիցներին Եվրոպայում եւ այլուր», - ասել էր Ռեյը: .
ՄքՔալումը ասել էր, որ MI5-ը(ՄԲ անվտանգության ծառայություն) յոթ անգամ ավելի շատ հետաքննություն է կատարում Չինաստանում, քան չորս տարի առաջ, եւ նախատեսում է «ավելացնել դրանց թիվը»:
Ավելին, Չինաստանի տնտեսությունը արագ տեմպերով աճում է, եւ փորձագետները ենթադրում են, որ մինչեւ 2024 թվականը այն կարող է դառնալ աշխարհի ամենամեծ տնտեսությունը։
Հոնկոնգում տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններն ու Անվտանգության մասին օրենքի ընդունումը կարող են լինել այն կատալիզատորը, որն անհրաժեշտ է Թայվանում նմանատիպ գիծ քաշելու համար:
Վաշինգտոնը վաղուց է հայտարարել, որ աջակցելու է կղզուն, սակայն պաշտոնապես Թայվանը չի հռչակել անկախ պետություն՝ Պեկինի դիվանագիտական ​​եւ նույնիսկ ռազմական արձագանքի մտավախության պատճառով։
Թայվանի հետ կապված խնդրին ավելանում է Չինաստանի անընդհատ աճող ներկայությունը Հարավչինական ծովում ու Հնդկ-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում, երբ Պեկինը երկկողմ կապեր է կառուցում կղզու պետությունների հետ՝ ստիպելով Վաշինգտոնին պայքարել:
Կասկածից վեր է, որ Չինաստանը համաշխարհային հաջորդ գերտերությունն է եւ, ամենայն հավանականությամբ, աշխարհը ցնցելու է` հաստատելով նոր երկբեւեռ աշխարհակարգ, որը Սառը պատերազմից ի վեր գոյություն չունի:
Այնուամենայնիվ, աճող այլ ուժերը նույնպես կարող են հավասարակշռությունը շեղել մի քանի ուղղություններով:
Ռուսաստան
Երբ Խորհրդային Միությունը փլուզվեց, աշխարհը տեսավ, թե որքան արագ անհետացան ազդեցության ոլորտները, ինչը հանգեցրել է երկար տարիներ ներպետական ​​հակամարտությունների արագ աճին:
Դրանից հետո Մոսկվայի եւ Վաշինգտոնի միջեւ, մինչև Դոնալդ Թրամփի իշխանության գալը, համեմատաբար քիչ փոխազդեցություն է եղել, համենայն դեպս, համեմատած այն բանի հետ, ինչ եղել է Սառը պատերազմի տարիներին:
Թրամփն ինչ-որ պահի սկսել է կասկածի տակ դնել ՆԱՏՕ-ի անհրաժեշտությունը, մասամբ այն գումարների պատճառով, որոնք ԱՄՆ-ն վճարում էր: Նրա արձագանքը ստիպել է անդամ փոքր պետություններին՝ արագ հասնել չեկերի գրքույկներին եւ մեծացնել պաշտպանական ծախսերը:
Բայց ամեն ինչ փոխվել է, երբ Վլադիմիր Պուտինը Ուկրաինայում սկսել է իր անջատողական օպերացիան։
Հերթական անգամ ստատուս քվոն խարխլվել է, քանի որ աշխարհի առաջատար տերությունը ճկել է իր մկանները, մինչդեռ ԱՄՆ-ը նստած դիտում էր:
Առաջնահերթությունների եւ առաջնորդելու կարողության փոփոխության նշաններն ի հայտ են եկել, երբ ԱՄՆ-ը հրաժարվել է հատել Պուտինի կարմիր գծերը եւ թույլ տալ Ուկրաինային անդամակցել ՆԱՏՕ-ին, ինչը ոմանց համար թուլության նշան էր:
Քանի որ դաշինքի 5-րդ հոդվածը պահանջում է անդամ պետությունների փոխադարձ պաշտպանություն, հեշտ է հասկանալ, թե ինչու է Վաշինգտոնը ցանկանում խուսափել հակամարտությունից այնպիսի հսկայական միջուկային գերտերության հետ, ինչպիսին Ռուսաստանը է:
Այնուամենայնիվ, կոշտ ուժը գործարքի միակ գործիքը չէ, եւ տարօրինակ է, որ ԱՄՆ-ն չի կարողացել ակտիվացնել փափուկ ուժը՝ դիվանագիտության տեսքով, ինչը Վաշինգտոնի նախկին ազդեցության կորստի եւս մեկ նշան է:
Մերձավոր Արեւելք
Մերձավոր Արեւելքը երկար ժամանակ եղել է արեւելքի եւ արեւմուտքի միջեւ ընկած արկղ:
Իրաքում երկու պատերազմները, իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ անընդհատ աճող լարվածությունը, Իսրայելի եւ Պաղեստինի միջեւ չդադարող հակամարտությունը, Սաուդյան Արաբիայի եւ Եմենի միջեւ պատերազմն ու Պարսից ծոցում շարունակվող անվտանգության խնդիրները, որոնցից է նավթի մատակարարման հիմնական ուղին, տարածաշրջանը դարձնում են չափազանց անկայուն:
Այնուամենայնիվ, երկու երկրներ տեսել են, որ ԱՄՆ-ն ստիպված է եղել կրճատել իր զինվորական ուժը կամ ամբողջությամբ լքել երկիրը. Աֆղանստանը տեսել է, որ ԱՄՆ-ը վերջնականապես հեռանում է, եւ Իրաքը տեսել է ամերիկյան զորքերի ու պաշտոնյաների ոսկրային գործողությունները:
Դիվանագիտությունը նույնպես տուժել է. Իրանը դարձել է ավելի անվստահելի ԱՄՆ-ի համար այն բանից հետո, երբ Թրամփը դուրս է բերել երկիրը միջուկային համաձայնագրից, որը հայտնի է որպես JCPOA:
Պակիստանում նույնպես հարցեր են բարձրացվել ԱՄՆ-ի մասնակցության վերաբերյալ, երբ պաշտոնանկ արված վարչապետ Իմրան Խանը ուղղակիորեն մեղադրել է Վաշինգտոնին՝ իր պաշտոնանկության համար:
Այնուամենայնիվ, քանի որ ԱՄՆ-ը շարունակում է դատարկ տեղեր թողնել տարածաշրջանում, դրանք արագորեն նորից լրացվում են զարգացող տերությունների կողմից, եւ Չինաստանի «Գոտի եւ ճանապարհ» նախաձեռնությունը վառ օրինակ է, թե ինչպես տնտեսական խոստումները կարող են բացել շատ դռնե, որոնք շրխկոցով փակվել են ԱՄՆ-ի համար:
Նախագահ Սիի՝ հաջորդ շաբաթ Սաուդյան Արաբիա կատարելիք այցը նույնպես կառաջացնի ԱՄՆ-ի անհանգստությունը, քանի որ Պեկինը, անկասկած, կհետեւի թագավորություն նավթի մատակարարմանը եւ կառաջարկի օգնել ֆինանսավորել Ռիադում սպասվող արդիականացման խոշոր նախագծերը:
Ֆինանսական առումով, Սաուդյան Արաբիայի եւ Չինաստանի միջեւ ցանկացած գործարքում կարող է նկատվել, որ առեւտուրը հեռանում է նավթադոլարից, ինչը պայմանավորված է «թվային յուանը» կիրառելու Պեկինի փորձերով՝ նպատակ ունենալով ԱՄՆ-ին զրկելու համաշխարհային տերության եւս մեկ տիրույթից:
Փոփոխությունն անխուսափելի է թե ոչ, մնում է թեժ քննարկվող թեմա, սակայն գլոբալ իրադարձությունները, անշուշտ, եղել են ստատուս քվոյի խաթարման կատալիզատորը:
Կարելի է պնդել, որ Բայդենը չունի այն վստահելիությունն ու հեղինակությունը, որ վայելում էին նրա որոշ նախորդներ:
Սակայն, ինչպես ասում են, բարձունքին հասնելը հեշտ է, պահելը՝ դժվարը։ Բայդենի համար նրա պաշտոնավարումը կարող է լինել ԱՄՆ-ի հզորության գագաթնակետը, քանի որ համաշխարհային նոր մրցակիցներն իրենց ճանապարհն են բարձրացնում դեպի վեր՝ կա՛մ ուժով, կա՛մ հարկադրանքով, սակայն նրանք բոլորն ունեն նույն նպատակը, գրված է հոդվածում:

The global world order is changing at a rate not seen since the end of the Cold War, with new actors rapidly emerging, indicating that the US is rapidly losing control, Express.co reported.
“Major events have rocked the world over the last three years, from the global Covid pandemic to the outbreak of war in Ukraine, all of which are contributing to the changing face of world order. Furthermore, previous cold wars are warming up at an alarming rate, with the situation in the Indo-Pacific and the South China Sea being examples of a sprouting conflict between rival powers," the authors noted.
After the fall of the Iron Curtain and the collapse of the Soviet Union, the US quickly filled the void to become the world's hegemonic power, destroying former spheres of influence and gaining a foothold in previously unknown countries under the guise of spreading democracy.
The power that Washington wielded quickly led to the US dollar retaining its position as the world's most accessible foreign currency and allowing the US to increase its lead over its rivals as the world's largest economy.
However, the war in Iraq and Afghanistan has led to a shift in sentiment towards the United States and an increase in the number of aggressive non-state actors spreading terror both in the United States and around the world.
The rise and fall of U.S. President Donald Trump has also changed the approach that many rising powers have taken when it comes to the U.S., as several non-aligned countries have further estranged themselves from Washington, either through deliberate action or mistrust.
Today, the US still maintains its position as the world's largest economy and without a doubt the largest military, but experts say the winds of change are blowing as new rising powers seek to supplant those at the top.
China
Last month, FBI chief Christopher Wray and British security chief Ken McCallum issued an unprecedented warning that China was the West's biggest security threat.
Mr Wray said: “We consistently see that it’s the Chinese government that poses the biggest long-term threat to our economic and national security, and by "our", I mean both of our nations, along with our allies in Europe and elsewhere.”
McCallum said MI5 is doing seven times more investigations into China than it did four years ago and plans to increase the number.
Moreover, China's economy is growing rapidly, and experts suggest that by 2024 it could become the world's largest economy.
The recent events in Hong Kong and the enactment of the Security Law may be the catalyst needed to draw a similar line in Taiwan.
Washington has long noted that it will support the island, but did not officially declare Taiwan an independent state due to fears of a diplomatic and even military reaction from Beijing.
Adding to the problem with Taiwan is China's ever-increasing presence in the South China Sea and the Indo-Pacific, with Beijing building bilateral ties with the island nations, forcing Washington to fight and do the same, albeit too late.
There is no doubt that China is the next world superpower and is likely to shake up the world by establishing a new bipolar world order not seen since the Cold War.
However, other rising powers could also tip the balance in several directions.
Russia
When the Soviet Union collapsed, the world quickly saw how quickly spheres of influence disappeared, leading to a rapid increase in intra-state conflict not seen for many years.
In the years since, there has been relatively little interaction between Moscow and Washington—at least compared to what it was during the Cold War—before Donald Trump came to power.
Trump began to question the need for NATO at some point, in part because of the money the US was paying compared to others. His reaction caused small member states to quickly reach for checkbooks and increase defense spending.
But everything changed when Vladimir Putin launched his separatist operation in Ukraine.
Once again, the status quo was upended as the world's leading power flexed its muscles while the US sat and watched.
Signs of a shift in priority and ability to lead emerged when the US refused to cross Putin's red lines and allow Ukraine to join NATO, a sign of weakness for some.
Since Article 5 requires the mutual protection of member states, it's easy to see why Washington wants to avoid conflict with a huge nuclear superpower like Russia.
However, hard power is not the only tool in the bargain, and it is odd that the US has failed to activate soft power in the form of diplomacy, another sign that Washington can no longer have the influence it once enjoyed.
Near East
The Middle East has long been a tinderbox between East and West.
Two wars in Iraq, ever-increasing tensions over the Iranian nuclear program, the ongoing conflict between Israel and Palestine, the war between Saudi Arabia and Yemen, and the ongoing security problems in the Persian Gulf, a major oil supply route, make the area highly unstable.
However, two countries have seen the US forced to downsize or leave the country entirely: Afghanistan has seen the US leave for good, and Iraq has seen the skeletal operations of US troops and officials.
Diplomacy has also suffered: Iran has become even more unreliable for the US after Trump withdrew from the nuclear deal known as the JCPOA, and Biden struggled to honor his promise to renew the deal.
Pakistan has also raised questions about US involvement, with ousted Prime Minister Imran Khan directly blaming Washington for his removal.
However, as the US continues to leave voids in the region, they are rapidly being filled again by emerging powers, and China's Belt and Road Initiative is a prime example of how economic promises - albeit with great interest in Beijing's favor - can open up many doors that have been slammed shut for the US.
President Xi's upcoming visit to Saudi Arabia next week will also cause US concern, as Beijing will no doubt keep an eye on oil supplies to the kingdom while offering to help finance the major modernization projects looming in Riyadh.
Financially, any deal between Saudi Arabia and China could see trade move away from the petrodollar as Beijing seeks to use its "digital yuan" to deprive the US of yet another grip on world power.
The question of whether change is inevitable remains a hotly debated issue, but global events have certainly been the catalyst for the disruption of the status quo.
In times of crisis, leadership is key to staying in power, and one could argue that Biden lacks the credibility and reputation that some of his predecessors enjoyed.
However, as they say, getting to the top is easy, holding on is the hard part. For Biden, his tenure may well be the peak of US power as new global rivals make their way to the top, either by force or coercion, but they all share the same goal.