ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Փամբուխչյանը լրագրողների հետ զրույցում հերքեց «Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնում հնարավոր ահաբեկչության մասին շրջանառվող վարկածը։
«Պայթյունի պահի տեսանյութը դիտելով` ակնհայտ է դառնում, որ այդտեղ չի կարող խոսք լինել ահաբեկչության մասին, որովհետեւ նախ տեղի է ունենում որոշակի այրում, ծխագոյացում, այնուհետեւ պայթյուն։ Այսինքն` ներսում կրակ է եղել, այն տարածվել է պայթուցիկ նյութերի վրա, այդ պատճառով է պայթել։ 99–տոկոսանոց փաստ է»,– ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին «Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնում ուժեղ պայթյուն է տեղի ունեցել, ինչի հետեւանքով կա 6 զոհ։ Զոհերի անունները հայտնի են՝ Միսակ Մարգարյան, Անահիտ Մխիթարյան, Ջեմմա Նազարյան, Անահիտ Խալաթյան, Վարդան Քոչարյան, Գայանե Ավետիսյան։
Վերջին տեղեկություններով՝ պայթյունի հետեւանքով որոնվում է 15 քաղաքացի։ Առողջապահության նախարարությունն այսօր հայտնել է, որ պայթյունի հետեւանքով բժշկական տարբեր կենտրոններում բուժումը շարունակում է ստանալ 21 տուժած, նրանց վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության։

Глава МЧС Армении Армен Памбухчян считает версию о теракте в ереванском ТЦ «Сурмалу» крайне маловероятной. Об этом он заявил в беседе с журналистами.
По его словам, в пользу того, что происшедшее не было терактом, говорит видео момента взрыва. Сначала, сообщил министр, произошло небольшое возгорание, задымление, потом взрыв. То есть, огонь распространился на взрывчатые вещества, что и привело к взрыву. Это факт на 99%, заявил министр.
В результате взрыва погибли шесть человек, в частности, Мисак Маркарян, Анаит Мхитарян, Джемма Назарян, Анаит Халатян, Вардан Кочарян, Гаяне Аветисян.
Всего был госпитализирован 61 человек, 21 из которых продолжает получать лечение. Еще 15 граждан числятся без вести пропавшими.