ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Փամբուխչյանը լրագրողների հետ զրույցում հերքեց «Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնում հնարավոր ահաբեկչության մասին շրջանառվող վարկածը։
«Պայթյունի պահի տեսանյութը դիտելով` ակնհայտ է դառնում, որ այդտեղ չի կարող խոսք լինել ահաբեկչության մասին, որովհետեւ նախ տեղի է ունենում որոշակի այրում, ծխագոյացում, այնուհետեւ պայթյուն։ Այսինքն` ներսում կրակ է եղել, այն տարածվել է պայթուցիկ նյութերի վրա, այդ պատճառով է պայթել։ 99–տոկոսանոց փաստ է»,– ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին «Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնում ուժեղ պայթյուն է տեղի ունեցել, ինչի հետեւանքով կա 6 զոհ։ Զոհերի անունները հայտնի են՝ Միսակ Մարգարյան, Անահիտ Մխիթարյան, Ջեմմա Նազարյան, Անահիտ Խալաթյան, Վարդան Քոչարյան, Գայանե Ավետիսյան։
Վերջին տեղեկություններով՝ պայթյունի հետեւանքով որոնվում է 15 քաղաքացի։ Առողջապահության նախարարությունն այսօր հայտնել է, որ պայթյունի հետեւանքով բժշկական տարբեր կենտրոններում բուժումը շարունակում է ստանալ 21 տուժած, նրանց վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության։

Speaking with reporters Monday, Armen Pambukhchyan, the Minister of Emergency Situations of Armenia, dismissed the circulating claims about a possible terrorist attack at the Surmalu shopping center in Yerevan.
"Watching the video of the moment of the explosion, it becomes obvious that there can be no question of terrorism because first there is some burning, smoke formation, and then an explosion. That is, there was a fire inside, it spread to explosive materials, that's why it exploded. It is a 99-percent fact," he said.
A powerful explosion took place at the Surmalu market Sunday, as a result of which there are six casualties.
According to the latest information, 15 people are still being searched for as a result of the explosion.
And the Ministry of Health reported that 21 people injured in this explosion continue to be treated at various hospitals, and they are in moderate condition.