Ավելի քան 5 միլիարդ մարդ սովից կմահանա ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի միջեւ լայնածավալ միջուկային պատերազմի դեպքում։ Սա ամենավատ սցենարն է Nature Food-ի հետազոտության մեջ, որն ուսումնասիրել է այրվող քաղաքների եւ անտառների մրի հետեւանքով առաջացած անուղղակի մահացությունների թիվը:
Հետազոտությանը կից հայտարարության համաձայն, Ռաթգերսի համալսարանի թիմը զոհերի թվի վերաբերյալ այդ եզրակացությունն արել է՝ գնահատելով, թե որքան կտուժի գյուղատնտեսական մշակաբույսերի համաշխարհային բերքատվությունը, քանի որ թափառող ամպերը արգելափակում են արեւի լույսը, որը սնում է բույսերը, որոնցով սնվում են մարդիկ, գրում է The Hill-ը:
Նախ, հետազոտողները գնահատել են մոխրի քանակությունը, որը դուրս կթափվի տարբեր չափերի միջուկային պատերազմների հետեւանքով, երբ այրվեն Հնդկաստանի, Պակիստանի, ԱՄՆ-ի կամ Ռուսաստանի խոշոր քաղաքները: Այնուհետեւ նրանք դա ներբեռնել են կլիմայի կանխատեսման գործիքի մեջ, որպեսզի հետեւեն, թե ինչպես է այդ մոխիրը կշարժվի ամբողջ աշխարհով մեկ, եւ որտեղ ու որքանով այն կազդի սննդի արտադրության վրա:
Մոդելը ցույց է տվել, որ ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի միջեւ միջուկային պատերազմի դեպքում մոլորակի քամիները ծխի եւ մասնիկների պտտվող ամպեր կբարձրացնեն երկինք՝ սննդամթերքի խոշոր արտահանողների վրա, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ը, Չինաստանը, Գերմանիան եւ Մեծ Բրիտանիան:
Այս երկրներում բերքատվության անկումը կառաջացնի աճող հետեւանքների կասկադ, որը ճգնաժամի մեջ կքաշի մնացած աշխարհը: Երբ բերքատվությունը նվազի, սննդամթերքի արտահանումը նույնպես կնվազի՝ սով տարածելով Աֆրիկայում եւ Մերձավոր Արեւելքում, որոնց գոյատեւումը կախված է սննդամթերքի ներմուծումից:
Այս սցենարով Երկրի վրա գտնվող մարդկանց երեք քառորդը սոված կմնա հրթիռների անկման դադարումից հետո երկու տարվա ընթացքում, եւ դա կլինի միայն սկիզբը:
Ռաթգերսից համահեղինակ Լիլի Սյայի խոսքով՝ շատ մանրամասներ այն մասին, թե որքանով կտուժի բերքը այդ դեպքում, մնում են անհասկանալի:
Թիմի ուսումնասիրած նույնիսկ ամենասահմանափակ միջուկային պատերազմի ժամանակ՝ Հնդկաստանի եւ Պակիստանի միջեւ միջուկային հարվածների լոկալ փոխանակման դեպքում, սննդամթերքի համաշխարհային արտադրությունը կնվազի 7 տոկոսով` մթնոլորտ ներթափանցող պայթյուններից մրի եւ մոխրի պատճառով:
Նման ավերածությունը կհարվածի աշխարհին, որն արդեն կանգնած է կլիմայի փոփոխության պատճառով բերքատվության նվազման հեռանկարի առջեւ:
«Նոր հետազոտության եզրակացությունը պարզ էր՝ միջուկային պատերազմը «կկործանի համաշխարհային պարենային համակարգերը»,- ասվում է հետազոտության համահեղինակ Ալան Ռոբոքի հայտարարության մեջ:
Նա մատնանշել է միջուկային զենքի արգելման մասին ՄԱԿ-ի պայմանագիրը, որը վավերացրել են 66 երկրներ, սակայն միջուկային ինը տերություններից ոչ մեկը: «Մեր աշխատանքը հստակ ցույց է տալիս, որ ժամանակն է, որ այս ինը երկրները ականջալուր լինեն գիտությանը ու մնացած աշխարհին եւ ստորագրեն այս պայմանագիրը»,- ասել է նա:

Более 5 миллиардов человек умрут от голода в случае полномасштабной ядерной войны между США и Россией. Это наихудший сценарий в исследовании Nature Food, в котором изучалось косвенное число погибших, вызванное попаданием в атмосферу сажи от горящих городов и лесов.
Согласно заявлению, сопровождающему исследование, команда Университета Ратгерса пришла к такому числу погибших, оценив, насколько пострадают мировые урожаи сельскохозяйственных культур, поскольку дрейфующие облака блокируют солнечный свет, питающий растения, которыми питаются люди, пишет The Hill.
Во-первых, исследователи оценили количество пепла, который будет выброшен ядерными войнами разного масштаба, когда сгорят крупные города в Индии, Пакистане, США или России. Затем они загрузили это в  инструмент прогнозирования климата, чтобы отследить, как этот пепел будет перемещаться по земному шару, а также где и в какой степени он повлияет на производство продуктов питания.
Модель показала, что в случае ядерной войны между США и Россией ветры планеты  поднимут в небо кружащиеся облака дыма и твердых частиц над крупными экспортерами продовольствия, такими как США, Китай, Германия и Великобритания.
Падение урожайности в этих странах вызовет каскад нарастающих последствий, которые вовлекут в кризис весь остальной мир. С падением урожая падает и экспорт продовольствия, что приводит к распространению голода по Африке и Ближнему Востоку, выживание которых зависит от импорта продовольствия.
По этому сценарию три четверти людей на Земле будут голодать в течение двух лет после прекращения падения ракет — и это будет только начало.
Через три-четыре года после обмена ядерными ударами глобальные урожаи сельскохозяйственных культур, животных и рыбы упадут  на 90 процентов, что приведет  к дальнейшему распространению голода, разрушений и краха, а также к запуску других циклов обратной связи.
По словам соавтора Лили Ся из Rutgers, многие детали того, в какой степени  в этом случае  пострадают урожаи, остаются неясными.
«Например, озоновый слой будет разрушен в результате нагревания стратосферы, что приведет к усилению ультрафиолетового излучения на поверхности, и мы должны понимать, как это повлияет на запасы продовольствия», — добавил Ся.
Даже во время самой ограниченной ядерной войны, которую исследовала команда — локальный обмен ядерными ударами между Индией и Пакистаном — глобальное производство продуктов питания упадет на 7 процентов из-за сажи и пепла от взрывов, попадающих в атмосферу.
Такое разрушение ударит по миру, который уже стоит перед перспективой падения урожайности из-за изменения климата.
Исследование NASA, проведенное в прошлом году — также в Nature Food — показало, что урожайность кукурузы начнет падать к 2030 году, предполагая, что «основные регионы-житницы» начнут сталкиваться с рисками, связанными с антропогенным изменением климата, «раньше, чем предполагалось ранее».
Вывод нового исследования был ясен: ядерная война «уничтожит глобальные продовольственные системы», — говорится в заявлении соавтора исследования Алана Робока.
«Если ядерное оружие существует, его можно использовать, и мир несколько раз был близок к ядерной войне», — сказал Робок. «Запрет ядерного оружия — единственное долгосрочное решение».
Он указал на Договор ООН о запрещении ядерного оружия, который ратифицировали 66 стран, но ни одна из девяти ядерных держав. «Наша работа ясно показывает, что этим девяти государствам пора прислушаться к науке и остальному миру и подписать этот договор», — сказал он.