Ակնկալում ենք, որ Լոնդոնում Ադրբեջանի դեսպանատան դեմ սադրանքը մանրամասն կհետաքննվի, եւ այդ սադրանքն իրականացրած անձինք պատասխանատվության կենթարկվեն։ Այս մասին լրագրողներին ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Լեյլա Աբդուլաեւան, փոխանցում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։
Աբդուլաեւայի խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիայում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա հարձակվել են արմատական ​​կրոնական խմբավորման անդամներ, եւ այդ միջադեպը լրջագույն հարց է բարձրացնում դիվանագիտական ​​ներկայացուցչության անվտանգության մասին։
«Եւս մեկ անգամ հիշեցնում ենք, որ դիվանագիտական ​​ներկայացուցչությունների, այդ թվում՝ դիվանագետների անվտանգությունը պետք է ապահովի ընդունող երկիրը՝ միջազգային պարտավորություններին համապատասխան։ Այդ առումով հատկանշական է, որ բրիտանացի նախարարը որպես առաջնահերթ խնդիր նշել է դիվանագիտական ​​անձնակազմի անվտանգությունը։ Ինչ վերաբերում է «կարծիքի ազատություն» արտահայտմանը, ապա ազատ հասարակությունում այդ սկզբունքի կիրառման ուղիները/կանոնները, որոնք կապ չունեն Լոնդոնում մեր դեսպանատան վրա հարձակման հետ, հավանաբար լավ հայտնի են Բրիտանիայի համապատասխան կառույցներին, որը հին արեւմտյան ժողովրդավարությունն է։ Հակառակ դեպքում «ազատություն» արտահայտության քողի տակ ցանկացած արմատական ​​եւ անօրինական գործողությունների մեկնաբանում կարող է լուրջ խնդիրներ առաջացնել երկրի անվտանգության համար»,- ասել է նա։

Ожидаем, что провокация против посольства Азербайджана в Лондоне будет детально расследована и лица, совершившие эту провокацию, будут привлечены к ответственности. Об этом сказала журналистам глава пресс-службы МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева, передают азербайджанские СМИ.
Как отметила Абдуллаева, посольство Азербайджана в Великобритании подверглось нападению членов радикальной религиозной группы и этот инцидент серьезно ставит вопрос о безопасности дипмиссии.
«Еще раз напоминаем, что безопасность дипломатических представительств, в том числе дипломатов, должна обеспечиваться страной пребывания в соответствии с международными обязательствами. В этой связи важно, что британский министр упомянул безопасность дипломатического персонала в качестве приоритетного вопроса. Что касается выражения «свобода мнения», то способы/правила применения этого принципа в свободном обществе, не имеющие ничего общего с нападением на наше посольство в Лондоне, вероятно, хорошо известны соответствующим учреждениям Британии, которая является старой западной демократией. В противном случае интерпретация любых радикальных и незаконных действий под прикрытием выражения «свобода» может вызвать серьезные проблемы для безопасности страны», - сказала она.