Նորվեգիան խոստացել է այսուհետ եւս մեծ ծավալներով գազ մատակարարել Գերմանիային՝ միաժամանակ զգուշացնելով, որ իր հզորություններն անսահմանափակ չեն։
«Մենք չենք կարող պարզապես քաղաքական որոշում կայացնել մատակարարումների ծավալի հետագա ավելացման համար: Նորվեգիան արդեն մեծացրել է գազի արտահանումը եւ ներկայումս մատակարարում է առավելագույնը»,- Օսլոյում Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ հանդիպումից հետո ասել է Նորվեգիայի վարչապետ Յոնաս Գար Ստյորեն:
Շոլցը շնորհակալություն է հայտնել Նորվեգիային բնական գազի առավելագույն հնարավոր ծավալներ մատակարարելու համար։ «Սա շատ կարեւոր է ռուսական գազից մեր կախվածությունը նվազեցնելու համար։ Նորվեգիան Գերմանիայի համար հատուկ գործընկեր է։ Մենք ցանկանում ենք ընդլայնել եւ խորացնել մեր էներգետիկ գործընկերությունը»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ Շոլցը մասնակցել էր Սկանդինավյան խորհրդի երկրների համաժողովին, որի մեջ, բացի Գերմանիայից եւ Նորվեգիայից, մտնում են Շվեդիան, Դանիան, Ֆինլանդիան եւ Իսլանդիան։ Հանդիպման հիմնական թեմաները եղել են էներգակիրների մատակարարումը եւ անվտանգության ոլորտում իրավիճակը՝ Ուկրաինայում պատերազմի ֆոնին։
Ներկայումս Նորվեգիան ռեկորդային ծավալներով նավթ ու գազ է մատակարարում Գերմանիային եւ ընդհանրապես Եվրոպային։ Գերմանիայի համար Նորվեգիան Ռուսաստանից հետո գազ մատակարարող երկրորդ երկիրն է։ Ներկայում Նորվեգիան ծածկում է Գերմանիայի բնական գազի կարիքների ավելի քան 30 տոկոսը: Նորվեգիան զգալիորեն ավելացրել է իր գազի արտահանումը ուկրաինական պատերազմի սկսվելուց հետո եւ այդպիսով փոխարինել է Ռուսաստանից ներկրվող գազի մի մասը։

Norway has pledged to continue supplying Germany with large quantities of gas, while warning that its capacity is not unlimited.
Norwegian Prime Minister Jonas Gahr Støre said after a meeting with German Chancellor Olaf Scholz in Oslo that they cannot simply make a political decision to further increase the supply volume. Norway has already increased its gas exports and is now supplying as much as it can.
Scholz thanked Norway for supplying as much natural gas as possible. It is very important to reduce the dependence on Russian gas. Norway is a special partner for Germany. Scholz said they want to expand and deepen the energy partnership.
Earlier, Scholz attended a conference of the Nordic Council, which in addition to Germany and Norway includes Sweden, Denmark, Finland and Iceland.  The main topics of the meeting were energy supply and the security situation against the backdrop of the war in Ukraine.
Norway currently supplies record amounts of oil and gas to Germany and Europe as a whole. For Germany, Norway is the second largest supplier of gas after Russia. Currently, Norway covers more than 30 percent of Germany's natural gas requirements. Norway has significantly increased its gas exports since the outbreak of the war in Ukraine, thereby replacing some gas imports from Russia.