Նորվեգիան խոստացել է այսուհետ եւս մեծ ծավալներով գազ մատակարարել Գերմանիային՝ միաժամանակ զգուշացնելով, որ իր հզորություններն անսահմանափակ չեն։
«Մենք չենք կարող պարզապես քաղաքական որոշում կայացնել մատակարարումների ծավալի հետագա ավելացման համար: Նորվեգիան արդեն մեծացրել է գազի արտահանումը եւ ներկայումս մատակարարում է առավելագույնը»,- Օսլոյում Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ հանդիպումից հետո ասել է Նորվեգիայի վարչապետ Յոնաս Գար Ստյորեն:
Շոլցը շնորհակալություն է հայտնել Նորվեգիային բնական գազի առավելագույն հնարավոր ծավալներ մատակարարելու համար։ «Սա շատ կարեւոր է ռուսական գազից մեր կախվածությունը նվազեցնելու համար։ Նորվեգիան Գերմանիայի համար հատուկ գործընկեր է։ Մենք ցանկանում ենք ընդլայնել եւ խորացնել մեր էներգետիկ գործընկերությունը»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ Շոլցը մասնակցել էր Սկանդինավյան խորհրդի երկրների համաժողովին, որի մեջ, բացի Գերմանիայից եւ Նորվեգիայից, մտնում են Շվեդիան, Դանիան, Ֆինլանդիան եւ Իսլանդիան։ Հանդիպման հիմնական թեմաները եղել են էներգակիրների մատակարարումը եւ անվտանգության ոլորտում իրավիճակը՝ Ուկրաինայում պատերազմի ֆոնին։
Ներկայումս Նորվեգիան ռեկորդային ծավալներով նավթ ու գազ է մատակարարում Գերմանիային եւ ընդհանրապես Եվրոպային։ Գերմանիայի համար Նորվեգիան Ռուսաստանից հետո գազ մատակարարող երկրորդ երկիրն է։ Ներկայում Նորվեգիան ծածկում է Գերմանիայի բնական գազի կարիքների ավելի քան 30 տոկոսը: Նորվեգիան զգալիորեն ավելացրել է իր գազի արտահանումը ուկրաինական պատերազմի սկսվելուց հետո եւ այդպիսով փոխարինել է Ռուսաստանից ներկրվող գազի մի մասը։

Норвегия пообещала и впредь поставлять Германии большие объемы газа, предупредив, в то же время, что ее мощности не безграничны.
«Мы не можем просто принять политическое решение о дальнейшем увеличении объема поставок. Норвегия уже увеличила объемы экспорта газа и в настоящее время поставляет максимум того, что может», - заявил премьер-министр Норвегии Йонас Гар Стёре после встречи с канцлером ФРГ Олафом Шольцем в Осло.
Шольц поблагодарил Норвегию за поставки максимально возможных объемов природного газа. «Это очень важно, чтобы снизить нашу зависимость от российского газа. Норвегия - особенный партнер для Германии. Мы хотим расширять и углублять наше энергетическое партнерство», - сказал он.
Ранее Шольц принял участие в конференции стран Северного совета, в который, помимо Германии и Норвегии, входят Швеция, Дания, Финляндия и Исландия.  Главными темами встречи были снабжение энергоносителями и ситуация в сфере безопасности на фоне войны в Украине.
Норвегия в настоящее время поставляет рекордные объемы нефти и газа в Германию и Европу в целом. Для Германии Норвегия является вторым по значению поставщиком газа после России. На данный момент Норвегия покрывает более 30 процентов потребностей Германии в природном газе. Норвегия значительно увеличила экспорт газа после начала войны в Украине и тем самым заменила часть газового импорта из России.