Ջո Բայդենի վարչակազմը չի սպառնացել լրացուցիչ պատժամիջոցներով այն տեղեկությունից հետո, որ Թուրքիան ծրագրում է ստանալ ռուսական Ս-400 հակահրթիռային պաշտպանության համակարգի երկրորդ խմբաքանակը, գրում է Defense News-ը։
Թուրքիան ի սկզբանե ձեռք էր բերել Ս-400-ները 2017 թվականին, ինչը հանգեցրել էր ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում ճգնաժամի։ Գործարքի արդյունքում Թրամփի վարչակազմը Թուրքիային հանել էր F-35 ծրագրից, այնուհետեւ պատժամիջոցներ սահմանել երկրի պաշտպանական արդյունաբերության կազմակերպության եւ նրա ղեկավարների դեմ։ ԱՄՆ-ը մտավախություն ունի, որ հզոր Ս-400 ռադիոտեղորոշիչ համակարգը Ռուսաստանին թույլ կտա լրտեսել ժամանակակից F-35 կործանիչին։
Բայց այս անգամ ԱՄՆ-ում արձագանքը համեմատաբար զուսպ էր։ Մամուլի համար ճեպազրույցում Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը կոչ է արել Թուրքիային չփոխգործակցել ռուսական պաշտպանական հատվածի հետ։
«Այն տեսակետը, որը մենք հետեւողականորեն ընդգծում էինք ամբողջ մասշտաբով, այն է, որ Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի դաժան եւ չարդարացված պատերազմն այժմ ավելի քան երբեւէ, կենսական է դարձնում, որ բոլոր երկրները խուսափեն Ռուսաստանի պաշտպանական հատվածի հետ գործարքներից»,- ասել է նա: «Մենք պետք է սպասենք եւ տեսնենք, թե ինչ կլինի, բայց մենք տեղյակ չենք այս հարցում որեւէ նոր իրադարձության մասին»,- հավելել է Փրայսը:
Փրայսը հրաժարվել է ասել, թե կստիպի արդյոք նոր խմբաքանակի գնումը վերանայել Թուրքիային F-16 կործանիչներ վաճառելու ծրագրերը։
Ավելի վաղ ՏԱՍՍ-ը, հղում անելով Ռուսաստանի Ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության ղեկավար Դմիտրի Շուգաեւին, հայտարարել էր Թուրքիային Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգերի երկրորդ գնդի մատակարարման պայմանագրի ստորագրման մասին։
Թուրքական պաշտպանական գերատեսչության աղբյուրները շտապել են հերքել լրացուցիչ պայմանագրի կնքման մասին Ռուսաստանի պնդումները՝ նշելով, որ Ս-400-ների երկրորդ գունդը նախնական համաձայնագրի մաս է կազմում։
Թուրքական աղբյուրները Defence News-ին հայտնել են, որ Ռուսաստանի հետ կարող է պայմանավորվածություն ձեռք բերվել երկրորդ գնդի համար երկրի ներսում Ս-400-ների որոշ բաղադրիչների արտադրության համար։
Արեւմուտքի եւ Ռուսաստանի միջեւ Թուրքիայի բարդ հավասարակշռությունն ուկրաինական պատերազմից հետո էլ ավելի է դժվարացել։ Թուրքիայի եւ ԱՄՆ-ի հարաբերությունների ջերմացման ամենաուժեղ նշանը եղավ հունիսի վերջին, երբ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հրաժարվեց ՆԱՏՕ-ին Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի միանալու դեմ իր առարկություններից: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն այնուհետեւ հունիսին Մադրիդում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովում աջակցություն հայտնեց F-16-ի վաճառքին։
Անկարայից պատվիրակությունը երկուշաբթի ժամանել է ԱՄՆ՝ մասնակցելու Վաշինգտոնի հետ F-16-ի հնարավոր գործարքի շուրջ տեխնիկական բանակցությունների չորրորդ փուլին, հաղորդում է Anadolu-ն:
Թուրքիան խնդրել է 6 մլրդ դոլարով 40 հատ Lockheed Martin Block 70 F-16 կործանիչ գնել։ Նա նաեւ փնտրում է 400 միլիոն դոլարի առանձին վաճառքի հնարավորություն՝ իր ներկայիս F-16 ինքնաթիռները նոր հրթիռներով, ռադարներով եւ էլեկտրոնիկայով արդիականացնելու համար:
Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսը սպառնացել է արգելափակել F-16-ի վաճառքը՝ Թուրքիայի կողմից Ս-400-ի շարունակական տիրապետման, Միջերկրական ծովի արեւելյան հատվածում Հունաստանի օդային տարածքի եւ Կիպրոսի ջրերի խախտման, մարդու իրավունքների խախտումների եւ Սիրիայի հյուսիս-արեւելքում ԱՄՆ-ի կողմից աջակցվող քուրդ ապստամբների վրա շարունակվող հարձակումների պատճառով։
Թուրքիայում ԱՄՆ նախկին դեսպան եւ Պենտագոնի բարձրաստիճան պաշտոնյա Էրիկ Էդելմանը ասել է, թե կարծում է, որ Թուրքիայի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ Ս-400-ների գործարքը կխանգարի հարաբերությունները բարելավելու ջանքերին: «Դա, մեղմ ասած, կբարդացնի Թուրքիային F-16-ներ վաճառելու Բայդենի վարչակազմի ջանքերը եւ կբարկացնի Թուրքիային չարախոսողների աճող լեգեոնին Կապիտոլիումի բլրի վրա»,- ասել է Էդելմանը:
Օբամայի վարչակազմի օրոք Եվրոպայի եւ ՆԱՏՕ-ի հարցերով Պենտագոնի բարձրաստիճան պաշտոնյա Ջիմ Թաունսենդն ասել է, թե կասկածում է, որ Ս-400-ների գործարքը կնքվել է առանց Թուրքիայի կողմից ԱՄՆ-ին նախազգուշացնելու: Նա ենթադրել է, որ դա հացահատիկի միջազգային գործարքի մաս է եղել: Նա հավելել է, որ այդ հաղորդագրությանը ԱՄՆ-ի զուսպ արձագանքն առեղծվածի բանալին է։ «Եթե մենք չենք գոռում ամբիոնից, մենք հավանաբար գիտեինք այդ մասին»,- ասել է Թաունսենդը:

Администрация Джо Байдена не стала угрожать дополнительными санкциями после сообщений о том, что Турция планирует получить вторую партию российской системы противоракетной обороны С-400, пишет Defense News.
Турция первоначально приобрела С-400 в 2017 году, что привело к кризису в ее отношениях с США. В результате сделки администрация Трампа исключила Турцию из программы F-35, а затем наложила санкции на организацию оборонной промышленности страны и ее руководителей. Соединенные Штаты опасаются, что мощная радиолокационная система С-400 позволит России шпионить за современным истребителем F-35.
Но в этот раз реакция в США была сравнительно приглушенной. На брифинге для прессы официальный представитель Госдепартамента Нед Прайс призвал Турцию не взаимодействовать с российским оборонным сектором.
«Точка зрения, которую мы последовательно подчеркивали по всем направлениям, заключается в том, что жестокая и неоправданная война России против Украины делает жизненно важным,сейчас более чем когда-либо, чтобы все страны избегали сделок с оборонным сектором России», — сказал он. «Нам придется подождать и посмотреть, что произойдет, но мы не знаем о каких-либо новых событиях по этому вопросу», — добавил Прайс.
Прайс отказался ответить, заставит ли покупка новой партии пересмотреть планы по продаже Турции истребителей F-16.
Ранее ТАСС со ссылкой на главу Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству (ФСВТС) России Дмитрия Шугаева сообщил о подписании контракта на поставку Турции второго полка зенитных ракетных систем С-400.
Источники в турецком оборонном ведомстве поспешили опровергнуть заявления России о подписании дополнительного контракта, отметив, что второй полкС-400 был частью первоначального соглашения.
Турецкие источники сообщили Defense News, что может быть заключено соглашение с Россией о производстве внутри страны некоторых компонентов С-400 для второго полка.
Сложный баланс Турции между Западом и Россией стал еще сложнее после войны в Украинеу. Самый сильный признак потепления в отношениях между Турцией и США появился в конце июня, когда турецкий лидер Реджеп Тайип Эрдоган отказался от возражений против вступления Финляндии и Швеции в НАТО. Затем президент США Джо Байден выразил поддержку продаже F-16 на саммите НАТО в Мадриде в июне.
Делегация из Анкары прибыла в США в понедельник для участия в четвертом раунде технических переговоров с Вашингтоном по потенциальной сделке по F-16, сообщило Anadolu.
Турция запросила покупку 40 истребителей Lockheed Martin Block 70 F-16 за 6 миллиардов долларов. Она также ищет возможность отдельной продажи на 400 миллионов долларов, чтобы модернизировать свои нынешние самолеты F-16 новыми ракетами, радаром и электроникой.
Председатель сенатского комитета по международным отношениям Боб Менендеспригрозил заблокировать продажу F-16 в связи с продолжающимся владением Турцией С-400, нарушением ею воздушного пространства Греции и кипрских вод в восточном Средиземноморье, нарушениями прав человека и продолжающимися атакам на поддерживаемых США курдских повстанцев на северо-востоке Сирии.
Эрик Эдельман, бывший посол США в Турции и высокопоставленный чиновник Пентагона, сказал, что, по его мнению, сделка по С-400 между помешает усилиям по налаживанию отношений между Турцией и США. «Мягко говоря, это усложнит усилия администрации Байдена по продаже F-16 Турции и разозлит растущий легион недоброжелателей Турции на Капитолийском холме», — сказал Эдельман.
Джим Таунсенд, высокопоставленный чиновник Пентагона по вопросам Европы и НАТО при администрации Обамы, сказал, что сомневается, что сделка по С-400 была заключена без предварительного предупреждения США со стороны Турций. Он предположил, что это было частью международной зерновой сделки. Он добавил, что сдержанная реакция США на это сообщение является ключом к разгадке. «Если мы не кричим с трибуны, мы, вероятно, знали об этом», — сказал Таунсенд.