Իրանի, ԵՄ-ի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ միջուկային համաձայնագիրը վերականգնելու գործարքը դժվար թե առաջիկայում տեղի ունենա: Այս մասին հայտարարել է Goldman Sachs Group Inc-ը՝ նշելով, որ եթե նույնիսկ համաձայնագիրը կնքվի, հավելյալ նավթը շուկա դուրս չի գա մինչեւ հաջորդ տարի։
«Մենք առաջվա պես կարծում ենք, որ գործարքը կարճաժամկետ հեռանկարում դեռեւս քիչ հավանական է, եւ որ փակուղային իրավիճակը փոխշահավետ կլինի»,- ասում են վերլուծաբանները: Նրանց խոսքով՝ նույնիսկ բեկման դեպքում, ամենայն հավանականությամբ, կլինի «փուլային ներմուծում», եւ իրանական նավթը դժվար թե շուկա վերադառնա մինչեւ 2023 թվականի սկիզբը:
Վերջին օրերին նավթի շուկաները ցնցված էին Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի փրկության շուրջ համաձայնության գալու հնարավորությունից։ Հաշվի առնելով, որ գործարքը կարող է բացել հում նավթի արտահանումն առանց ԱՄՆ պատժամիջոցների վերականգնելու Թեհրանի ճանապարհը, Brent համաշխարհային հենանիշային ինդեքսը երեքշաբթի փակվել է փետրվարից ի վեր ամենացածր մակարդակով:
Առայժմ խոչընդոտները մնում են, հատկապես, այսպես կոչված, շարունակականության երաշխիքների հետ կապված, որոնք ԱՄՆ-ն ի վիճակի չէ եւ չի ցանկանում տրամադրել, ասում են վերլուծաբանները: Բացի այդ, Իրանը համաձայնության «թույլ խթաններ» ունի՝ հաշվի առնելով, որ նա արդեն արտահանում է օրական մոտ 1 միլիոն բարել, ինչպես նաեւ շարժվում է դեպի միջնաժամկետ միջուկային թիրախներ, ասել են նրանք։
Ըստ նրանց՝ իրանական մատակարարումների վերսկսումը 5-10 դոլարով կնվազեցնի Brent-ի 2023 թվականի համար գոյություն ունեցող կանխատեսումը, որը կազմում է 125 դոլար մեկ բարելի դիմաց։

Сделка по возрождению ядерного соглашения между Ираном, ЕС и США вряд ли будет заключена в ближайшее время. Об этом заявил Goldman Sachs Group Inc, отметив, что даже если договор будет заключен, дополнительная нефть не поступит на рынок  до следующего года.
«Мы по-прежнему считаем, что сделка в краткосрочной перспективе все еще маловероятна, а тупиковая ситуация будет взаимовыгодной», — заявили аналитики. По их словам, даже в случае прорыва, скорее всего, будет «поэтапное внедрение», и иранская нефть вряд ли вернется на рынок раньше начала 2023 года.
В последние дни нефтяные рынки были потрясены возможностью достижения соглашения для спасения Совместного всеобъемлющего плана действий. Учитывая, что соглашение может открыть Тегерану путь к возобновлению экспорта сырой нефти без санкций США, глобальный эталонный индекс Brent закрылся во вторник на самом низком уровне с февраля.
В настоящее время препятствия остаются, особенно в отношении так называемых гарантий преемственности, которые США не могут и не хотят предоставить, отмечают аналитики. Кроме того, у Ирана есть «слабые стимулы» для согласия, учитывая, что он уже экспортирует около 1 миллиона баррелей в день, а также продвигается к среднесрочным ядерным целям, заявили они.
По их словам, возобновление иранских поставок снизит существующий прогноз по марке Brent на 2023 год, составляющий 125 долларов за баррель, на 5–10 долларов.