Այս տարվա ընթացքում եղել է 27 կեղծ ահազանգ, որոնց գերակշիռ մասը ստացել ենք էլեկտրոնային նամակով։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 18-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԻՆ խոսնակ Հայկ Կոստանյանը։
«Կարծում եմ, որ իրավապահ մարմիններն այդ մասով իրականացնում են աշխատանքներ, օրինակ՝ Գյումրիի դեպքում ու Լևոն Տեր–Պետրոսյանի տան վերաբերյալ ահազանգի մասով կան քաղաքացիներ, որոնց գտել են ոստիկանները։ Մեր իրավապահները մեր տարածքից, նման ահազանգեր ստանալով, կարողանում են բացահայտումներ անել։ Իսկ էլեկտրոնային տարբերակով նամակներ ստանալու դեպքում, որը ենթադրաբար լինում է այլ երկրներից, որոշակի դժվարություններ կան ժամանակային մասով»,- ասաց Կոստանյանը։
Կոստանյանը նշեց, որ նախարարի խորհրդականին առեւտրի կենտրոնում թալանելու դեպքը միակը չէ․ «Որոնողական աշխատանքներ կատարող կամավորներից մեկի ավտոմեքենայի ապակին կոտրել եւ որոշ իրեր տարել են»։
Հարցին, թե հրաժարականներ սպասվո՞ւմ են նախարարության շարքում, թե՝ ոչ, Կոստանյանը պատասխանեց․ «Կարծում եմ՝ ոչ, որովհետեւ իմ համեստ գնահատականով՝  մենք լավ ենք աշխատել»։

В течение этого года было 27 ложных сообщений, большинство из которых мы получили по электронной почте. Об этом заявил в беседе с журналистами 18 августа пресс-секретарь МЧС Армении Айк Костанян.
«Думаю, что правоохранительные органы проводят работу по этой линии, например, по части Гюмри и дома Левона Тер-Петросяна есть граждане, которые были обнаружены полицейскими. Правоохранители, получая такие сигналы с нашей территории, могут выявлять данные. А в случае с получением писем в электронном варианте, которые предположительно поступают из других стран, есть определенные трудности в плане времени», - заявил Костанян.
Говоря же о том, что у ТЦ «Сурмалу» в Ереване, на территории которого на днях прогремел взрыв и погибли люди, обокрали советника главы МЧС, он упомянул еще об одном случае. «В машине одного из волонтеров, участвовавшего в поисковых работах, разбили окно и изъяли некоторые вещи».
На вопрос, ожидаются отставки в рядах министерства или нет, Костанян ответил: «Я думаю, что нет, потому что, по моей скромной оценке, мы работали хорошо».
Пресс-секретарь МЧС РА также упомянул о том, что поисковые работы и сегодня вечером будут приостановлены.