Եվրոպայի արդյունաբերական կենտրոնը պոտենցիալ արտահոսքի է բախվում, քանի որ գերմանական ավտոպահեստամասերի, քիմիական նյութերի եւ պողպատի արտադրողները պայքարում են էլեկտրաէներգիայի գների հետ, որոնք գրեթե ամեն օր բարձրանում են:
Էլեկտրաէներգիայի եւ գազի գները Գերմանիայում ընդամենը երկու ամսվա ընթացքում աճել են ավելի քան երկու անգամ, իսկ էլեկտրաէներգիայի արժեքը գալիք տարվա համար, որը մայրցամաքի համար հենանիշ է, գերազանցել է 540 եվրոն մեկ մեգավատ/ժամի համար՝ երկու տարի առաջվա 40 եվրոյի համեմատ։
«Էներգիայի գնաճն այստեղ շատ ավելի կտրուկ է, քան ցանկացած այլ վայրում: Ես վախենում եմ Գերմանիայի տնտեսության աստիճանական ապաարդյունաբերականացումից», - ասել է ավտոմոբիլային, օդատիեզերական եւ կենցաղային արդյունաբերության համար սիլիկոնե մասեր արտադրող BIW Isolierstoffe GmbH-ի գործադիր տնօրեն Ռալֆ Ստոֆելսը:
Երկիրը, իր էլեկտրակայաններն ու գործարանները սնուցելու համար, հենվել է Ռուսաստանից ստացվող գազի վրա սակայն այժմ պատրաստվում է աննախադեպ մարտահրավերի` պահպանել լույսն ու բիզնեսը այն բանից հետո:
Գներն այժմ ցույց են տալիս էլ ավելի կայուն աճ, ինչը խստացնում է ճնշումը: Եվրոպական գազի գինը հաջորդ ամիս կհասնի ռեկորդային առավելագույնի՝ 241 եվրո մեկ մեգավատ/ժամի դիմաց, ինչը մոտ 11 անգամ ավելի բարձր է, քան տարվա այս եղանակին սովորաբար լինում է։
Մինչ կառավարությունը որոշ չափով սահմանափակում է տնային տնտեսությունների աճը, ձեռնարկությունները զերծ չեն մնում այս աճող ծախսերից:
«Գները ծանր բեռ են բազմաթիվ էներգատար ընկերությունների համար, որոնք մրցակցում են միջազգային մակարդակում», - ասում է 27 երկրներում գործարաններ ունեցող աշխարհի երկրորդ խոշորագույն քիմիական արտադրող Evonik Industries AG-ի ներկայացուցիչ Մաթիաս Ռուը:
Ընկերությունը Գերմանիայում իր բնական գազի ծավալների մինչև 40 տոկոսը փոխարինում է բնական հողուկ գազով եւ ածուխով` որոշ ավելի բարձր ծախսեր փոխանցելով հաճախորդներին: Սակայն տեղափոխվելու միտքն իմաստ չունի, ասել է խոսնակը։
Այնուամենայնիվ, կան ապացույցներ, որ Գերմանիայի արդյունաբերական իրավիճակը գնալով վատթարանում է: Oxford Economics խորհրդատվական ընկերության կառավարության տվյալների համաձայն` ընթացիկ տարվա առաջին վեց ամիսներին քիմիական արտադրանքի ներմուծումը տարեկան կտրվածքով աճել է մոտ 27 տոկոսով: Միաժամանակ նվազել է քիմիական արտադրության ծավալը, որը հունիսին՝ դեկտեմբերի համեմատ նվազել է գրեթե 8 տոկոսով։
Անցյալ ամիս Արժույթի միջազգային հիմնադրամը հայտարարել էր, որ Գերմանիան այս տարի Մեծ Յոթնյակում վատագույնն է լինելու՝ ինչը պայմանավորված է ռուսական բնական գազից արդյունաբերության կախվածությամբ:
Եվրոպայի խոշորագույն պղնձի արտադրողը՝ Համբուրգում գործող Aurubis AG-ն, պարտավորված է նվազագույնի հասցնել գազի սպառումը եւ էլեկտրաէներգիայի արժեքը փոխանցել սպառողներին, ասել է գործադիր տնօրեն Ռոլանդ Հարինգսը:
BMW AG-ն ակտիվացնում է հնարավոր պակասուրդի նախապատրաստական ​​աշխատանքները: Մյունխենյան ավտոարտադրողը շահագործում է 37 գազով աշխատող բլոկներ, որոնք ջերմություն եւ էլեկտրաէներգիա են արտադրում Գերմանիայի ու Ավստրիայի գործարաններում`փոխարենը մտածելով տեղական կոմունալ ծառայություններից օգտվելու մասին:
Փաթեթավորման Delkeskamp Verpackungswerke GmbH ընկերությունը նախատեսում է փակել թղթի գործարանը հյուսիսային Նորթափ քաղաքում՝ էներգիայի բարձր ծախսերի պատճառով, ինչ հետեւանքով 70  մարդ կմնա առանց աշխատանքի:
Բրյուսելի Bruegel վերլուծական կենտրոնի ավագ գիտաշխատող Սիմոնե Տալիապիետրան նշել է, որ էներգիայի գների կայուն աճը կարող է փոխել մայրցամաքի տնտեսական լանդշաֆտը:
«Որոշ արդյունաբերություններ լուրջ սթրեսի մեջ կլինեն՝ ստիպված լինելով վերանայել իրենց արտադրությունը Եվրոպայում», - ասել է նա:

Промышленный центр Европы сталкивается с потенциальным исходом, поскольку немецкие производители автомобильных запчастей, химикатов и стали изо всех сил пытаются справиться с ценами на электроэнергию, которые взлетают до новых максимумов почти каждый день, пишет Bloomberg.
Цены на электроэнергию и газ в Германии выросли более чем в два раза всего за два месяца, а стоимость электроэнергии на год вперед — ориентир для континента — превысила 540 евро за мегаватт-час. Два года назад сумма составляла 40 евро.
«Энергетическая инфляция здесь гораздо более драматична, чем где-либо еще», — сказал Ральф Стоффелс, главный исполнительный директор BIW Isolierstoffe GmbH, производителя силиконовых деталей для автомобильной, аэрокосмической и бытовой промышленности. «Я опасаюсь постепенной деиндустриализации немецкой экономики».
Страна полагалась на газ из России для питания своих электростанций и заводов, но теперь она готовится к беспрецедентной задаче, чтобы сохранить свет и бизнес после того, как Россия сократила эти потоки.
Теперь цены демонстрируют еще более устойчивый рост, который ужесточает давление. Цена на европейский газ на следующий месяц достигнет рекордно высокого уровня в 241 евро за мегаватт-час, что примерно в 11 раз выше, чем обычно в это время года.
В то время как правительство в некоторой степени ограничивает рост, с которым сталкиваются домохозяйства, предприятия не застрахованы от этих растущих расходов.
«Цены ложатся тяжелым бременем на многие энергоемкие компании, конкурирующие на международном уровне», — сказал Маттиас Рух, представитель Evonik Industries AG, второго по величине производителя химической продукции в мире, имеющего заводы в 27 странах.
Компания заменяет до 40% своих объемов природного газа в Германии сжиженным нефтяным газом и углем и перекладывает некоторые более высокие расходы на клиентов. Но идея переезда не имеет смысла, сказал представитель.
Тем не менее, есть свидетельства того, что промышленное положение Германии ухудшается. Согласно правительственным данным консалтинговой компанией Oxford Economics, за первые шесть месяцев этого года объем импорта химической продукции вырос примерно на 27% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Одновременно упало химическое производство, которое в июне сократилось почти на 8% по сравнению с декабрем.
В прошлом месяце Международный валютный фонд заявил, что в этом году Германия будет худшей в Большой семерке из-за зависимости промышленности от российского природного газа.
Крупнейший в Европе производитель меди, гамбургская компания Aurubis AG, стремится свести к минимуму потребление газа и переложить затраты на электроэнергию на потребителей, заявил генеральный директор Роланд Харингс.
BMW AG усиливает подготовку к потенциальному дефициту. Мюнхенский автопроизводитель управляет 37 газовыми установками, которые вырабатывают тепло и электроэнергию на заводах в Германии и Австрии, и вместо этого рассматривает возможность использования местных коммунальных услуг.
Упаковочная фирма Delkeskamp Verpackungswerke GmbH планирует закрыть бумажную фабрику в северном городе Нортруп из-за высоких затрат на электроэнергию, при этом 70 рабочих потеряют работу.
Продолжительный рост цен на энергоносители может привести к изменению экономического ландшафта континента, считает Симона Тальяпьетра, старший научный сотрудник брюссельского аналитического центра Bruegel. «Некоторые отрасли окажутся в серьезном стрессе, и им придется переосмыслить свое производство в Европе», — сказал он.