Եվրոպայի արդյունաբերական կենտրոնը պոտենցիալ արտահոսքի է բախվում, քանի որ գերմանական ավտոպահեստամասերի, քիմիական նյութերի եւ պողպատի արտադրողները պայքարում են էլեկտրաէներգիայի գների հետ, որոնք գրեթե ամեն օր բարձրանում են:
Էլեկտրաէներգիայի եւ գազի գները Գերմանիայում ընդամենը երկու ամսվա ընթացքում աճել են ավելի քան երկու անգամ, իսկ էլեկտրաէներգիայի արժեքը գալիք տարվա համար, որը մայրցամաքի համար հենանիշ է, գերազանցել է 540 եվրոն մեկ մեգավատ/ժամի համար՝ երկու տարի առաջվա 40 եվրոյի համեմատ։
«Էներգիայի գնաճն այստեղ շատ ավելի կտրուկ է, քան ցանկացած այլ վայրում: Ես վախենում եմ Գերմանիայի տնտեսության աստիճանական ապաարդյունաբերականացումից», - ասել է ավտոմոբիլային, օդատիեզերական եւ կենցաղային արդյունաբերության համար սիլիկոնե մասեր արտադրող BIW Isolierstoffe GmbH-ի գործադիր տնօրեն Ռալֆ Ստոֆելսը:
Երկիրը, իր էլեկտրակայաններն ու գործարանները սնուցելու համար, հենվել է Ռուսաստանից ստացվող գազի վրա սակայն այժմ պատրաստվում է աննախադեպ մարտահրավերի` պահպանել լույսն ու բիզնեսը այն բանից հետո:
Գներն այժմ ցույց են տալիս էլ ավելի կայուն աճ, ինչը խստացնում է ճնշումը: Եվրոպական գազի գինը հաջորդ ամիս կհասնի ռեկորդային առավելագույնի՝ 241 եվրո մեկ մեգավատ/ժամի դիմաց, ինչը մոտ 11 անգամ ավելի բարձր է, քան տարվա այս եղանակին սովորաբար լինում է։
Մինչ կառավարությունը որոշ չափով սահմանափակում է տնային տնտեսությունների աճը, ձեռնարկությունները զերծ չեն մնում այս աճող ծախսերից:
«Գները ծանր բեռ են բազմաթիվ էներգատար ընկերությունների համար, որոնք մրցակցում են միջազգային մակարդակում», - ասում է 27 երկրներում գործարաններ ունեցող աշխարհի երկրորդ խոշորագույն քիմիական արտադրող Evonik Industries AG-ի ներկայացուցիչ Մաթիաս Ռուը:
Ընկերությունը Գերմանիայում իր բնական գազի ծավալների մինչև 40 տոկոսը փոխարինում է բնական հողուկ գազով եւ ածուխով` որոշ ավելի բարձր ծախսեր փոխանցելով հաճախորդներին: Սակայն տեղափոխվելու միտքն իմաստ չունի, ասել է խոսնակը։
Այնուամենայնիվ, կան ապացույցներ, որ Գերմանիայի արդյունաբերական իրավիճակը գնալով վատթարանում է: Oxford Economics խորհրդատվական ընկերության կառավարության տվյալների համաձայն` ընթացիկ տարվա առաջին վեց ամիսներին քիմիական արտադրանքի ներմուծումը տարեկան կտրվածքով աճել է մոտ 27 տոկոսով: Միաժամանակ նվազել է քիմիական արտադրության ծավալը, որը հունիսին՝ դեկտեմբերի համեմատ նվազել է գրեթե 8 տոկոսով։
Անցյալ ամիս Արժույթի միջազգային հիմնադրամը հայտարարել էր, որ Գերմանիան այս տարի Մեծ Յոթնյակում վատագույնն է լինելու՝ ինչը պայմանավորված է ռուսական բնական գազից արդյունաբերության կախվածությամբ:
Եվրոպայի խոշորագույն պղնձի արտադրողը՝ Համբուրգում գործող Aurubis AG-ն, պարտավորված է նվազագույնի հասցնել գազի սպառումը եւ էլեկտրաէներգիայի արժեքը փոխանցել սպառողներին, ասել է գործադիր տնօրեն Ռոլանդ Հարինգսը:
BMW AG-ն ակտիվացնում է հնարավոր պակասուրդի նախապատրաստական ​​աշխատանքները: Մյունխենյան ավտոարտադրողը շահագործում է 37 գազով աշխատող բլոկներ, որոնք ջերմություն եւ էլեկտրաէներգիա են արտադրում Գերմանիայի ու Ավստրիայի գործարաններում`փոխարենը մտածելով տեղական կոմունալ ծառայություններից օգտվելու մասին:
Փաթեթավորման Delkeskamp Verpackungswerke GmbH ընկերությունը նախատեսում է փակել թղթի գործարանը հյուսիսային Նորթափ քաղաքում՝ էներգիայի բարձր ծախսերի պատճառով, ինչ հետեւանքով 70  մարդ կմնա առանց աշխատանքի:
Բրյուսելի Bruegel վերլուծական կենտրոնի ավագ գիտաշխատող Սիմոնե Տալիապիետրան նշել է, որ էներգիայի գների կայուն աճը կարող է փոխել մայրցամաքի տնտեսական լանդշաֆտը:
«Որոշ արդյունաբերություններ լուրջ սթրեսի մեջ կլինեն՝ ստիպված լինելով վերանայել իրենց արտադրությունը Եվրոպայում», - ասել է նա:

Europe's industrial hub faces a potential exodus as German manufacturers of car parts, chemicals and steel struggle to cope with electricity prices that soar to new highs almost every day, Bloomberg wrote.
Electricity and gas prices in Germany have more than doubled in just two months, and the cost of electricity for the year ahead - a benchmark for the continent has surpassed 540 euros per megawatt hour. Two years ago, the amount was 40 euros.
Energy inflation is much more dramatic there than anywhere else, said Ralf Stoffels, chief executive officer of BIW Isolierstoffe GmbH, a manufacturer of silicone parts for the automotive, aerospace and household industries. He fears a gradual deindustrialization of the German economy.
The country relied on gas from Russia to power its power plants and factories, but now it is preparing for the unprecedented task of keeping the lights on and businesses running after Russia cut those flows.
Prices are now showing an even steadier rise, which is tightening the pressure. The price of European gas for next month will reach a record high of 241 euros per megawatt hour, about 11 times higher than usual at this time of year.
While the government is somewhat limiting the increases faced by households, businesses are not immune to these rising costs.
Prices are a heavy burden on many energy-intensive companies competing internationally, said Mathias Ruch of Evonik Industries AG, the world's second-largest producer of chemical products with plants in 27 countries.
The company is replacing up to 40 percent of its natural gas volumes in Germany with liquefied petroleum gas and coal, and shifting some of the higher costs to customers. But the idea of a move doesn't make sense, a spokesman said.
Still, there is evidence that Germany's industrial situation is worsening. In the first six months of this year, chemical imports were up about 27 percent over the same period last year, according to government data from the consulting firm Oxford Economics. At the same time, chemical production fell, down nearly 8% in June compared to December.
Last month, the International Monetary Fund said Germany would be the worst performer in the G7 this year because of the industry's reliance on Russian natural gas.
Europe's largest copper producer, Hamburg-based Aurubis AG, is seeking to minimize gas consumption and shift energy costs to consumers, CEO Roland Haringis said.
BMW AG is stepping up preparations for potential shortages. The Munich automaker operates 37 gas-fired plants that generate heat and electricity at plants in Germany and Austria and is considering local utilities instead.
Packaging firm Delkeskamp Verpackungswerke GmbH plans to close its paper factory in the northern town of Northrup because of high energy costs, with 70 workers losing their jobs.
Continued increases in energy prices could change the continent's economic landscape, said Simone Tagliapietra, a senior researcher at Bruegel, a Brussels-based think tank. Some industries will be under serious stress and will have to rethink their production in Europe, he said.