Էրդողանը կրկին նվազեցրել է տոկոսադրույքները, եւ թուրքական բանկերն այժմ քաոսի մեջ են։ Երկու ամիս անց այն բանից հետո, երբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ  Էրդողանը խոստացավ նվազեցնել տոկոսադրույքները, Կենտրոնական բանկը դա արեց՝ չնայած մոլեգնող ինֆլյացիային եւ տնտեսագետների միաձայն կարծիքին, գրում է Bloomberg-ը։
Դրամավարկային քաղաքականության կոմիտեն՝ Սահապ Քավչիօղլուի գլխավորությամբ, ասել է, որ հիմնական տոկոսադրույքը 100 բազիսային կետով իջեցնելուց հետո «կշարունակի ամրապնդել մակրոտնտեսային քաղաքականության գործիքները»՝ դրամավարկային քաղաքականության փոխանցման մեխանիզմը ամրապնդելու համար։
Միեւնույն ժամանակ, լիրային կոմերցիոն վարկերի միջին տոկոսադրույքը հուլիսին աճել է մինչեւ 30 տոկոս, ինչը ամենաբարձր ցուցանիշն է վերջին չորս տարվա ընթացքում:
Թեեւ այն փոքր-ինչ ընկել է ֆինանսական ճգնաժամի վերաբերյալ գործարարների բողոքների ֆոնին, սակայն պաշտոնական տվյալներով օգոստոսի 12-ի դրությամբ այն դեռեւս մնացել է 27 տոկոսի մակարդակում։ Ավտովարկերի միջին տոկոսադրույքները կազմել են 28 տոկոս, իսկ սպառողական վարկերի տոկոսադրույքները նախորդ ամսվա համեմատ մնացել են 30 տոկոսից բարձր:
«Հավանական է, որ բանկերը կխրախուսվեն հաշվեկշռի որոշ լրացուցիչ սահմանափակումներով՝ իրենց վարկավորման տոկոսադրույքները մոտեցնելու ավանդների տոկոսադրույքներին»,-ասել է Կենտրոնական բանկի նախկին գլխավոր տնտեսագետ եւ Անկարայի Բիլքենթ համալսարանի տնտեսագիտության պրոֆեսոր Հաքան Կարան:

Через два месяца после того, как президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган пообещал снизить процентные ставки, центральный банк сделал это, несмотря на бушующую инфляцию и единодушное мнение экономистов о том, что вместо этого он должен их повысить, пишет Bloomberg.
Комитет по денежно-кредитной политике во главе с Сахап Кавчиоглу заявил, что после снижения ключевой ставки на 100 базисных пунктов он также «продолжит укреплять инструменты макропруденциальной политики», чтобы укрепить механизм передачи денежно-кредитной политики. Он выделил расширяющийся разрыв между его собственной низкой ставкой и теми, которые предлагаются в частных банках.
Это связано с тем, что в последние месяцы между ними наблюдалось резкое расхождение: коммерческие кредиторы теперь подняли ставку более чем вдвое, которая с декабря удерживалась ЦБ на уровне 14%, пока неожиданно не снизилась до 13% в четверг.
Между тем, средняя ставка по коммерческим кредитам в лирах в июле выросла до 30%, что является самым высоким показателем за четыре года.
Хотя она немного снизилась на фоне жалоб бизнесменов на финансовый кризис, по официальным данным, по состоянию на 12 августа она все еще оставалась на уровне 27%. Средние ставки по автокредитам составляли 28%, а ставки по потребительским кредитам оставались выше 30% с прошлого месяца.
«Вероятно, банки будут поощряться некоторыми дополнительными балансовыми ограничениями, чтобы приблизить свои кредитные ставки к депозитным ставкам», — сказал Хакан Кара, бывший главный экономист центрального банка и профессор экономики Билкентского университета в Анкаре.