Երդվյալ ատենակալները Ford Motor Company-ին պարտադրել են ավելի քան 1,7 միլիարդ դոլար տուգանք վճարել՝ 2014 թվականին տեղի ունեցած մահացու վթարի համար, որի հետւեանքով մահացել է ԱՄՆ-ի Ջորջիա նահանգից մի զույգ, հաղորդում է Bloomberg-ը՝ հղում տալով փաստաբան Ջերալդ Դեւիդսոնին:
Ջորջիայի նահանգային դատարանում 14 օր տեւած դատավարությունից հետո ուրբաթ օրը ատենակալները տեղեկացրել են դատավճռի մասին, ասել է Դեւիդսոնը:
Դեյվիդսոնը նաեւ բացահայտել է ողբերգության մանրամասները.
2002 թվականին զույգը դուրս է եկել Ջորջիայի Ռեյնոլդս քաղաքի իրենց ֆերմայից Ford F-250 պիկապ բեռնատարով, երբ անվադողը պայթել է, եւ բեռնատարը շրջվել է:
Զույգի հարազատները պնդում են, որ ընկերությունը իմացել է, որ F-250 պիկապ բեռնատարի տանիքը չափազանց փխրուն է շրջվելու դեպքում վարորդին պաշտպանելու համար, սակայն սպառողներին չի զգուշացրել եւ շարունակել է օգտագործել տանիքի թերի դիզայնը մինչեւ 2016 թվականը:
Ջորջիա նահանգում կայացած դատավճիռներից ստացված հասույթի 75 տոկոսը անցնելու է նահանգին, իսկ մնացածը հայցվորներին եւ փաստաբաններին։

Ford Motor Co. was told by a jury to pay more than $1.7 billion over a 2014 rollover accident that killed a US state of Georgia couple, a lawyer for the family said, Bloomberg reported.
Jurors delivered their verdict on punitive damages Friday following a 14-day trial in state court in Lawrenceville, Georgia, according to the attorney, Gerald Davidson.
Also, Davidson confirmed details of the case.
The Hills were driving from their farm in Reynolds, Georgia, in a 2002 Ford F-250 pickup when a tire ruptured and the truck rolled over, crushing them.
The Hill family claimed that Ford knew the roofs of the F-250 pickups was too flimsy to protect riders in the event of a roll-over, but failed to warn consumer and stuck to the defective roof design until 2016.
In the US state of Georgia, 75% of proceeds from punitive damage verdicts go to the state. The rest is split between the plaintiffs and the lawyers.