Ռուսաստանը եւ Թուրքիան կշարունակեն առաջին թուրքական ԱԷԿ-ի՝ «Ակկույու»-ի կառուցման աշխատանքները։ Այս մասին տեղեկացրել են Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գրասենյակում, երկու երկրների ղեկավարների հեռախոսազրույցից հետո, որը տեղի է ունեցել շաբաթ օրը՝ սեպտեմբերի 3-ին, տեղեկացրել է «Комсомольская правда»-ն։
«Նախագահ Էրդողանը եւ Ռուսաստանի նախագահ Պուտինը հաստատել են իրենց վճռականությունն այն հարցում, որպեսզի «Ակկույու» ատոմային էլեկտրակայանի կառուցումն իրականացվի պլանին հանմապատասխան»,- նշվել է Թուրքիայի նախագահի գրասենյակի հաղորդագրությունում։
Տեղեկացվել է նաեւ, որ Թուրքիայի նախագահն առաջարկել է միջնորդել Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի շուրջ իրավիճակի կարգավորման հարցում։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայում առաջին՝ «Ակկույու» ատոմային էլեկտրակայանը պետք է սկսի աշխատել 2023թ., երբ նշվելու է Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադրման 100-ամյա հոբելյանը։ Ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ Ռուսաստանն ընդհանուր առմամբ 22 մլրդ դոլար կներդնի «Ակկույու» ԱԷԿ-ի կառուցման համար։

Russia and Turkey will continue implementing the work plan for the Akkuyu nuclear power plant, Turkey's first nuclear power plant, said the office of Recep Tayyip Erdogan after telephone talks between the two leaders on Saturday, September 3, Komsomolskaya Pravda reported.
"President Erdogan and Russian President Putin confirmed their firm determination that the construction of the Akkuyu nuclear power plant will proceed as planned," the Turkish presidential office said in a statement.
It is also reported that the Turkish leader offered mediation in resolving the situation around the Zaporizhzhia nuclear power plant.
Turkey's first nuclear power plant Akkuyu is to work in 2023, when it marks the 100th anniversary of the founding of the Turkish Republic.
Earlier it was reported that Russia is investing a total of 22 billion dollars in the construction of nuclear power plants Akkuyu in Turkey.