Ռուսաստանը եւ Թուրքիան կշարունակեն առաջին թուրքական ԱԷԿ-ի՝ «Ակկույու»-ի կառուցման աշխատանքները։ Այս մասին տեղեկացրել են Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գրասենյակում, երկու երկրների ղեկավարների հեռախոսազրույցից հետո, որը տեղի է ունեցել շաբաթ օրը՝ սեպտեմբերի 3-ին, տեղեկացրել է «Комсомольская правда»-ն։
«Նախագահ Էրդողանը եւ Ռուսաստանի նախագահ Պուտինը հաստատել են իրենց վճռականությունն այն հարցում, որպեսզի «Ակկույու» ատոմային էլեկտրակայանի կառուցումն իրականացվի պլանին հանմապատասխան»,- նշվել է Թուրքիայի նախագահի գրասենյակի հաղորդագրությունում։
Տեղեկացվել է նաեւ, որ Թուրքիայի նախագահն առաջարկել է միջնորդել Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի շուրջ իրավիճակի կարգավորման հարցում։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայում առաջին՝ «Ակկույու» ատոմային էլեկտրակայանը պետք է սկսի աշխատել 2023թ., երբ նշվելու է Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադրման 100-ամյա հոբելյանը։ Ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ Ռուսաստանն ընդհանուր առմամբ 22 մլրդ դոլար կներդնի «Ակկույու» ԱԷԿ-ի կառուցման համար։

Россия и Турция будут продолжать реализацию плана работ на атомной электростанции «Аккую», первой турецкой АЭС. Об этом сообщили в канцелярии Реджепа Тайипа Эрдогана после телефонных переговоров лидеров двух стран, которые прошли в субботу 3 сентября, передает «Комсомольская правда»
«Президент Эрдоган и президент России Путин подтвердили свое твердую решимость, чтобы строительство атомной электростанции «Аккую» осуществлялось в соответствии с планом», - сказано в сообщении канцелярии президента Турции.
Также сообщается, что турецкий лидер предложил посредничество в урегулировании ситуации вокруг Запорожской АЭС.
Напомним, что первая в Турции атомная электростанция «Аккую» должна заработать в 2023 году, когда будет отмечаться 100-летний юбилей основания Турецкой Республики
Ранее сообщалось, что Россия инвестирует в общей сложности 22 млрд долларов в строительство АЭС «Аккую» в Турции.