Մոսկվայի, Կիեւի եւ Անկարայի միջեւ կնքված համաձայնագրով Ուկրաինայի տարածքից արտահանվող ամբողջ հացահատիկն ի վերջո ուղարկվել է Եվրոպա, այլ ոչ թե զարգացող երկրներ։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Վլադիվոստոկում Արեւելյան տնտեսական ֆորի լիագումար նիստին, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը։
«Մենք Թուրքիայի հետ արեցինք ամեն ինչ, որպեսզի ուկրաինական հացահատիկն արտահանվի։ Եթե Թուրքիային բացառել որպես միջնորդ երկիր, ապա գործնականում Ուկրաինայից արտահանվող ամբողջ հացահատիկն ուղարկվում է ոչ թե զարգացող ամենաաղքատ երկրներ, այլ Եվրամիության երկրներ»,- ասել է նա՝ նշելով, որ ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի շրջանակներում ութսունյոթ նավերից միայն երկուսն են ուղարկվել։
«Եւ դրանցով 2 միլիոն տոննայից 60 հազար տոննա պարենամթերք է արտահանվել։ Ուզում եմ ասել, որ, ինչպես եվրոպական շատ երկրներ վերջին տասնամյակների եւ դարերի ընթացքում որպես գաղութատեր են հանդես եկել, այնպես էլ շարունակում են գործել այսօր: Հերթական անգամ նրանք պարզապես խաբեցին զարգացող երկրներին եւ շարունակում են խաբել»,- նշել է նախագահը։
Պուտինը նաեւ կարծիք է հայտնել, որ այդպիսի մոտեցմամբ աշխարհում պարենային խնդիրների մասշտաբները միայն կմեծանան եւ աննախադեպ հումանիտար աղետի կհանգեցնեն։
Պուտինը նաեւ հայտարարել է, որ մտադիր է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ քննարկել Ուկրաինայից Եվրոպա հացահատիկի եւ պարենի արտահանումը սահմանափակելու հնարավորությունը։ Այս հարցի շուրջ, անշուշտ, կխորհրդակցեմ Թուրքիայի նախագահ պարոն Էրդողանի հետ»։

Все зерно, вывозимое с территории Украины в рамках соглашения между Москвой, Киевом и Анкарой, в итоге было направлено в Европу, а не в развивающиеся страны. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин на пленарной сессии ВЭФ во Владивостоке, передает «Интерфакс».
«Мы вместе с Турцией сделали все для того, чтобы украинское зерно было вывезено. Если исключить Турцию как страну-посредника, то практически все зерно, вывозимое с Украины, направлено не в развивающиеся беднейшие страны, а в страны Евросоюза», - сказал он, отметим, что по Всемирной программе продовольствия ООН было загружено всего два корабля из восьмидесяти семи.
«И на них было вывезено 60 тысяч тонн продовольствия из 2 млн тонн. Хочу сказать, что как многие европейские страны в последние десятилетия и столетия действовали как колонизаторы, так и продолжают действовать сегодня. В очередной раз обманули просто развивающиеся страны и продолжают обманывать», - отметил президент.
Путин также выразил мнение, что при таком подходе масштаб проблем с продовольствием в мире будет только нарастать и приведет к небывалой гуманитарной катастрофе.
Путин также заявил, что намерен обсудить с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом вопрос о возможности ограничения вывоза зерна и продовольствия с Украины в Европу: « Может стоит задуматься о том, чтобы ограничить направление вывоза зерна и торгового продовольствия по этому маршруту? Я обязательно посоветуюсь на эту тему с президентом Турции, господином Эрдоганом».