Մայամիում Doroni-ն սկսել է «անձնական» թռչող ավտոմեքենաների նախնական պատվերներ ընդունել։
Ընկերության ներկայացուցիչներն ասել են, որ ծրագրում են «ժողովրդավարացնել» ընդհանուր ավիացիան «կիսաինքնավար» ինքնաթիռով։ Գլխավոր տնօրեն Դորոն Մերդինգերն ասել է, որ յուրաքանչյուր ոք, ով ունի ստանդարտ վարորդական իրավունք եւ 20-ժամյա վերապատրաստման դասընթաց, պետք է կարողանա թռչել H1-ով, տեղեկացնում է Robb Report-ը:
Երկտեղանի թռչող մեքենան ունի թեւերի երկու խումբ՝ մեծ օդամղիչներով, 500 ֆունտ ծանրաբեռնվածությամբ եւ անիվներով։ Վերջին առանձնահատկությունն անսովոր է, քանի որ eVTOL-ների մեծ մասը սովորաբար վայրէջք է կատարում հարթակների վրա: H1-ը նախատեսված է սովորական ավտոտնակ մտնելու եւ գիշերվա ընթացքում լիցքավորվելու համար:
Ֆյուզելաժի ծալքերը եւ մեծ օդափոխիչները H1-ին տալիս են ֆուտուրիստական, բայց նաեւ ռետրո տեսք: Ակնկալվում է, որ H1-ը կունենա 60 մղոն հեռահարություն եւ 140 մղոն/ժ առավելագույն արագություն: Մերդինգերն ասել է, որ մարտկոցը կարող է լիցքավորվել 20 տոկոսից մինչեւ 80 տոկոս մոտ 20 րոպեում: Անվտանգության համար կունենա նաեւ պարաշյուտ։
Թռչող մեքենաների մատակարարումները կսկսվեն 2024 թվականի չորրորդ եռամսյակից։ Նախատեսվում է ընդունել 36 նախնական պատվեր։ H1-ի մեկնարկային գինը 150 000 դոլար կլինի:

Компания Doroni из Майами начала принимать предварительные заказы на «личные» летательные машины.
Представители компании заявили, что планируют «демократизировать» авиацию общего назначения с помощью «полуавтономного» самолета. Генеральный директор Дорон Мердингер сказал, что любой, у кого есть стандартные водительские права и 20-часовой курс обучения, должен иметь возможность летать на H1, сообщает Robb Report.
Двухместный летающий автомобиль имеет два комплекта крыльев с большими воздуховодами, полезную нагрузку в 500 фунтов и колеса — последняя особенность необычна, поскольку большинство eVTOL обычно приземляются на площадки. H1 предназначен для въезда в стандартный гараж и перезарядки в течение ночи.
Изгибы фюзеляжа и большие вентиляторы придают H1 футуристический, но в то же время ретро-вид. Ожидается, что H1 будет иметь дальность полета 60 миль и максимальную скорость 140 миль в час. Мердингер сказал, что аккумулятор можно зарядить с 20 до 80 процентов примерно за 20 минут. Он также будет иметь парашют для безопасности.
Поставки летающих авто начнутся в четвертом квартале 2024 года. Планируется принять 36 предварительных заказов. Стартовая цена H1 составит 150 000 долларов.