Բաքվում Իրանի դեսպան Սեյյեդ Աբբաս Մուսավին թվիթերի շարքում մանրամասն անդրադարձել է երկու հյուսիսային հարեւանների՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նկատմամբ Իրանի դիրքորոշմանը, գրում է Mehr-ը։
«Տարածաշրջանային եւ միջազգային հակամարտություններում Իրանի Իսլամական Հանրապետության սկզբունքային դիրքորոշումները միշտ հիմնված են պատվի, իմաստության, նպատակահարմարության, արդարության, արդարադատության եւ միջազգային իրավունքի վրա»,- ասվում է Սեյյեդ Աբբաս Մուսավիի իր առաջին թվիթում: «(Իրանի) իսթեբլիշմենտի իմաստուն իշխանությունները, միանշանակ, լավագույն ժամանակին կայացնում են լավագույն որոշումը եւ միշտ պաշտպանում են իրենց սեփական եւ տարածաշրջանային ազգային շահերն ու անվտանգությունը»:
«Արտաքին եւ պաշտպանական քաղաքականություն վարող որոշումներ կայացնողների, քաղաքական գործիչների եւ պաշտոնյաների վրա ազդեցությունը, եթե այն ունի վերը նշված բաղադրիչները եւ զուրկ է ռացիոնալությունից ու հեռատեսությունից, կասկածելի է, վնասակար եւ ավելի շուտ լրացնում է Իրանի թշնամիների գլուխկոտրուկը եւ ոչնչացնում է կառավարության քաղաքականությունը հարեւանների նկատմամբ»,- հավելել է նա:
«Ինչ վերաբերում է հյուսիսային հարեւաններին, ապա Իրանի դիրքորոշումները հայտնի են արդեն 30 տարի եւ բազմիցս հնչեցրել են հեղափոխության առաջնորդը, նախագահը, ԱԳ նախարարը եւ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը, այն է՝ միջազգային սահմանների անփոփոխությունը եւ հակադրությունն աշխարհաքաղաքական փոփոխություններին»,- հավելել է նա։
Եզրափակելով՝ դիվանագետն ընդգծել է, որ «ցանկացած դիտավորությամբ լրացուցիչ եւ զուգահեռ դիրքորոշում հայտարարելու պահանջը ոչ պրոֆեսիոնալ եւ վնասակար է»։
Ավելի վաղ Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին հայտարարել էր, որ կովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության եւ անվտանգության հաստատումը շատ կարեւոր է Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար։
«Մենք միշտ ընդգծել ենք տարածքային ամբողջականությունը, ազգային ինքնիշխանությունը հարգելու անհրաժեշտությունը եւ մերժել ենք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ճանաչված սահմանների ցանկացած փոփոխություն։ Կողմերը պետք է լուծեն իրենց տարաձայնությունները երկխոսության եւ խաղաղ ճանապարհով՝ միջազգային իրավունքի հիման վրա։ Քանի որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը պաշտպանում է իր ազգային շահերն ու անվտանգությունը եւ տարածաշրջանը, այն նաեւ հայտարարում է այս երկու հարեւան երկրների միջեւ տարաձայնությունների լուծմանն օգնելու իր պատրաստակամության մասին»,- ասել է նա:
Իսկ մինչ այդ Իրանի նախագահը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ասել էր, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականության ցանկացած փոփոխություն ապակայունացնող եւ անընդունելի գործողություն է։

В серии твитов посол Ирана в Баку Сейед Аббас Мусави подробно рассказал о позиции Ирана в отношении двух северных соседей - Армении и Азербайджана, передает Mehr.
«В региональных и международных конфликтах принципиальные позиции Исламской Республики Иран всегда основаны на чести, мудрости, целесообразности, справедливости, правосудии и международном  праве», - сказал Сейед Аббас Мусави в своем первом сообщении в Twitter. - Мудрая власть (иранского) истеблишмента определенно принимает лучшее решение в лучшее время и всегда защищает свои и региональные национальные интересы и безопасность».
«Влияние на лиц, принимающих решения, политиков и чиновников, проводящих внешнюю и оборонную политику, если оно имеет вышеперечисленные компоненты и лишено рациональности и дальновидности, является подозрительным, вредным и скорее дополняет головоломку врагов Ирана и разрушает политику правительства в отношении соседей», - добавил он.
«Что касается северных соседей, то позиции Ирана известны уже 30 лет и неоднократно озвучивались Лидером революции, президентом, министром иностранных дел и пресс-секретарем министерства иностранных дел, а именно: неизменность международных границ и (противодействие)  геополитическим изменениям», - отметил Мусави.
В заключение дипломат подчеркнул, что «требование объявить дополнительную и параллельную позицию с любым намерением является непрофессиональным и вредным».
Ранее президент Ирана Эбрахим Раиси заявил, что установление мира, стабильности и безопасности в Кавказском регионе очень важно для Исламской Республики Иран.
«Мы всегда подчеркивали необходимость уважать территориальную целостность, национальный суверенитет и отвергали любое изменение признанных границ между Арменией и Азербайджаном.  Стороны должны урегулировать свои разногласия путем диалога и мирным путем на основе международного права.  Поскольку Исламская Республика Иран защищает свои национальные интересы и безопасность и регион, она также заявляет о своей готовности помочь разрешить разногласия между этими двумя соседними странами», - отметил он.
А до этого президент Ирана заявил президенту России Владимиру Путину, что любое изменение геополитики региона Южного Кавказа является дестабилизирующим и неприемлемым действием.