ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել՝ խոսելով Հայաստան իր այցի նպատակների մասին։
«Այսօր ես գլխավորում եմ Կոնգրեսի պատվիրակությունը Հայաստանում՝ ընդգծելու Միացյալ Նահանգների ամուր նվիրվածությունը Հայաստանում եւ Կովկասի տարածաշրջանում անվտանգությանը, տնտեսական բարգավաճմանը եւ ժողովրդավարական կառավարմանը: Կառավարության ղեկավարների, քաղաքացիական հասարակության անդամների եւ իրավապահ մարմինների հետ հանդիպումների ժամանակ մենք կփոխանցենք Միացյալ Նահանգների ամուր եւ շարունակական աջակցությունը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի կազմակերպության նախագահ եւ Հայաստանի վաղեմի բարեկամ՝ Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության տեւական լուծման հարցում», - ասել է Նենսի Փելոսին։
Հիշեցնենք, որ սա նրա առաջին այցն է Հայաստան։
Ավելի վաղ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակն այցելել էր Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
NEWS.am-ին ԱՄՆ դեսպանատնից հայտնել էին, որ սեպտեմբերի 17-ից 19-ը կայանալիք այցի ընթացքում ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի ներկայացուցիչը կհանդիպի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի եւ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ`քննարկելու հայ-ամերիկյան հարաբերություններն ու անվտանգության առկա իրավիճակը:
Նենսի Փելոսին ելույթ կունենա մամուլի ասուլիսում, որը կկայանա Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնում։ Նրա ելույթը հասանելի կլինի www.speaker.gov/newsroom կայքում:
Ելույթի ընթացքում Փելոսին կանդրադառնա երկու պետությունների միջեւ ամուր փոխգործակցության թեմաներին, որոնք հիմնված են ընդհանուր արժեքների եւ ժողովուրդների միջեւ երկարաժամկետ կապերի վրա։
Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի պատվիրակության կազմում են Ներկայացուցիչների պալատի էներգետիկայի եւ առեւտրի հանձնաժողովի նախագահ Ֆրենկ Փալոնը, Ներկայացուցիչների պալատի ներկայացուցիչներ Աննա Էշուն եւ Ջեքի Սփայերը:

U.S. House Speaker Nancy Pelosi shared a Twitter post in which she described the purpose of her visit to Armenia.
In a tweet she said she is leading a congressional delegation to Armenia to underscore the United States' strong commitment to security, economic prosperity and democratic governance in Armenia and the Caucasus region.
In her meetings with government leaders, members of civil society and security officials, they will convey the strong and continued support of the United States, as chair of the OSCE Minsk Organization and a longtime friend of Armenia, for a lasting resolution to the conflict in Nagorno-Karabakh, she said.
This is her first visit to Armenia.
Earlier the Speaker of the U.S. House of Representatives visited Armenian Genocide Memorial Complex.
Earlier, the U.S. Embassy informed Armenian News-NEWS.am that during her visit, from September 17 to 19, the U.S. House Speaker will meet with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, National Assembly Speaker Alen Simonyan and other dignitaries to discuss Armenian-American relations and the current security situation.
Nancy Pelosi will speak at a press conference as well as at the Gafesjian Center for the Arts. Her remarks will be available at www.speaker.gov/newsroom.
Speaker Pelosi will address the themes of strong mutual cooperation between the two countries based on shared values and the longstanding bonds between the peoples.
The House Speaker's delegation includes House Energy and Commerce Committee Chairman Frank Pallone, House Members Anna Eshoo and Jackie Speier.