ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել՝ խոսելով Հայաստան իր այցի նպատակների մասին։
«Այսօր ես գլխավորում եմ Կոնգրեսի պատվիրակությունը Հայաստանում՝ ընդգծելու Միացյալ Նահանգների ամուր նվիրվածությունը Հայաստանում եւ Կովկասի տարածաշրջանում անվտանգությանը, տնտեսական բարգավաճմանը եւ ժողովրդավարական կառավարմանը: Կառավարության ղեկավարների, քաղաքացիական հասարակության անդամների եւ իրավապահ մարմինների հետ հանդիպումների ժամանակ մենք կփոխանցենք Միացյալ Նահանգների ամուր եւ շարունակական աջակցությունը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի կազմակերպության նախագահ եւ Հայաստանի վաղեմի բարեկամ՝ Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության տեւական լուծման հարցում», - ասել է Նենսի Փելոսին։
Հիշեցնենք, որ սա նրա առաջին այցն է Հայաստան։
Ավելի վաղ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակն այցելել էր Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
NEWS.am-ին ԱՄՆ դեսպանատնից հայտնել էին, որ սեպտեմբերի 17-ից 19-ը կայանալիք այցի ընթացքում ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի ներկայացուցիչը կհանդիպի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի եւ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ`քննարկելու հայ-ամերիկյան հարաբերություններն ու անվտանգության առկա իրավիճակը:
Նենսի Փելոսին ելույթ կունենա մամուլի ասուլիսում, որը կկայանա Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնում։ Նրա ելույթը հասանելի կլինի www.speaker.gov/newsroom կայքում:
Ելույթի ընթացքում Փելոսին կանդրադառնա երկու պետությունների միջեւ ամուր փոխգործակցության թեմաներին, որոնք հիմնված են ընդհանուր արժեքների եւ ժողովուրդների միջեւ երկարաժամկետ կապերի վրա։
Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի պատվիրակության կազմում են Ներկայացուցիչների պալատի էներգետիկայի եւ առեւտրի հանձնաժողովի նախագահ Ֆրենկ Փալոնը, Ներկայացուցիչների պալատի ներկայացուցիչներ Աննա Էշուն եւ Ջեքի Սփայերը:

Спикер Палаты представителей США Нэнси Пелоси поделилась записью в Twitter, в которой рассказала о целях своего визита в Армению.
«Сегодня я возглавляю делегацию Конгресса в Армению, чтобы подчеркнуть твердую приверженность Соединенных Штатов безопасности, экономическому процветанию и демократическому управлению в Армении и Кавказском регионе», - отметила Нэнси Пелоси.
«На встречах с государственными лидерами, членами гражданского общества и представителями силовых структур мы передадим твердую и постоянную поддержку Соединенных Штатов, как председателя Минской организации ОБСЕ и давнего друга Армении, в деле прочного урегулирования конфликта в Нагорном Карабахе», - отметила она.
Напомним, что это первый ее визит в Армению.
Ранее спикер Палаты представителей США посетила мемориальный комплекс Цицернакаберд.
Ранее в посольстве США Новости Армении-NEWS.am сообщили, что в ходе визита с 17 по 19 сентября спикер Палаты представителей США встретится с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, председателем Национального собрания Армении Аленом Симоняном и другими высокопоставленными лицами для обсуждения армяно-американских отношений и нынешней ситуации, связанной с безопасностью.
Нэнси Пелоси выступит на пресс-конференции, а также в Центре искусств Гафесчян. Ее выступление будет доступно по ссылке  www.speaker.gov/newsroom.
Спикер Пелоси затронет темы крепкого взаимного сотрудничества обеих стран, в основе которого лежат общие ценности и многолетние связи между народами.
В состав делегации спикера Палаты представителей вошли председатель комитета по энергетическим и коммерческим вопросам Палаты представителей Фрэнк Паллоне, члены Палаты представителей Анна Эшу и Джекки Спейер.