«ՍԱԼՍԱ ԴԻՎԵԼՈՓՄԵՆԹ» փակ բաժնետիրական ընկերության 100% պետական մասնակցության բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունները կփոխանցվի ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեին: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է e-draft կայքից
Այս առաջարկով Հայաստանի քաղաքաշինության կոմիտեն դիմել է կառավարությանը:
«ՍԱԼՍԱ ԴԻՎԵԼՈՓՄԵՆԹ» ՓԲ ընկերությունն ունի 100% պետական բաժնեմաս և ստեղծվել է կոնկրետ տնտեսական գործունեություն ծավալելու՝ ք. Երևան, Վ. Սարգսյան N3 և N3/3 հասցեների վարչական շենքերի կառուցման նպատակով:
Նշենք, որ «Սալսա Դիվելոփմենթ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը ԱԳՆ-ի շենքի գնորդ «Տանգո» ընկերության դուստր կազմակերպությունն է: «Սալսա դեվելոփմենթի» հաշվեկշռում է Երևաի Վ.Սարգսյան 3 հասցեում գտնվող 0.5081 հա հողամասը։
«Տանգո»-ի սեփականատերն է արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանը: Հիշեցնենք՝ 2013-ի մարտի 5-ին տեղի էր ունեցել ԱԳՆ շենքի աճուրդը, որին ոչ ոք չէր ներկայացել և 51 մլն 271 հազար դոլարանոց շենքը հանձնվել էր գնորդին` «Տանգո» ընկերությանը:

The management authority of the 100% state-participation shares of the company that was created to build the new building of the Ministry of Foreign Affairs (MFA) Armenia will be transferred to the State Property Management Committee, Armenian News-NEWS.am has learned from e-draft.am.
The Urban Development Committee of Armenia has petitioned to the government with the aforesaid proposal.
Salsa Development company has a 100% state share and was established to carry out specific economic activities in order to build two administrative buildings.
This company is a subsidiary of Tango company—the buyer of the old MFA building—, whose owner is Argentinean Armenian businessman Eduardo Eurnekian.
On March 5, 2013, the auction of the old MFA building took place, but to which no one showed up, and therefore the building—worth $51,271,000—was handed over to the buyer—Tango company.