Իրանին չի արվի միջուկային գործարքի ավելի լավ առաջարկ, քան այն, որն արդեն սեղանին է: Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի արտգործնախարար Կատրին Կոլոննան՝ նշելով, որ Թեհրանը պետք է որոշում կայացնի, քանի որ լուծում գտնելու պատուհանը փակվում է, փոխանցում է AFP-ն։
Իրանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ ամիսներ շարունակ անուղղակի բանակցությունները մի քանի հարցերի շուրջ փակուղի են մտել:
«Սեղանին ավելի լավ առաջարկ չի լինի, եւ Իրանը պետք է ճիշտ որոշումներ կայացնի»,- Նյու Յորքում ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում լրագրողներին ասել է Կոլոննան՝ հավելելով, որ իրավիճակն ապաարգելափակելու նախաձեռնություններ չեն ձեռնարկվել:
Արեւմտյան դիվանագետներն ասում են, որ այս պահին ակտիվ բանակցություններ չկան, եւ քիչ հավանական է, որ բեկում լինի մինչեւ նոյեմբերին կայանալիք ԱՄՆ միջանկյալ ընտրությունները։ Նրանք Իրանին մեղադրել են նահանջելու մեջ, ինչը Թեհրանը հերքում է։
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին կիրակի օրը հայտարարել է, որ Իրանը լրջորեն կվերաբերվի միջուկային համաձայնագրի վերսկսմանը, եթե երաշխիքներ լինեն, որ ԱՄՆ-ն այլեւս դուրս չի գա դրանից, ինչպես արեց նախագահ Դոնալդ Թրամփի օրոք:
Դիվանագետների խոսքով՝ ԱՄՆ-ը 2,5 տարի որոշակի երաշխիքներ է տվել, սակայն դրանից այն կողմ գնալ չի կարող։ Իրանի միջուկային թիմին մոտ կանգնած աղբյուրը հայտնել է, որ Թեհրանը այլեւս շահագրգռված չէ վերսկսել գործարքը, որը ընդամենը 2 տարի կարող է տեւել։ «Մեր միջուկային ծրագիրը զարգանում է ամեն օր, եւ այս անգամ ժամանակը մեր կողմն է: Թող անհանգստանան դրա համար»,- ասել է աղբյուրը։

Iran will not be offered a better offer on the nuclear deal than the one that is already on the table, French Foreign Minister Catherine Colonna said, noting that Tehran must make a decision because the window for finding a solution is closing, AFP reported.
Months of indirect talks between Iran and the United States have stalled on several issues.
"There will not be a better offer on the table and it's up to Iran to take the right decisions,” Catherine Colonna told reporters on the sidelines of the United Nations' General Assembly in New York, adding that no initiatives were underway to unblock the situation.
Western diplomats say there are no active talks at the moment, and it is unlikely that a breakthrough can happen before the November midterm elections in the United States. They have accused Iran of backtracking, which Tehran denies.
Iranian President Ebrahim Raisi said Sunday that Iran would take seriously a renewal of the nuclear deal if there were guarantees that the United States would not pull out again, as it did under President Donald Trump.
According to diplomats, the U.S. has given certain guarantees for 2.5 years, but cannot go beyond that. A source close to the Iranian nuclear team said Tehran has lost interest in renewing the deal, which could last only 2 years. "Our nuclear program is advancing every day and this time is on our side. Let them be worried about it,” the source said.