Կատարը ցանկացել է կենտրոնանալ Եվրոպա էներգակիրների մատակարարման երկարաժամկետ պայմանագրերի վրա՝ էներգաճգնաժամի ֆոնին։ Այս մասին տեղեկացրել է Bloobmerg-ը՝ հղում կատարելով  երկրի արտաքին գործերի նախարար Մոհամեդ բեն-Աբդուլռահման Ալ Թանիին։
«Կատարը պատրաստ է օգնել թեթեւացնել էներգակիրների մատակարարման հետ կապված ճգնաժամը, բայց ցանկանում է կենտրոնանալ երկարաժամկետ պայմանագրերի վրա»,- նշել է Ալ Թանին։
Սեպտեմբերի կեսին  ֆրանսիական Le Point ամսագրին տված հարցազրույցում երկրի էմիր, շեյխ Թամիմ բեն Համադ Ալ Թանին հայտարարել էր, որ մատակարարումները Կատարից չեն կարող փոխարինել ռուսական գազին, որի կարիքն ունեն եվրոպական երկրները։ Պետության ղեկավարի խոսքով՝ Կատարը ցանկանում է օգնել Եվրոպային եւ մտադիր է առաջիկա տարիներին գազ մատակարարել եվրասիական մայրցամաքի այդ հատված։
Մինչ այդ Bloobmerg գործակալությունը, հղում կատարելով իր աղբյուրներին, գրել էր, որ Դոհան որոշել է պնդել 20 տարի ժամկետով Եվրամիություն հեղուկացված բնական գազի (ՀԲԳ) «կոշտ» մատակարարումների հարցում։ Ինչպես այն ժամանակ նշվել էր հրապարակման մեջ, եվրոպական երկրներն այդ որոշումը շատ կոշտ էին համարել։

Qatar wanted to focus on long-term contracts in energy supplies to Europe amid the energy crisis, Bloomberg reported, citing the country's Foreign Minister Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani.
Qatar is ready to help ease the energy supply crisis, but wants to focus on long-term contracts, Al-Thani said.
In a mid-September interview with French magazine Le Point, the country's emir, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, said Qatari supplies could not replace Russian gas, which European countries need. According to the head of state, Qatar wants to help Europe and intends to supply gas to this part of the Eurasian continent in the coming years.
Before that Bloomberg agency citing its sources wrote that Doha decided to insist on tough supplies of liquefied natural gas (LNG) to the European Union (EU) for 20 years. As noted in the publication at the time, the European countries considered such an agreement very tough.