Կատարը ցանկացել է կենտրոնանալ Եվրոպա էներգակիրների մատակարարման երկարաժամկետ պայմանագրերի վրա՝ էներգաճգնաժամի ֆոնին։ Այս մասին տեղեկացրել է Bloobmerg-ը՝ հղում կատարելով  երկրի արտաքին գործերի նախարար Մոհամեդ բեն-Աբդուլռահման Ալ Թանիին։
«Կատարը պատրաստ է օգնել թեթեւացնել էներգակիրների մատակարարման հետ կապված ճգնաժամը, բայց ցանկանում է կենտրոնանալ երկարաժամկետ պայմանագրերի վրա»,- նշել է Ալ Թանին։
Սեպտեմբերի կեսին  ֆրանսիական Le Point ամսագրին տված հարցազրույցում երկրի էմիր, շեյխ Թամիմ բեն Համադ Ալ Թանին հայտարարել էր, որ մատակարարումները Կատարից չեն կարող փոխարինել ռուսական գազին, որի կարիքն ունեն եվրոպական երկրները։ Պետության ղեկավարի խոսքով՝ Կատարը ցանկանում է օգնել Եվրոպային եւ մտադիր է առաջիկա տարիներին գազ մատակարարել եվրասիական մայրցամաքի այդ հատված։
Մինչ այդ Bloobmerg գործակալությունը, հղում կատարելով իր աղբյուրներին, գրել էր, որ Դոհան որոշել է պնդել 20 տարի ժամկետով Եվրամիություն հեղուկացված բնական գազի (ՀԲԳ) «կոշտ» մատակարարումների հարցում։ Ինչպես այն ժամանակ նշվել էր հրապարակման մեջ, եվրոպական երկրներն այդ որոշումը շատ կոշտ էին համարել։

Катар захотел сосредоточиться на долгосрочных контрактах в поставках энергоносителей в Европу на фоне энергокризиса. Об этом сообщает Bloomberg, ссылаясь на министра иностранных дел страны Мохаммеда бен-Абдулрахмана Аль Тани.
«Катар готов помочь облегчить кризис с поставками энергоносителей, но хочет сосредоточиться на долгосрочных контрактах», — отметил Аль Тани.
В середине сентября в интервью французскому журналу Le Point эмир страны шейх Тамим бен Хамад Аль Тани заявил, что поставки из Катара не смогут заменить российский газ, в котором нуждаются европейские страны. По словам главы государства, Катар хочет помочь Европе и намеревается поставлять этой части евразийского континента газ в ближайшие годы.
До этого агентство Bloomberg со ссылкой на источники написало, что Доха решила настаивать на «жестких» поставках сжиженного природного газа (СПГ) в Евросоюз (ЕС) сроком на 20 лет. Как отметили тогда в публикации, европейские страны посчитали, что такое соглашение очень жесткое.