Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը կոշտ պատասխան է տվել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանին՝ այս շաբաթվա սկզբին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում իր ելույթի ժամանակ Հունաստանի դեմ հնչեցրած անհիմն հայտարարությունների հետ կապված"
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ամբիոնից իր ելույթում Միցոտակիսը Հունաստանի անվտանգությունը, կայունությունը եւ տարածքային ամբողջականությունը համարել է Աթենքի կարմիր գծերը թուրքական ագրեսիայի դեմ։ Նա անդրադարձել է Անկարայի ռեվիզիոնիստական ​​ծրագրին եւ տարածաշրջանում նրա ապակայունացնող դերին, ինչպես նաեւ կարեւորել  Անկարայից բխող սադրիչ հռետորաբանությունը։
Միցոտակիսը հատուկ անդրադարձել է նաեւ հունական կղզիների վերաբերյալ Թուրքիայի անհիմն եւ անընդունելի մեղադրանքներին եւ դրանց ինքնիշխանության վերաբերյալ կասկածներին, ծովում եւ օդում խախտումներին, ինչպես նաեւ Հունաստանի դեմ համակարգված ապատեղեկատվության արշավին։ Նա նաեւ դատապարտել է բարձր մակարդակի շփումները դադարեցնելու Թուրքիայի միակողմանի որոշումը։
«Թվում է, թե Թուրքիայի ղեկավարությունը տարօրինակ մոլուցք ունի իմ երկրի նկատմամբ․․․Նրանք սպառնում են, որ Թուրքիան գիշերը կգա։ Սա ագրեսորի լեզու է»,-ասել է Միցոտակիսը։ «Ես կցանկանայի ուղղակիորեն դիմել թուրք ժողովրդին. Հունաստանը վտանգ չի ներկայացնում ձեր երկրի համար: Մենք ձեր թշնամիները չենք, մենք հարեւաններ ենք»,-ասել է նա։
«Գրեթե հիսուն տարի կիպրացիներն ապրել են բաժանված կղզում՝ անօրինական ներխուժման եւ ռազմական օկուպացիայի հետեւանքով»,-հավելել է նա։

In his speech from the podium of the UN General Assembly, Mitsotakis referred to Greece's security, stability and territorial integrity as Athens' red lines against Turkish aggression. He referred to Ankara's revisionist agenda and its destabilizing role in the region, and emphasized the inflammatory rhetoric coming from Ankara.
Mitsotakis also highlighted Turkey's baseless and unacceptable accusations against the Greek islands and doubts about their sovereignty, sea and air violations, as well as the systematic disinformation campaign against Greece. He also condemned Turkey's unilateral decision to suspend high-level contacts.
"The Turkish leadership seems to have a strange obsession with my country ... They threaten that Turkey will pounce overnight. This is the language of the aggressor," Mitsotakis said. "I would like to address ... directly to the Turkish people: Greece is not a threat to your country. We are not your enemies, we are neighbors," he said. "Let's move forward."
Mitsotakis reminded the international community not to ignore Turkey's illegal attempts to impose a new fait accompli on Cyprus, as well as its threats and repeated violations.
He insisted that "the international community should not ignore Turkey's illegal attempts to impose a new fait accompli on Cyprus, particularly in the fenced-off Varosha area, as well as new and repeated violations of Cyprus' maritime zone and airspace."
The Prime Minister also noted Greece's strong support for the continuation of the negotiating efforts to find a mutually acceptable settlement for Cyprus and the confidence-building measures proposed by Cypriot President Nicos Anastasiades.