Թայվանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է Tuo Chiang դասի 10 հրթիռային կորվետ-կատամարանի ստեղծման պլանների մասին՝ ի լրումն նախկինում նախատեսված 12-ի, հաղորդում է Altair Agencja Lotnicza-ն:
Հաղորդվում է, որ այսպիսով Թայվանի ռազմածովային ուժերում հրթիռային նավերի թիվը կհասնի 22-ի, առաջին 12-ը ծառայության կանցնեն մինչեւ 2026 թվականը։
Հաղորդվում է, որ այս պլանների մասին հայտարարվել է սեպտեմբերի 21-ին երրորդ Tuo Chiang դասի կորվետի՝ PGG 620 Fu Jiang-ի գործարկման հաջորդ օրը, որը, ինչպես սպասվում է, շահագործման կհանձնվի 2023 թվականի փետրվարին: PGG 618 Tuo Chiang առաջատար կորվետի նախատիպը կառուցվել է 2014 թվականին, երկրորդ (եւ առաջին սերիական) PGG 619 Ta Chiang նավը շահագործման է հանձնվել 2021 թվականի հուլիսին:
Կորվետներն ունեն կատամարանային տիպի կորպուս, որի երկարությունը մոտ 65 մ է, ջրային ընդհանուր տարողությունը մոտ 700 տոննա, արագությունը մինչեւ 40 հանգույց եւ զինված են Hsiung Feng II մինչձայնային հականավային եւ Hsiung Feng III գերձայնային հրթիռներով, ինչպես նաեւ Tien Chien 2N զենիթային հրթիռներով, 76 մմ տրամաչափի հրետանային կայանքով եւ հրետանային 20 միլիմետրանոց Phalanx Mk 15 համակարգով։

Taiwan's Defense Ministry has announced plans to build 10 Tuo Chiang-type catamaran missile corvettes in addition to the previously planned 12, Altair Agencja Lotnicza reported.
Thus, the number of missile boats in the Taiwanese Navy will increase to 22, with the first 12 entering service by 2026.
It's reported that these plans were announced a day after the September 21 launching of the third Tuo Chiang type corvette, the PGG 620 Fu Jiang, which is expected to enter service in February 2023. The prototype corvette PGG 618 Tuo Chiang was built in 2014 and the second ship (and first production ship) PGG 619 Ta Chiang was commissioned in July 2021.
The corvettes have a catamaran type hull, are about 65 m long, have a total displacement of about 700 tons, speed up to 40 knots and are armed with subsonic Hsiung Feng II and supersonic Hsiung Feng III anti-ship missiles as well as Tien Chien 2N anti-aircraft missiles, a 76 mm artillery system and a 20 mm Phalanx Mk 15 anti-aircraft artillery system.