Եթե ամերիկյա F-16 կործանիչներ գնելու վերաբերյալ գործարքը ձախողվի, ապա Թուրքիան  կարող է ռուսական արտադրության Սու-35 կործանիչներ գնել. հայտարարել է երկրի պաշտպանական արդյունաբերության գործակալության նախագահ Իսմայիլ Դեմիրը։
Դեմիրը CNN Türk-ին ասել է, որ Թուրքիան F-16-ին այլընտրանք չունի՝ հավելելով, որ մի տարբերակ կարող է լինել Սու-35-ը:
Թուրքիան դիմել է 40 F-16 Blok 70 Viper ինքնաթիռի եւ մինչեւ 80 արդիականացման հանդերձանքի՝ իր գոյություն ունեցող F-16-երի համար՝ ռուսական С-400 զենիթահրթիռային համակարգեր գնելուց հետո։ 2019 թվականին ռուսական զենքի ձեռքբերումը ԱՄՆ-ին դրդել էր հանել Թուրքիային F-35 կործանիչ մշակելու եւ ձեռք բերելու իր ծրագրից։ Անցյալ տարի Թուրքիան հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն Անկարային առաջարկել է հինգերորդ սերնդի F-35 կործանիչների փոխարեն գնել չորրորդ սերնդի F-16 կործանիչներ։
Հուլիսին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը փոփոխություն էր ընդունել Պաշտպանության ազգային թույլտվության մասին ակտում՝ սահմանափակելու F-16 կործանիչների առաջիկա տեղափոխումը Թուրքիա: Փոփոխությունը պահանջում է երաշխիքներ ԱՄՆ նախագահի անունից, որ ինքնաթիռները չեն օգտագործվի դեպի հունական տարածք չարտոնված թռիչքների համար, ինչը Անկարան մերժել է։
Կործանիչների վերաբերյալ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների միջեւ ցանկացած հնարավոր գործարք կպահանջի Կոնգրեսի հավանությունը:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հինգշաբթի օրը հայտարարել է, որ կարող է հեռախոսազրույց ունենալ իր ամերիկացի գործընկեր Ջո Բայդենի հետ՝ քննարկելու Անկարայի կողմից F-16 կործանիչներ գնելու հարցը, գրում է Daily Sabah-ը։

Турция может приобрести российские истребители Су-35 в случае, если сделка по приобретению американских самолетов F-16 не состоится, заявил в субботу президент Агентства оборонной промышленности страны Исмаил Демир.
Демир заявил в интервью CNN Türk, что у Турции нет альтернатив F-16, добавив, что «одним из вариантов может быть Су-35», если сделка по F-16 сорвется.
Турция подала заявку на приобретение 40 самолетов F-16 Blok 70 Viper и до 80 комплектов модернизации для своего существующего парка F-16 после покупки российских зенитно-ракетных комплексов С-400. Приобретение российского оружия в 2019 году побудило США запретить Турции участвовать в программе разработки и приобретения стелс-истребителя F-35. В прошлом году Турция заявила, что Соединенные Штаты предложили Анкаре приобрести истребители четвертого поколения F-16 вместо истребителей пятого поколения F-35.
В июле Палата представителей Конгресса США также приняла поправку к Закону о полномочиях в области национальной обороны, ограничивающую предстоящую передачу истребителей F-16 Турции. Поправка требует гарантий от имени президента США, что самолеты не будут использоваться для несанкционированных облетов территории Греции, что Анкара отвергла.
Любая потенциальная сделка между союзниками по НАТО по истребителям потребует одобрения Конгресса.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в четверг заявил, что он может провести телефонный разговор со своим американским коллегой Джо Байденом, чтобы обсудить покупку Анкарой истребителей F-16, сообщает газета Daily Sabah.