Եթե ամերիկյա F-16 կործանիչներ գնելու վերաբերյալ գործարքը ձախողվի, ապա Թուրքիան  կարող է ռուսական արտադրության Սու-35 կործանիչներ գնել. հայտարարել է երկրի պաշտպանական արդյունաբերության գործակալության նախագահ Իսմայիլ Դեմիրը։
Դեմիրը CNN Türk-ին ասել է, որ Թուրքիան F-16-ին այլընտրանք չունի՝ հավելելով, որ մի տարբերակ կարող է լինել Սու-35-ը:
Թուրքիան դիմել է 40 F-16 Blok 70 Viper ինքնաթիռի եւ մինչեւ 80 արդիականացման հանդերձանքի՝ իր գոյություն ունեցող F-16-երի համար՝ ռուսական С-400 զենիթահրթիռային համակարգեր գնելուց հետո։ 2019 թվականին ռուսական զենքի ձեռքբերումը ԱՄՆ-ին դրդել էր հանել Թուրքիային F-35 կործանիչ մշակելու եւ ձեռք բերելու իր ծրագրից։ Անցյալ տարի Թուրքիան հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն Անկարային առաջարկել է հինգերորդ սերնդի F-35 կործանիչների փոխարեն գնել չորրորդ սերնդի F-16 կործանիչներ։
Հուլիսին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը փոփոխություն էր ընդունել Պաշտպանության ազգային թույլտվության մասին ակտում՝ սահմանափակելու F-16 կործանիչների առաջիկա տեղափոխումը Թուրքիա: Փոփոխությունը պահանջում է երաշխիքներ ԱՄՆ նախագահի անունից, որ ինքնաթիռները չեն օգտագործվի դեպի հունական տարածք չարտոնված թռիչքների համար, ինչը Անկարան մերժել է։
Կործանիչների վերաբերյալ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների միջեւ ցանկացած հնարավոր գործարք կպահանջի Կոնգրեսի հավանությունը:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հինգշաբթի օրը հայտարարել է, որ կարող է հեռախոսազրույց ունենալ իր ամերիկացի գործընկեր Ջո Բայդենի հետ՝ քննարկելու Անկարայի կողմից F-16 կործանիչներ գնելու հարցը, գրում է Daily Sabah-ը։

Turkey may purchase Russian Su-35 fighter jets in the event that the deal on the acquisition of U.S.-made F-16s fails, the country’s Defense Industry Agency President Ismail Demir said on Saturday, Ahval reported.
NATO member Turkey has applied to purchase 40 Blok 70 Viper F-16s and as many as 80 modernization kits for its existing F-16 fleet after purchasing Russian S-400 air defense missiles. The acquisition of the Russian weapons in 2019 prompted the United States to bar it from a program to develop and purchase the F-35 stealth fighter jet. Last year, Turkey announced that the United States suggested that Ankara procure the fourth generation of the F-16 fighter jets instead of the fifth generation F-35s.
Turkey is not without alternatives to the F-16s, Demir told CNN Turk, adding that "one of the variants could be the Su-35," Demir told CNN Turk, should the F-16 deal fall through.
In July, the U.S. House of Representatives also passed an amendment to the National Defense Authorization Act constraining the impending transfer of F-16 fighter jets to Turkey. The amendment calls for assurances on behalf of the U.S. president that the aircraft will not be used for unauthorized territorial overflights in Greece, a demand Ankara has rejected.
Any potential deal between the NATO allies on fighter jets would require congressional approval.
Turkish President Recep Tayyip Erdogan on Thursday said that he may have a telephone conversation with his U.S. counterpart, Joe Biden, to discuss the purchase of F-16 fighter jets by Ankara, according to Daily Sabah newspaper.