Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Բեն Ուոլիսը հայտնել է, որ ծախսերի ավելացմանը զուգահեր կաճի Զինված ուժերը, հայտնում է The Telegraph-ը:
Ուոլիսի խոսքով՝ ներկայիս կանխատեսումների համաձայն՝ դա նշանակում է, որ 2029-30 թվականներին պաշտպանական ոլորտի բյուջեն կկազմի 100 միլիարդ ֆունտ։
«Ներկայումս ունենք 48 միլիարդ ֆունտ... Իրականությունն այն է, որ մենք աշխատելու ենք գանձապետարանի հետ՝ ապահովելու բյուջեի աճ, որը համահունչ է սպառնալիքին եւ մեր հավակնություններին», - հավելել է նա:
Ուոլիսը նաեւ նշել է, որ «սառը պատերազմից հետո առաջին անգամ ունեցել են իրական, կայուն աճ, ոչ թե ֆիկտիվ արդյունավետության աճ:
Շաբաթ երեկոյան Միացյալ Թագավորության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր, որ հինգ RAF ինքնաթիռները միացել են Ավստրալիայում անցկացվող զորավարժություններին, որոնց ընթացքում Մեծ Բրիտանիայի զինված ուժերը մինչեւ դեկտեմբեր կմարզվեն Ավստրալիայի, Ճապոնիայի, Կորեայի Հանրապետության եւ Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի այլ պետությունների ԶՈւ-երի հետ:

The government of British Prime Minister Liz Truss is going to increase the defense budget to 100 billion pounds by the end of 2030. This was announced by the head of the Ministry of Defense of the country, Ben Wallace, The Telegraph reported.
Earlier, Truss promised to bring the defense budget to 3% of UK GDP.
UK will increase the size of its Armed Forces in the first sustained rise in the number of military personnel since the Cold War, the Defense Secretary revealed.
“According to the current forecast, we are talking about a defense budget of £100bn by 2029-2030. It currently stands at 48 billion pounds … In eight years, this is a huge amount,” Wallace said in an interview with The Telegraph.
According to him, additional funds will be directed to work in the field of intelligence, surveillance and information gathering.
Wallace added that Truss is going to fulfill the campaign promise to increase defense spending to 3% of GDP.
Earlier, the office of Liz Truss said that the prime minister intends to update the Comprehensive Review of the country’s defense and foreign policy. It is planned to be amended to take into account the “growing threat.”